W ubiegłym tygodniu ruszył drugi semestr zajęć na fordońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który szybko okazał się idealnym pomysłem na mądre spędzenie wolnego czasu.
<!** Image 2 align=none alt="Image 167862" sub="Wykład inaugurujący na temat chleba drugi semestr wygłosił profesor Kazimierz Sadkiewicz. Fot. Marek Chełminiak">Wykłady plenarne odbywają do dwóch razy w miesiącu w fordońskim Audytorium Novum. Natomiast uczestnicy licznych zajęć fakultatywnych korzystają z bogatej bazy uniwersytetu. Wykład inaugurujący drugi semestr nosił tytuł „Nie z każdej mąki będzie chleb”. Wygłosił go prof. Kazimierz Sadkiewicz, największy polski autorytet w dziedzinie maszyn piekarskich. Wśród uczestników zajęć przeważają mieszkańcy Fordonu.
- Chętnych jest coraz więcej, ale staramy się nie przekraczać założonego limitu 250 osób, by wykładowcy nie tracili bezpośredniego kontaktu ze słuchaczami. Zgłaszają się też do nas kandydaci na wykładowców i proponują kolejne ciekawe tematy. Między innymi, ostatnio atrakcyjną propozycję przedstawił właściciel jednego z najstarszych zakładów optycznych w Bydgoszczy, który zaoferował wykład na temat technicznej korekcji wad wzroku - mówi Elżbieta Rudzińska z działu Promocji Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Propozycje tematów przyszłych wykładów i ćwiczeń zgłaszają także sami studenci. Zgodnie z ich życzeniami, kolejne zajęcia będą dotyczyły, między innymi, promocji zdrowego stylu życia. Zaplanowano także wykłady na temat sposobów walki z depresją i stresem, udzielania pierwszej pomocy, automotywacji, komunikacji interpersonalnej, asertywności, umiejętności radzenia sobie z emocjami i pozytywnego myślenia. Spora grupa słuchaczy zapisała się na dodatkowe warsztaty literacko-dziennikarskie i fotograficzno-komputerowe. W oparciu o zdobyte wiadomości, uczestnicy zajęć zabiorą się do redagowania czasopisma fordońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nowością będą też warsztaty plastyczne.
- Jest to oferta dla osób, w których drzemią pokłady wyobraźni, talentu artystycznego i zdolności manualnych. W programie zajęć przewidzieliśmy, między innymi: studia natury w technikach tradycyjnych, takich jak ołówek, węgiel, tusz
i akwarela, interpretacja przestrzeni, światła i linii oraz interpretację dzieł sztuki - zachwala Agnieszka Mierzwa z Zakładu Rysunku Malarstwa i Rzeźby UTP. Ponadto, planowane są także kolejne spotkania integracyjne, wycieczki, turnusy w ośrodkach wypoczynkowych oraz wspólny udział w spektaklach operowych i teatralnych.