MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Idą podwyżki, tym razem dla egzaminatorów na prawo jazdy w Kujawsko-Pomorskiem

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Od roku 2009, kiedy w bydgoskim WORD-zie sfotografowaliśmy te egzaminacyjne nissany micry, nie było podwyżek dla egzaminatorów. Ale będą od czerwca tego roku
Od roku 2009, kiedy w bydgoskim WORD-zie sfotografowaliśmy te egzaminacyjne nissany micry, nie było podwyżek dla egzaminatorów. Ale będą od czerwca tego roku Fot. Marek Weckwerth/ Archiwum
Egzaminatorzy pracujący w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (WORD) w naszym regionie otrzymają długo oczekiwane podwyżki. Tak zdecydował jednogłośnie Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Podwyżki dla egzaminatorów zatrudnionych na umowę o pracę w WORD-ach w Bydgoszczy (i ośrodku terenowym w Inowrocławiu), w Toruniu (i ośrodku grudziądzkim) oraz we Włocławku przyznano na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym z 1997 roku, znowelizowanej w 2022 roku oraz ustawy o kierujących pojazdami z 1 stycznia 2023 roku. W życie wejdą 1 czerwca tego roku. Wcześniej podwyższono ceny egzaminów za wszystkie kategorie prawa jazdy.

Mieli już tego dość

Egzaminatorzy sami wywalczyli sobie podwyżki, protestując latem ubiegłego roku w całej Polsce, ograniczając znacząco liczbę egzaminów, wprowadzając celowo chaos w całym systemie egzaminowania. Mieli już dość, bo ich płace były rewaloryzowane ostatni raz w roku 2008. Sytuacja pogorszyła się w ostatnich latach, gdy dały o sobie znać niż demograficzny, pandemia, inflacja i podwyżki cen „wszystkiego”.

Andrzej Gross, dyrektor bydgoskiego WORD-u podaje taki przykład: w roku 2013, gdy cenę egzaminu praktycznego na najbardziej popularną kategorię prawa jazdy „B” ustalono na 140 zł, średnia cena kursu wynosiła 1000 zł. Na początku 2023 roku egzamin praktyczny kosztował nadal 140 zł, a zapisując się na kurs jazdy trzeba było wyłożyć średnio 3000 tysiące.
Protesty zdopingowały ostatecznie ministra infrastruktury do rozpoczęcia zmian legislacyjnych – tak, aby to już nie państwo regulowało ceny za egzaminy państwowe, a samorządy wojewódzkie.

To też może Cię zainteresować

A to była kwestia podstawowa, bowiem WORD-y działają na normalnych zasadach rynkowych – jeśli nie wyrobią zysku, to nie ma z czego płacić pracownikom.

Takie będą składniki pensji

Od 1 czerwca miesięczne wynagrodzenie składać się będzie z pensji zasadniczej i z dodatków. Dyrektorzy WORD-ów ustalą płacę zasadniczą w oparciu o tabelę (ustalony w umowie o pracę wskaźnik wynagrodzenia) odpowiednio do posiadanego przez pracownika zakresu uprawnień do egzaminowania w kategoriach A, B, C, D i E).

Ów wskaźnik mnoży się przez kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyliczonego na podstawie danych GUS z poprzedniego roku. Ta kwota będzie co roku waloryzowana i także wg danych GUS, ale pod warunkiem, że dany WORD odnotuje ujemny bilans finansowy.

Egzaminator zatrudniony w niepełnym wymiarze otrzyma wynagrodzenie proporcjonalne do wymiaru czasu.
Za wieloletnią pracę należeć się będzie dodatek: za 5 lat w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a za każdy kolejny rok wzrasta o 1 proc. aż do osiągnięcia 20 proc. po 20 i więcej latach. Do tego dochodzą jednorazowe nagrody jubileuszowe począwszy od 10 lat pracy aż do 30.

Egzaminator nadzorujący i koordynujący pracę pozostałych egzaminatorów przysługuje miesięczny dodatek nie niższy niż 1800 zł. Tworzy się także fundusz nagrodowy za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej – to 3 proc. planowanych środków na wynagrodzenia egzaminatorów.

Zadowolenie z pracy wzrośnie

- To niewątpliwie korzystna regulacja dla egzaminatorów, oczekiwana od wielu lat. Podniesie poziom zadowolenia z pracy. Jednak na razie trudno mi mówić o tym, jak duże będą podwyżki, bo składników wynagrodzenia jest sporo i wszystko trzeba dokładnie policzyć. Mogę jedynie bardzo ogólnie stwierdzić, że mowa jest o kilkuset złotowych podwyżkach – wyjaśnia nam dyrektor Andrzej Gross.

Uchwała sejmiku o tym nie mówi, ale podwyżki niewątpliwie należą się także pozostałym pracownikom ośrodków egzaminacyjnych w regionie, by wspomnieć o zatrudnionych w Biurze Obsługi Klientów czy o zajmujących się zadaniami technicznymi. W ich przypadku wszakże o podwyżkach będą decydowali wyłącznie dyrektorzy.

Źródło finansowania będzie bardziej obfite

Podwyżki wynagrodzeń spowodują automatycznie wzrost ogólnych kosztów funkcjonowania WORD-ów, ale te mają być zrównoważone wprowadzoną 17 marca podwyżką cen za egzaminy na prawo jazdy.

Za najbardziej popularną kategorię „B” (auto osobowe) ceny wzrosły ze 170 zł (140 zł za egzamin praktyczny i 30 zł za teoretyczny) do 250 zł (200 zł praktyka, 50 za teoria).

Jeśli ośrodki nadal będą wykazywać straty finansowe, wtedy zakłada się pokrycie części wynagrodzeń z funduszu zapasowego WORD-ów. W pierwszym kwartale tego roku, zatem jeszcze przed podwyżką cen egzaminów, wszystkie ośrodki w regionie notowały straty.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Idą podwyżki, tym razem dla egzaminatorów na prawo jazdy w Kujawsko-Pomorskiem - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski