Hala Targowa w Bydgoszczy ma już blisko 120 lat!
Swoje podwoje bydgoska Hala Targowa 20 lipca 1906 roku otworzyła, stanowiąc nowatorskie połączenie ulicznego targowiska i sieci sklepików. Jej lokalizacja na narożniku ulic Podwale i Magdzińskiego czyniła ją centralnym punktem handlowym.
W czasach pruskich hala powstała na miejscu zasypanej fosy i rozebranej fary ewangelickiej. To nowoczesne przedsięwzięcie miało na celu poprawę standardów higieny w miejscach publicznych, a posiadanie własnej hali targowej nobilitowało Bydgoszcz jako dynamicznie rozwijające się miasto.
Początkowo był to wielofunkcyjny obiekt
W czasach pruskich wewnątrz Hali Targowej w Bydgoszczy mieściły się pomieszczenia administracyjne, mieszkanie inspektora hali, gabinet weterynarza, a także posterunek policji. Stoiska hali, przeważająco zapełnione mięsnymi produktami, a także luksusowymi towarami, takimi jak kraby czy ostrygi, były prawdziwym magnesem dla klientów.
Kamienne baseny na stoiskach rybnych z systemem doprowadzania i odprowadzania wody stanowiły innowacyjne rozwiązanie. Dźwięk dzwonu nad wejściem, ogłaszający początek i koniec handlowego dnia, rozbrzmiewał w całym centrum Bydgoszczy.
Jak działała hala w czasach pruskich, okresie międzywojennym, w PRL-u i w czasach wolnego rynku - o tym w galerii zdjęć...
