Historia miasta ukryta pod ziemią [zdjęcia]

Hanna Walenczykowska
Trwa oczyszczanie murów kamienic, które stały na starym rynku. Po modernizacji będzie tu fontanna.
Trwa oczyszczanie murów kamienic, które stały na starym rynku. Po modernizacji będzie tu fontanna. Dariusz Bloch
Zasypana krypta w bydgoskiej katedrze, fundamenty i piwnice kamienic tworzących zachodnią pierzeję oraz fragmenty fosy miejskiej - to tylko niektóre zabytkowe obiekty, znajdujące się w centrum Bydgoszczy, badane w tym roku przez archeologów.

Zobacz galerię: Stary Rynek rozkopany. Trwają prace archeologiczne
Z początkiem listopada, z nastaniem chłodnych i dżdżystych dni praktycznie kończy się archeologiczny sezon. Wydaje się, że na najbardziej ciekawe wyniki badań trzeba jeszcze poczekać, bo trwają prace na Starym Rynku. Ale to, co już zostało odsłonięte, sporo wnosi do historii miasta.

Krypta w katedrze

Kilka tygodni temu - o czym już pisaliśmy - dzięki specjalnej mikrokamerze można było zajrzeć do wnętrza krypty w bydgoskiej katedrze. Okazało się, że jest ona wypełniona gruzem i piachem.

- Nie widać było śladów pochówków, chociaż zauważyliśmy ludzkie kości. Ale może pod osuwiskiem są groby - przypuszcza Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie badań archeologicznych w krypcie i zakonserwowanie ścian.

Na razie terminu rozpoczęcia prac nie uzgodniono, ponieważ zbliża się koniec roku i może nie wystarczyć pieniędzy na dodatkowe zadania. Wiadomo jednak, że część prac finansuje wojewódzki konserwator zabytków.

Zobacz galerię: Plac Kościeleckich - zobacz, co znaleźli archeolodzy

W rynnie wodotrysku

Na Starym Rynku archeolodzy zakończyli właśnie badanie terenu, na którym znajdzie się fontanna.

- W tej chwili czyścimy mury - wyjaśnia Wojciech Siwiak, archeolog z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej w Bydgoszczy. - Wcześniej odsłoniliśmy zejście do piwnicy kamienicy, która sąsiadowała z wieżą kościoła. Co ciekawe, częściowo zachowało się sklepienie nad wejściem. Znaleźliśmy również medalik kajzera Wilhelma i potłuczone butelki.

Dodajmy, że powstaje kolejny, ostatni już wykop. Archeolodzy rozpoczynają pracę na trawniku przed ratuszem i, jak twierdzi Wojciech Siwiak, to miejsce jest najbardziej obiecujące. Wykop będzie miał ok. 100 metrów kwadratowych powierzchni oraz kilka metrów głębokości.

- Chcemy dotrzeć do warstw, w których nie będzie już śladów działalności człowieka - podkreśla Wojciech Siwiak. - Mam nadzieję, że odnajdziemy tam ślady pochodzące z początku miasta lub z okresu przedlokacyjnego.

Koniec prac na placu

Natomiast od czerwca do końca września na placu Kościeleckich prowadzono badania archeologiczne w miejscu, w którym powstanie biurowiec z dwupoziomowym parkingiem podziemnym.

Inwestorem prac budowlanych i badań archeologicznych jest firma CDI 2 z Bydgoszczy.

- Obszar ten znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej i archeologicznej, w zasięgu występowania nawarstwień kulturowych związanych z funkcjonowaniem późnośredniowiecznego i nowożytnego miasta - przypomina Agata Bil-Jahr, przedstawicielka inwestora. - Ponadto obszar badań usytuowany był w rejonie dawnych fos: miejskiej i zamkowej, w niewielkiej odległości od wczesnośredniowiecznego zespołu grodowego, a później średniowiecznego zamku bydgoskiego.

Zabytki z fosy

Badania archeologiczne na zlecenie inwestora przeprowadziło konsorcjum dwóch firm: „Aureus” Usługi Archeologiczne i Konserwatorskie Anna Retkowska i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Castrum” Robert Grochowski.

- Przebadano powierzchnię 22 arów do głębokości około 6 m od współczesnego poziomu ulicy - informuje Agata Bil-Jahr. - Zarejestrowano liczne obiekty archeologiczne, między innymi fragment zasypiska fosy zamkowej (z drewniano-kamiennymi reliktami konstrukcji starorzecza Brdy), fosy miejskiej (z doskonale zachowanym drewnianym umocnieniem zachodniego stoku fosy oraz zlokalizowanymi w obrębie fosy urządzeniami hydrotechnicznymi).

Przeczytaj:

Zdarzyło się ongiś w Bydgoszczy. Przybył transport pierwszych „konserw głosu”

Odsłonięto również pozostałości drewnianego mostu (prawdopodobnie grobli), prowadzącego z miasta lokacyjnego w kierunku wyspy zamkowej. Znaleziono też drewniane koryta odpływowe, drewniane rury kanalizacyjne oraz liczne pozostałości drewnianej i murowanej zabudowy o charakterze gospodarczym.

Archeolodzy wydobyli ponad 3,6 tysiąca fragmentów naczyń ceramicznych wykonanych w różnych technologiach, datowanych w większości na XVI-XVIII w. Obok ceramiki tradycyjnej wyróżniono ułamki naczyń malowanych, szkliwionych, półmajolikowych, kamionkowych, fajansowych i porcelanowych. Wydobyto pozostałości kafli piecowych, fragmenty wyrobów szklanych, przedmiotów skórzanych, porcelanowych i wykonanych z bursztynu.

Handlowcy w galeriach rezygnują z pozwu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie