https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aktywni seniorzy poszukiwani. Rusza rekrutacja na Kujawski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Akademię Sztuk Wszelakich

Jarosław Więcławski
Uczestnikom wykładów w ramach akademii i uniwersytetu przede wszystkim zależy na nawiązaniu relacji z innymi seniorami.
Uczestnikom wykładów w ramach akademii i uniwersytetu przede wszystkim zależy na nawiązaniu relacji z innymi seniorami. KPCK
W poniedziałek (26 sierpnia) rusza rekrutacja na zajęcia w semestrze zimowym 2024/2025 organizowane przez Dział Edukacji i Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Seniorzy, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowanie i poszerzać wiedzę z różnych dziedzin mogą zapoznać się z bogatym programem, jaki przygotowano na najbliższe miesiące.

W KPCK każdy, niezależnie od wieku, znajdzie odpowiednie zajęcia dla siebie. Dział Edukacji i Integracji Międzypokoleniowej odpowiada za przygotowanie oferty Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (tzw. „Kujawiaka”) z myślą o osobach 55+, wykładów Akademii Sztuk Wszelakich (bez ograniczeń wiekowych), ale i Małego Uniwersytetu Dziecięcego przeznaczonego dla najmłodszych.

– Zajęcia w ramach Akademii oraz „Kujawiaka” odbywają się co dwa tygodnie, pierwsze w poniedziałki, a drugie w dwóch grupach w czwartki. To wykłady o różnorodnej tematyce, poświęcone historii, medycynie, psychologii, przyrodzie czy nowym technologiom. Zapraszamy wykładowców, prelegentów oraz doświadczonych praktyków z wielu uczelni z woj. kujawsko-pomorskiego, ale także z innych regionów – mówi „Expressowi Bydgoskiemu” Klaudia Ferenc, kierowniczka działu.

Uroczysta inauguracja roku zaplanowana jest na 25 września, ale zapisywać się można do końca przyszłego miesiąca. Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie https://kpck.pl/dzial-edukacji-i-integracji-miedzypokoleniowej/. Semestr na KUTW i ASW kosztuje po 70 zł. Każdy student otrzymuje indeks. Osoby ze stuprocentową frekwencją mogą liczyć na zakończeniu na prezent niespodziankę.

– Mamy także zajęcia dodatkowe, warsztaty prowadzone w kameralnym gronie. To m.in. Sekcja Edukacji Żywieniowej, Dyskusyjny Klub Operowy, a także Klub Pracy Twórczej „Pipsztyk”. Organizowane są również jednodniowe wycieczki, wyjścia do instytucji kultury oraz spacery przyrodnicze i historyczne – przekazuje kierowniczka.

Nowością w tym semestrze będą zajęcia gimnastyczne oraz język angielski dla seniorów. Wprowadzenie takiej oferty to efekt ankiet ewaluacyjnych. Seniorzy sami sugerowali potrzebę ich organizacji. Chętnie zgłaszają też tematy wykładów, np. o czacie GPT. Dział posiada w swojej ofercie propozycje nie tylko dla seniorów. Organizowane są comiesięczne spotkania Klubu Miłośników Podróży, kierowane do wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek. W październiku z kolei startuje kolejna nowość: zajęcia Tańca w Kręgu, dedykowane wszystkim kobietom.

Dział organizuje zajęcia dla seniorów, ale i najmłodszych.
Dział organizuje zajęcia dla seniorów, ale i najmłodszych. KPCK

Wśród studentów KUTW znajduje się duża grupa osób, które uczestniczą w wykładach nawet od ponad 30 lat. – Jeżeli chodzi o motywację uczestników, to na pierwszym miejscu to chęć wyjścia do ludzi. Zależy im na tym, aby spotykać się z innymi seniorami, po prostu porozmawiać. Gdy zapisują się w naszym biurze, nigdy nie skończy się na zwykłym wypełnieniu formularza, widać chęć kontaktu i nawiązania relacji – stwierdza Klaudia Ferenc.

Na KUTW pierwszy wykład zaplanowano 10 października. To kontynuacja wystąpienia „Do wód, kurortów i na letniska, czyli jak wypoczywali nasi pradziadkowie” prowadzonego przez dr hab. Monikę Nawrot-Borowską, prof. UKW w Bydgoszczy. W kolejnych tygodniach będzie można posłuchać m.in. o życiu codziennym nauczycieli w II RP czy czarownicach, magii i śmierci w dawnej Bydgoszczy. ASW przygotowała wykłady o Gruzji, Facebooku czy modzie męskiej w konwencji Belle Epoque.

– Starsze osoby są bardziej narażone na samotność. Chciałabym, aby grupa osób, która do nas trafi była jak największa. Aby seniorzy wychodzili z domu, poznawali nowych ludzi, razem spotykali się na kawie czy spacerach. Planujemy bale integracyjne. Osoby, które dziś przechodzą na emeryturę mają zupełnie inne potrzeby niż osoby, które robiły to 30 lat temu. Na wykłady jest mniejsze zapotrzebowanie, chcą więcej warsztatów, wycieczek i wyjść w teren. Niektórzy spędzają aktywnie cały dzień. Zależy nam, aby z nasza ofertą dotrzeć do osób, którym dziś brakuje motywacji, aby wyjść z domu – zdradza Klaudia Ferenc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski