MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klamka zapadła – stawki za egzamin na prawo jazdy w Kujawsko-Pomorskiem idą w górę!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Cen za egzaminy na prawo jazdy nie były podnoszone od 2013 roku. Teraz wzrastają.
Cen za egzaminy na prawo jazdy nie były podnoszone od 2013 roku. Teraz wzrastają. Archiwum „Gazety Pomorskiej”
Już niedługo w regionie wzrosną ceny za przystąpienie do egzaminu państwowego do maksymalnych przewidzianych ustawą stawek. Tak zdecydował w poniedziałek Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Radni przystali na maksymalne stawki. W życie wejdą prawdopodobnie 1 kwietnia tego roku. Uchwałę podjęto na podstawie ustawy z 2011 roku o kierujących pojazdami i rozwiązań przyjętych w nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

- Wysokość opłat ustalona została w oparciu o szczegółowo przeanalizowane koszty rzeczowe i osobowe ponoszone przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego – wyjaśnił wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski.

Dodał, że trzeba też podwyższyć płace pracownikom WORD-ów. Dyskusja na ten temat odbędzie się na kolejnej sesji sejmiku w kwietniu lub maju i trzeba się będzie także zastanowić czy nie zrekompensować pracownikom strat za pierwsze półrocze. Ich płace nie były waloryzowane od roku 2013.

To też może Cię zainteresować

- Jeśli dziś wprowadzimy wyższe opłaty za egzaminy, to najprawdopodobniej dochody i wydatki w WORD-ach będą się bilansować – wyraził nadzieję Sosnowski przed głosowaniem.

Wicemarszałek dodał, że propozycję wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie podwyżkach stawek za egzaminy padła na posiedzeniu Związku Województw i takie też przyjęto stanowisko. Kujawsko-Pomorskie jest ósmym regionem, który przyjmuje nowe stawki.

Radni znają sytuację

O tym, że w sytuacja w ośrodkach egzaminacyjnych jest zła i wynika z pogorszenia struktury kosztów funkcjonowania WORD-ów w stosunku do przychodów z egzaminów – i to w całym kraju – uzmysławiał zwłaszcza radny Stanisław Pawlak.

Sytuacja pogorszyła się w wyniku niżu demograficznego i pandemii. Wyjaśnił także, iż WORD-y prowadzą działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i nakłady na ten cel z roku na rok spadały.

Tak było, a tak będzie wkrótce...

Zatem stawki pójdą w górę w WORD-ach w Bydgoszczy (i ośrodku terenowym w Inowrocławiu), Toruniu (i ośrodku w Grudziądzu) oraz we Włocławku.

Dotąd, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, opłaty egzaminacyjne w całym kraju wynosiły: 30 zł za część teoretyczną na wszystkie kategorie prawa jazdy; 140 zł za część praktyczną dla kategorii AM oraz B; 170 zł dla kategorii B1, C1, D1 lub T; 180 zł dla A1, A2 lub A, 200 zł dla C, D lub B+E; 245 zł dla C1+E, C+E, D1+E lub D+E oraz 125 zł za część praktyczną na pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Nowe stawki to: 50 zł za przeprowadzenie części teoretycznej w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy; 200 zł za egzamin praktyczny na kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T, albo uprawnienia do kierowania tramwajem; 250 zł za części praktyczną w kategoriach B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E.

Takie są straty WORD-ów

Raportowane w sprawozdaniach finansowych WORD-ów w naszym regionie dane dotyczące przychodów i kosztów wykazywały następujące straty: w roku 2020 wynosiły łącznie 2 mln 978 tys. zł., a w 2021 roku 1 mln 434 tysięcy. Wstępne wyniki za 2022 rok wskazują stratę na poziomie 2,7 milionów zł.

Jak wynika z ustaleń Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu - uśredniony koszt jednego egzaminu państwowego spośród wszystkich 82 tys. 699 przeprowadzonych w 2022 roku w regionie, przy uwzględnieniu kosztów ogółem poniesionych przez wszystkie WORD-y, to 237 zł. Pomniejszając koszty ogólne o koszty działalności pomocniczej i biorąc pod uwagę koszty rzeczowe i osobowe, jest to ok. 225 zł.

Ceny wzrosną 1 kwietnia

Uchwała 53. Sejmiku Województwa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wykonanie uchwały powierza się dyrektorom WORD-ów.

Na sesji padała data 1 kwietnia jako ta, od której kursanci będą płacili wyższe stawki za egzaminy.

Było też wiele innych spraw do omówienia

Głosowanie o zmianie stawek za egzaminy nie było jedynym punktem w harmonogramie sesji sejmiku - tych było aż 27. Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, sejmik zdecydował m.in. o przyznaniu wyróżnienia Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy, o przyznaniu Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa sołtysowi sołectwa Kozjaty w powiecie radziejowski Henrykowi Kołeckiemu i o przyznaniu Medalu Honorowego za Zasługi dla Województwa inowrocławskiemu Towarzystwu Śpiewu Halka. Minutą ciszy zebrani uczcili ofiary wojny w Ukrainie i trzęsienia ziemi w Turcji.

Na sesji przedstawiono też raport o stanie bezpieczeństwa publicznego na terenie województwa oraz informację o funkcjonowaniu Państwowej Straży Pożarnej i krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Sejmik zaaprobował zmiany w wieloletniej prognozie finansowej 2023-2039 i w budżecie na rok 2023, które oznaczają zwiększenie tegorocznych dochodów o 72 mln zł i zwiększenie tegorocznych wydatków o 92,4 mln zł oraz zwiększenie tegorocznego deficytu do 115 mln złotych (zostanie pokryty z ubiegłorocznej nadwyżki budżetowej).

Zwiększenie dochodów związane jest m.in. z dotacją z funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Zwiększoną pulę wydatków przeznacza się m.in. na działania pomocowe na rzecz Ukrainy i uchodźców wojennych, na dotację dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z przeznaczeniem na badania naukowe i rozwój młodych kadr nauki oraz na sfinansowanie zakupów wyposażenia dla siedziby Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego.

W ramach obchodów kopernikańskich gośćmi posiedzenia byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także Wojciech Orliński - autor biografii wielkiego astronoma pt. „Kopernik. Rewolucje”, który w fascynujący sposób przybliżył polityczną działalność bohatera swojej książki. - To są rewolucje w myśleniu o Koperniku – podsumowała przewodnicząca Sejmiku Elżbieta Piniewska.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Klamka zapadła – stawki za egzamin na prawo jazdy w Kujawsko-Pomorskiem idą w górę! - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski