Tegoroczna edycja Festiwalu Bydgoska Scena Barokowa rozpocznie się 3 października i potrwa do listopada. Będzie miał formę cyklu siedmiu koncertów. W Kinie Pomorzanin melomani usłyszą dzieła kompozytorów światowej sławy, takich jak Nicolo Porpora czy Ludwig van Beethoven, a także polskich twórców: Mikołaja Gomółki, F.J. Kraussa, Józefa Elsnera.
Zobacz wideo: Czy Polacy chcą się szczepić, bo zaczęli się bać?
- Pierwszego dnia Festiwalu do "Pomorzanina" zawita znakomita artystka Agnieszka Budzińska-Benett – mieszkająca w Szwajcarii polska śpiewaczka, pianistka, założycielka międzynarodowego zespołu Peregrina. Podczas recitalu będzie akompaniowała sobie na średniowiecznej harfie – zapowiada Elżbieta Izdebska ze Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej, organizatora wydarzenia.
Po recitalu przewidziany jest koncert Chóru Polskiego Radia, który wystąpi z projektem „Mikołaj Gomółka: melodie na Psałterz Polski. Opera Omnia” (m.in. nominowany do nagrody Fryderyk 2020 w kat. Muzyka Poważna: Album Roku Muzyka Dawna). Kierownictwo nad projektem objęła Agnieszka Budzińska Benett.
Mocnym punktem będzie koncert na zakończenie, zaplanowany na 7 listopada.
Będzie to współczesne prawykonanie opery Filandrio, którą skomponował Nicola Porpora – włoski kompozytor operowy. Co ciekawe, opera ma w sobie również akcent polski – powstała na zamówienie króla Augusta III Sasa, który w ten sposób chciał uczcić 23. urodziny swojej synowej – zapowiada Elżbieta Izdebska
Będzie to koncert na pięć głosów solowych, chór i orkiestrę. Przed publicznością wystąpią dwa kontratenory: Kacper Szelążek, Michał Sławecki; tenor Aleksander Rewiński; mezzosopran Marta Wryk. Partię dla sopranu wykona Elżbieta Izdebska. Kierownictwo muzyczne sprawuje Marcin Tarnawski.
- W zaistniałych okolicznościach (odcięcie od życia kulturalnego spowodowane epidemią – dop. aut.) dla publiczności każde wydarzenie artystyczne jest niezwykle cenne, zaś stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej - wychodząc naprzeciw tym potrzebom i wykazując gotowość do ewentualnych transmisji koncertów online - stara się przygotować festiwal w taki sposób, aby możliwa była jego realizacja także w sytuacji zaostrzenia restrykcji sanitarnych – zapewniają organizatorzy.
Bydgoszcz miastem muzyki
Akademię Muzyki Dawnej tworzy grupa pasjonatów, której celem jest propagowanie i wykonanie utworów muzyki, której w Bydgoszczy – jak zauważa Elżbieta Izdebska ze Stowarzyszenia AMD – nie ma zbyt wiele.- Zależy nam, żeby Bydgoszcz, która jest miastem bardzo muzycznym, była kojarzona także z muzyką dawną. Stąd właśnie pomysł na festiwal – opowiada Elżbieta Izdebska. - Pragniemy zainteresować tym przedsięwzięciem nie tylko bydgoszczan, ale i melomanów z całej Polski.
Bydgoska Scena Barokowa to projekt drugiej edycji festiwalu, który po raz pierwszy odbył się jesienią 2019r. w Bydgoszczy.
