Jak często macie Państwo okazję słuchać światowego prawykonania utworu na żywo? Zapewne rzadko. 20 czerwca o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej zabrzmią właśnie po raz pierwszy kompozycje młodego uzbeckiego artysty.
<!** Image 2 align=none alt="Image 190741" >
„Jeszcze żaden muzyk tak wspaniale do mnie nie przemawiał w mojej narodowej muzyce, jak gitarzysta Krzysztof Meisinger w koncercie na gitarę Heitora Villi-Lobosa. To osoba łącząca talent z ogromną pracowitością, dyscypliną, muzykalnością i wrażliwością, jaką zdarza się spotkać bardzo rzadko” - powiedział o jednym z bohaterów koncertu, zapowiadanego na 20 czerwca w FP, urodzony w Brazylii José Maria Florencio, szef i dyrygent Capelli Bydgostiensis. <!** reklama>
Fascynujący gitarzysta
Zapowiada się wieczór ciekawy i nietypowy, gitara rzadko bowiem gości na scenie FP, zwłaszcza w tak oryginalnym repertuarze i w tak świetnym wykonaniu.
Współpraca bydgoskich kameralistów ze wspomnianym Krzysztofem Meisingerem od lat układa się harmonijnie i wieńczy ją kilka wspaniałych, wspólnych przedsięwzięć. Na przykład płyta „Viva Vivaldi”, wydana przez firmę DUX Recording Producers w 2008 r., dostała Nagrodę Polskich Melomanów w kategorii Album Roku - muzyka dawna i barokowa w plebiscycie Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Doceniany na całym świecie Mei- singer jest bez wątpienia jednym z najbardziej fascynujących gitarzystów klasycznych swego pokolenia. Owacją na stojąco zakończył się jego recital w Filharmonii Narodowej w Kijowie. W listopadzie 2011 r. zarejestrowany został w legendarnym Abbey Road Studio w Londynie (tu nagrywały, m.in., zespoły The Beatles i Pink Floyd) materiał na nową płytę Meisingera, która w całości będzie poświęcona muzyce Heitora Villi-Lobosa. Krzysztof Meisinger wystąpił wspólnie ze słynną orkiestrą Academy of St Martin in the Fields.
Deszcz nagród
Drugim gościem Capelli Bydgostiensis będzie skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, zdobywczyni, m.in., III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Artystka koncertowała już z Krzysztofem Meisingerem, a recenzje po ich wspólnych koncertach są bardzo dobre. Oto fragment jednej z nich, która pojawiła się na początku współpracy obojga artystów. Filip Łobodziński napisał w „Przekroju”: - Interpretacją łatwo spaprać Piazzollę, tym bardziej krzepi więc wrażliwość grającej tu młodzieży. Skrzypaczka Staśkiewicz ma 17 lat, producent, dyrygent i gitarzysta Meisinger przerasta ją ledwie o rok. A grają jak starzy”.
Od Uzbekistanu do Brazylii
Na program muzycznego wieczoru złożą się różnorodne utwory, stworzone przez Bacha, wybitnego polskiego twórcę muzyki przełomu wieków XX i XXI Romualda Twardowskiego, brazylijskiego kompozytora Liduino Pitombeira, Dmitra Varelasa, współczesnego kompozytora pochodzącego z Uzbekistanu. Dwa utwory tego ostatniego twórcy zostały napisane specjalnie dla Meisingera.
Warto wybrać się także do filharmonii 15 czerwca. Wówczas przypomniane zostaną najsłynniejsze arie operowe. Śpiewać będą: Barbara Kubiak, sopran, Barbara Krahel, alt, Michał Marzec, tenor, Jerzy Mechliński, baryton.
Więcej informacji o koncertach na stronie www.filharmonia.bydgoszcz.pl. Bilety dostępne są w kasie FP oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.ebilet.pl