Informację potwierdza Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy.
- Zgon dotyczył osoby w wieku 15-64 lata z powiatu żnińskiego - mówi Olga Radkiewicz, rzeczniczka WSS-E. - W sumie od stycznia do marca br. to trzecia osoba, która zmarła z powodu grypy. Pierwsze dwa zgony w tym roku miały miejsce w styczniu.
Dodajmy, że w całym kraju tylko od 1 do 7 marca zanotowano 7 zgonów. Najwięcej, bo dwa na Podkarpaciu.
Jak informuje Olga Radkiewicz, w tym sezonie epidemiologicznym, czyli od września do 7 marca 2020 r. w województwie kujawsko-pomorskim mieliśmy 176 tys.436 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.
- Hospitalizacji wymagały 922 osoby. Powodem skierowania do szpitala były głównie objawy ze strony układu oddechowego - mówi Olga Radkiewicz.
Chcąc skutecznie chronić się przed grypą należy pamiętać, aby regularnie myć ręce wodą z mydłem, zasłaniać usta i nos chusteczką jednorazową podczas kichania i kaszlu, wyrzucając ją następnie do kosza na śmieci, kichać w zgięcie łokcia, zasłaniając nos i usta.
Ważne jest również to, by nie przebywać w obecności osób chorych. Podczas choroby powinno się pozostać w domu, unikając tym samym dużych skupisk ludzi (takich jak szkoła, zakład pracy, komunikacja miejska). Pamiętać należy ponadto o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej oraz dobieraniu ubioru do warunków panujących na zewnątrz.
Jak podkreśla sanepid, oczywiście najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem jest szczepienie przeciw grypie. Szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, a jeśli do niego dojdzie - łagodzi przebieg choroby. Wirusy grypy mutują, dlatego aby jak najlepiej ochronić się przed zachorowaniem, należy zaszczepić się co roku. Osoby niezaszczepione mogą zaszczepić się zgodnie z informacją WHO nawet wtedy, gdy stwierdzamy wzrost zachorowań na grypę.
W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem, w związku z czym na szczepienie nie jest za późno nawet pod koniec tego okresu.
