Ze sprawą zgłosił się do nas syn jednej z bydgoszczanek. Jego mama po raz pierwszy w życiu postanowiła użyć legitymacji zasłużonego honorowego dawcy krwi i dostać się do gabinetu lekarskiego poza kolejnością. Takie prawo jest usankcjonowane ustawowo. Niestety, współpacjenci skutecznie ją od tego odwiedli: pojawiły się złośliwe komentarze, oburzenie, docinki.
Okazuje się, że dla dawców to codzienność. „Jestem honorowym dawcą, mam zdane 54 litry krwi. Gdy będąc u lekarza chciałem wejść bez kolejki to usłyszałem, że jestem młody i pewnie nie chce mi się stać” - pisze pan Robert.
Pan Sebastian z kolei opowiada: „Sam niejednokrotnie doświadczyłem takiego samego zachowania, jak opisane w Państwa artykule. Ze strony innych pacjentów, jak i ze strony lekarzy. Mój lekarz pierwszego kontaktu bardzo się oburzył, gdy chciałem skorzystać z przywileju wejścia bez kolejki. Usłyszałem, że wszyscy czekają. Ale nie wszyscy oddają krew. Równocześnie sam lekarz powiedział mi o regulaminie przychodni, który wyklucza ten przywilej ustawowy”.
- Też mam ten sam problem, a oddałem około 20 litrów krwi - słyszymy od pana Karola. - Leczę właśnie obojczyk po wypadku na rowerze i aby się dostać do ortopedy, muszę poświęcić noc na czekanie w kolejce. Legitymacja nie jest tolerowana”.
Krwi nie kupisz, ktoś musi ją oddać
„Jestem zasłużonym dawcą krwi i niestety wiele razy spotkałem się z różnymi obelgami z strony pacjentów. I wiele razy słyszałem, że każdy ma w domu taką legitymację. Tylko że kiedy krew jest potrzebna, nikt nie jest świadomy skąd się bierze. Tej krwi nie kupisz, ktoś musi ją oddać - słyszymy od pana Radosława.
„Jestem po zabiegu ablacji i powinnam mieć stałą kontrolę w poradni kardiologicznej. Pojechałam zatem do poradni Citomed ze skierowaniem z dopiskiem „pilne” i zostałam poinformowana, że najbliższy wolny termin dla zasłużonego honorowego dawcy krwi to wrzesień 2020. Musiałam zatem zarejestrować się prywatnie u kardiologa. Moje pytanie brzmi: gdzie jest termin 7 dni? Nawet nie ma 7 miesięcy - opowiada pani Edyta.
„Sytuacja miała miejsce w jednej z przychodni na Szwederowie. Wizyty są tam umawiane na konkretne godziny. Ja, zjawiając się 10 minut przed czasem zapytałem, kto z czekających pozostał przed godziną mojej wizyty. Kilka osób natychmiast próbowało mnie spacyfikować, że ważne jest czekanie i kto jest w kolejce, a nie godzina umówienia. Żadne próby rozmowy i wyjaśnienia nie pomogły. Zszedłem do rejestracji i i pytam, co i jak. Pani wzruszyła ramionami i powiedziała, że nie będzie ingerować. Wróciłem i poinformowałem wszystkich, że w takim razie jestem zasłużonym krwiodawcą i wchodzę pierwszy po osobie wychodzącej. Wtedy się zaczęło... Krzyki, obraźliwe inwektywy itd. Nie odpuściłem i wszedłem. Lekarz był zdziwiony, ale mnie przyjął. Kiedy wychodziłem czekała na mnie kolejna dawka przytyków i wyzwisk. Pamiętam, że byłem tak wzburzony, że odwróciłem się i powiedziałem: Żebyście nigdy nie potrzebowali mojej krwi” - pisze pan Wojciech i dodaje.
„Zawsze się zastanawiam skąd wśród ludzi ta zawiść, brak zrozumienia i pomyślunku, ile dobrego honorowi krwiodawcy dają społeczeństwu? I jeszcze ważna rzecz. Nigdy nie usłyszałem od nikogo o przywilejach dla nas. Więcej dowiedziałem się z Państwa artykułu”.
Zobacz także: Zasłużeni dawcy krwi z przywilejami? W teorii. W praktyce nie zawsze
Oburzenie i pogarda
Piszą do nas nie tylko mieszkańcy Bydgoszczy czy regionu: „Raz jedynie skorzystałem z priorytetu dostępu do lekarza specjalisty w szpitalu powiatowym w Pruszkowie. Wyprzedziłem wtedy 40 osób w kolejce - skutecznie, ale większość odniosła się do mnie z oburzeniem i pogardą” - dzieli się doświadczeniami pan Maciej.
„Mam aktualnie uprawnienia jako zasłużony dla zdrowia narodu w krwiodawstwie. Bardzo rzadko odwiedzam lekarzy, ale jeżeli już, to też zdarzają się pacjenci, którzy mają coś głupiego do powiedzenia w tym temacie. Moim zdaniem to kwestia świadomości, a raczej jej braku. Należałoby o tym mówić, prowadzić jakieś akcje społeczne, upowszechniać te informacje” - pisze do nas pan Darek, który oddał już 30 litrów krwi.
Stara się to robić Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. - Należy pamiętać, że legitymacja zasłużonego honorowego dawcy krwi ustawowo uprawnia do korzystania ze świadczeń medycznych poza kolejnością - przypomina Krzysztof Laks, specjalista ds. promocji RCKiK. - Personel placówek leczniczych ma obowiązek respektowania tego dokumentu. Jeśli zaś chodzi o pacjentów, zarówno my, jak i Narodowe Centrum Krwi, staramy się ich edukować. Raz na jakiś czas wyposażamy szpitale i inne placówki w naklejki z odpowiednią informacją, które mają się pojawiać na drzwiach gabinetów.
Laks dodaje, że rozumie zdenerwowanie osób, które czekając kilka godzin w kolejce, nagle mają oddać swoje miejsce komuś innemu. - To frustrujące, natomiast warto pomyśleć o tym, że być może kiedyś znajdziemy się w sytuacji, w której sami będziemy tej krwi bardzo potrzebowali - mówi.
Przy okazji apeluje o oddawanie krwi, szczególnie teraz, w wakacje. Latem zapasy życiodajnego płynu kurczą się szybciej. ą
