MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Impresjonizm z przytupem w Filharmonii Pomorskiej

Redakcja
Harfa i perkusja - to dość zaskakujące połączenie, podobnie jak zaskakujący - pozytywnie - jest repertuar koncertu, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej 6 marca. Święte pomieszane zostanie z przyziemnym.

Harfa i perkusja - to dość zaskakujące połączenie, podobnie jak zaskakujący - pozytywnie - jest repertuar koncertu, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej 6 marca. Święte pomieszane zostanie z przyziemnym.


<!** Image 2 align=none alt="Image 206226" sub="fot. materiały organizatora">


<!** reklama>

I nie chodzi tylko o Claude’a Debussy’ego, którego koncert na harfę i smyczki zatytułowany jest „Danses sacrée et profane”. Dla przełamania impresjonistycznej harfy zabrzmi przecież także Romualda Twardowskiego „Oberek na orkiestrę smyczkową”, dzieło odległe stylistycznie i historycznie od balansującej na granicy snu i jawy kompozycji Debussy’ego. 

W kontrze do Francuza (choć łączy ich harfa) stanie także współczesne dzieło Stanisława Moryty, „Koncert na harfę, perkusję i orkiestrę smyczkową”.

Jak to jest zagrane 

**Organizatorom koncertu, chodziło jednak nie tylko o zróżnicowanie muzyczne, gatunkowe, raczej o zwrócenie uwagi na wykonawstwo, na możliwości interpretacyjne różnych instrumentów, i o mistrzostwo, wirtuozerię. Koncert zatytułowany jest „Różne oblicza wirtuozerii”. 

Popisywać się będą dla Państwa Anna Sikorzak- Olek - ceniona polska harfistka, która doskonale czuje się zarówno w repertuarze klasycznym, jak i nowym, oraz Stanisław Skoczyński - wielka osobowość polskiej „percussion”, specjalizujący się w interpretacji muzyki współczesnej.

Pieszczą głosem

**Opisywane wyżej wydarzenie zaliczyć można do kultury wysokiej, natomiast koncert, który odbędzie się 8 marca o godz. 19.00 będzie miksem wysokiego z ciut niższym, mianowicie starej, dobrej klasyki z popem, jazzem, a może i z rapem...

Pod hasłem „Nie tylko dla pań”, Filharmonia Pomorska zaprasza na występ znakomitego zespołu Affabre. W programie przeboje Bacha, The Beatles, Webbera i inne hity z różnych krajów świata.

Warto wiedzieć, że w tym dniu nie tylko panie świętują. Nasi rodzimi King’s Singersi też mają podwód do radości. Obchodzą swe 30-lecie. Ten męski zespół wokalny, śpiewający a cappella, został założony w Poznaniu, jego  członkowie są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich S. Stuligrosza i J. Kurczewskiego. 

Zespół Affabre koncertuje w największych ośrodkach kulturalnych kraju, a także poza jego granicami (Europa, Azja, Ameryka Płn.). Jego repertuar obejmuje dzieła różnych epok, w różnych stylach, od muzyki renesansu po muzykę współczesną. 

Panowie śpiewają kolędy polskie i różnych narodów, prezentują żarty muzyczne i utwory orkiestrowe - ze znakomitą imitacją instrumentów muzycznych. Dużą część ich repertuaru stanowią przeboje rozrywkowe XX wieku, dodajmy, że świetnie zaaranżowane, wiernie oddające klimat oryginalnych wykonań z lat 50., 60., 70. 

Czy można się więc dziwić, że zespół jest entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność i to nie tylko damską?**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!