
Oto garść ciekawostek i faktów na temat Hali Targowej w Bydgoszczy od czasów pruskich do współczesnych ►

Czasy pruskie
Hala targowa została zaprojektowana przez spółkę architektoniczną Boswau & Knauer GmbH z Berlina. Inwestorem hali targowej w Bydgoszczy było samorząd miasta. Obiekt został wzniesiony na działce, na której wcześniej znajdowała się fara ewangelicka, a także został powiększony o część posiadłości rentiera Alberta Wiese.
Na zdjęciu hala w czasach PRL.
Więcej zdjęć i informacji ►

Czasy pruskie
Podłoże budowli zostało wzmocnione poprzez nawiezienie piasku. Prace budowlane rozpoczęto w jesieni 1904 r., a zakończono na wiosnę 1906 r. Wszystkie etapy budowy, w tym prace wykończeniowe, zostały powierzone miejscowym firmom i rzemieślnikom. Oficjalne otwarcie hali odbyło się w piątek, 20 lipca 1906 r., przy udziale władz miejskich.
Więcej zdjęć i informacji ►

Hala Targowa w Bydgoszczy w międzywojniu
W okresie międzywojennym hala, będąc własnością miasta, utrzymywała swoją popularność. W środku wydzielono 66 boksów do sprzedaży mięsa i 14 stoisk ze zbiornikami wody dla ryb. Ruch w zwykle zatłoczonej hali zdecydowanie się zmniejszył w latach kryzysu. „O jatki rzeźnickie w hali bito się po prostu, zabiegano latami - pisał reporter „Dziennika Bydgoskiego” - z całego miasta płynęła tu biedota, by kupić o kilka groszy taniej funt mięsa i słoniny. W targowe dni przelewały się przez hale tysiączne tłumy. Po II wojnie światowej, na zapleczu hali powstały stragany oferujące warzywa, owoce i inne artykuły. Administrację hali przejęła Dyrekcja Rzeźni Miejskiej, a asortyment rozszerzono o nabiał.
Więcej zdjęć i informacji ►