Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

HIV - mity i fakty

Katarzyna Idczak
W Polsce codziennie dwie osoby dowiadują się, że są zakażone. Nie mówimy już o grupach ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania. Dziś obchodzimy międzynarodowy dzień HIV/AIDS.

W Polsce codziennie dwie osoby dowiadują się, że są zakażone. Nie mówimy już o grupach ryzyka, są tylko ryzykowne zachowania. Dziś obchodzimy międzynarodowy dzień HIV/AIDS.

<!** Image 3 align=none alt="Image 200808" >Rejestr zakażonych w naszym kraju prowadzony jest od 1985 roku. Kampanie społeczne na rzecz walki z HIV i AIDS mają sprawić, że wirus i choroba przestaną być tematem tabu. Nawiązują do zwykłych, życiowych sytuacji - jak w przypadku „Wróć bez HIV”, która jest kierowana do polskich emigrantów i turystów, którzy mogą wplątać się w niebezpieczne romanse... A mimo wszystko w kwestii HIV i AIDS ciągle padają podstawowe pytania, a stereotypy i strach dominują wśród Polaków.<!** reklama>

- Czasem nieświadomość jest porażająca. Padają pytania, czy można się zarazić przez pocałunek, używanie tych samych sztućców albo czy wirusa przenoszą owady? Niektórzy ludzie są przekonani, że są bezpieczni, bo ich partner jest schludny, zamożny i pochodzi z dobrego domu - opowiada Andrzej Olczyk ze Stowarzyszenia Wolontariuszy „Razem” - Archaiczne jest też pojęcie „grupa ryzyka”. Zagrożony jest każdy, bez względu na rasę czy orientację seksualną, kto podejmuje ryzykowne zachowanie.

Najnowsze badania pokazują, że problem HIV dotyczy ludzi w wieku od 21 do 40 lat, heteroseksualnych, którzy pod wpływem środków psychoaktywnych dają się ponieść chwili.

W życiu

Trzeba powiedzieć otwarcie, że ryzykowne zachowanie jest związane przede wszystkim z aktywnością seksualną. Ale często do zakażenia dochodzi też przez wielokrotne używanie jednorazowych igieł, np. w przypadku kontaktu z narkotykami czy podczas wykonywania tatuażu lub przekłuwania ciała. Należy być ostrożnym w takich sytuacjach, ale nie popadać w paranoję.

- Mówimy o ryzyku, kiedy mamy do czynienia z dwoma czynnikami. Płyn zakaźny, w postaci czystej kropli krwi, spermy lub wydzieliny pochwowej ma kontakt z błonami śluzowymi - wyjaśnia szczegółowo Andrzej Olczyk.

Badanie na obecność HIV jest najbardziej wiarygodne 3 miesiące po takim ryzykownym zdarzeniu. Można je wykonać w bydgoskim punkcie konsultacyjnym albo prywatnie. Problem w tym, że kiedy decydujemy się na indywidualne badanie, bardzo często nie ma mowy o konsultacjach i opiece psychologa. Zdarza się, że osoby zarażone odchodzą tylko z wynikiem.

- Jedno badanie przesiewowe nie wystarczy. Należy wykonać drugie i dodatkowe, specjalne badanie potwierdzające. Nie wszędzie wykonuje się cały komplet i znam historię, kiedy np. wcześniejszy wynik pozytywny nie potwierdził się - mówi Andrzej Olczyk.

W liczbach

- Ogółem od początku rejestracji, czyli od 1985 roku do 15 listopada 2012, w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 653 osoby zakażone HIV, 174 zachorowania na AIDS. Z powodu choroby zmarło 89 osób. W I półroczu 2012 roku w naszym województwie zarejestrowano 9 nowo wykrytych zakażeń HIV - wylicza Hanna Bielawska, kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Tymczasem w Polsce od początku epidemii do 31 lipca 2012 odnotowano 15.829 zakażonych ogółem, 2783 zachorowania na AIDS, 1170 zgonów z powodu choroby. Statystyki to jednak nie wszystko. Wielu chorych ukrywa swój stan lub zwyczajnie jest nieświadomych. Oficjalne liczby należy zatem pomnożyć razy trzy...

W ciąży

Wykonanie badań na obecność HIV nie jest wymagane praktycznie w żadnym zawodzie (nie licząc wybranych stanowisk w armii) czy sytuacji. Jednak w ostatnich dwóch latach rekomenduje się je kobietom w ciąży. - To przez wzgląd na dobro dziecka. Wcześnie wykryty wirus można zwalczyć, tak że zagrożenie spada do 1 procenta. W przeciwnym razie w przypadku matek zakażonych jest 30 procent zagrożenia, że dziecko urodzi się seropozytywne - wyjaśnia Marta Jakubowska, pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego do spraw uzależnień, HIV i AIDS.


Warto się zbadać

Bezpłatnie i anonimowo

W Punkcie Kontrolno- Diagnostycznym (PKD) w Bydgoszczy można wykonać bezpłatnie i anonimowo testy na HIV.

Punkt mieści się na ul. Kujawskiej 4.

Pracuje w godzinach: poniedziałek 15.00-20.00 (pobór krwi), środa 15.00-18.00 (wydawanie wyników).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!