https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Zielone Arkady tylko dla sieciówek? A co z lokalnymi markami?

Sławomir Bobbe
Nie wszyscy przedsiębiorcy są mile widziani w galeriach, nie wszyscy też mają ochotę - ze względu na zasady współpracy z nimi - podejmować tam działalność. Na zdjęciu salon Derred
Nie wszyscy przedsiębiorcy są mile widziani w galeriach, nie wszyscy też mają ochotę - ze względu na zasady współpracy z nimi - podejmować tam działalność. Na zdjęciu salon Derred Tomasz Czachorowski
W przyszłym roku podwoje otworzy największa w Bydgoszczy galeria Zielone Arkady. Większość powierzchni zarezerwowały sieci, które już dobrze w Bydgoszczy znamy. A co z lokalnymi markami?

- Kolejna galeria, to kolejny strzał w bydgoski biznes i gwóźdź do trumny naszych przedsiębiorców - mówią ci, którzy są niechętni powstawaniu kolejnych handlowych kolosów. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie prowadzenia biznesu w galeriach.
[break]

- Co trzy miesiące robimy badania wśród klientów i wiemy, że ściągają ich do nas popularne sieciówki. Mają liczne promocje, przeceny, dobrą reklamę i dobry asortyment, który klienci lubią - mówi Izabella Knitter z Galerii Pomorskiej. - To takie kotwice, wokół których buduje się zainteresowanie klientów. Nie oznacza to, że nie ma u nas miejsca dla lokalnego biznesu. Mamy jubilera Eliza, mamy Modar. Część sieciówek w systemie franczyzy prowadzą bydgoscy biznesmeni. Tak jest choćby z firmą Atlantic czy McDonaldem. Poza tym dla lokalnych przedsiębiorców organizujemy raz w miesiącu jarmarki regionalne.

To samo od nowa

Nic więc dziwnego, że w większości galerii widzimy ciągle te same „kotwice” i te same zobaczymy też w Zielonych Arkadach. Będą więc takie marki jak: Reserved, Mohito, House, Cropp, Home&You, Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, Smyk. To marki dwóch wielkich graczy - LPP i grupy Inditex.
Trudno wśród nich odnaleźć się bydgoskim firmom, a wyjątek w regule stanowią cukiernie Sowy. Żeby podjąć współpracę z galerią, trzeba ją przekonać do tego, że asortyment wpasuje się w jej ofertę i spodoba się klientom.

Valentino pomoże

- Jeden jedyny raz chciałem spróbować za namową przyjaciela. Wysłałem swoją aplikację i co się okazało? Jakiś pajac z Warszawy, który nie ma pojęcia o naszym rynku, odpisuje mi, że mój towar jest nieznany, więc sorry - ale nie widzi możliwości współpracy ze mną - nie kryje irytacji Karol Włodarski, krawiec i właściciel kilku salonów Derred w regionie.

- No to zadzwoniłem do Valentino, który jest moim znajomym i zapytałem, czy nie mógłbym wstawić jego garniturów do mojego planowanego sklepu w tej galerii. Valentino oczywiście się zgodził i napisał mi list polecający. Gość z Warszawy nagle chciał podjąć współpracę, ale mi się już odechciało - opisuje relacje z firmą, zajmująca się komercjalizacją powierzchni handlowych bydgoszczanin.

- W dodatku umowa, którą miałem podpisać, liczyła 216 stron i jak dałem ją do przeczytania mojemu prawnikowi, to powiedział, że następnym razem, jak mu coś takiego pokażę, to on pokaże mi prośbę o podwyżkę - mówi.

Karol Włodarski wskazuje na słabości współpracy z galeriami. - Jedyne prawo, które masz, to płacić na czas. Nie bawi mnie sytuacja w której - jeśli zamkniesz sklep na parę minut - galeria może cię ukarać kilkoma tysiącami kary. To galeria, a nie ty, decyduje, kiedy masz mieć otwarte - a masz mieć otwarte zawsze. Umowy podpisywane są na minimum pięć lat, w takiej toruńskiej Plazie - na lat 10.

Tyle że, aby sprawdzić, czy dany punkt dobrze funkcjonuje, potrzeba około 2 lat. Co, gdy okaże się, że jednak biznes nie jest rentowny? Nic - płacić trzeba dalej albo znaleźć kogoś na swoje miejsce. Znam biznesmena z Bydgoszczy, który miał fajny sklep na Długiej, ale poszedł do jednej z galerii. Nie szło, zwinął interes – a żeby spłacić galerię, musiał sprzedać dom w Osielsku, teraz mieszka w Wielkiej Brytanii - opowiada Karol Włodarski.

Bydgoskie marki odzieżowe, które przed laty opanowały nie tylko nasz rynek, dziś już nie istnieją albo produkują dla innych. Wszystkie próbowały podjąć walkę z towarami oferowanymi w galeriach, ale nie wytrzymały konkurencji.

- Z chłamem z Bangladeszu i Chin cenami nie wygrasz. Dlatego nie ma już dziś Hanteksu, Barta, Gołdyna. Nie ma też Szeflera, który pracował jeszcze w starym Modusie i wiedział, jak poruszać się w krawiectwie - wspomina Karol Włodarski.
Pomysł na biznes to podstawa

- Nasze doświadczenia pokazują, że sklepy, które nie utrzymały się w galerii, miały słaby poziom obsługi klienta, nieatrakcyjny asortyment i odpowiednio się nie promowały. Nie ma branży, która nie pasuje do galerii, trzeba mieć jednak pomysł na prowadzenie biznesu - uważa Izabella Knitter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Max meyer
Nie ma!!!!
M
Maja
Dokładam się do pytania :)
d
duma
Jestem dumny ze nasza nowa galeria bedzie jeszcze wieksza o Focusa i Torun ma moze z nami rywalizowac- prozno nad Drweca znalezc galerie majaco 200 sklepow, najwieksza ich Galeria Copernicus ma ich raptem tylko 120....Jak zwykle Bydgoszcz jest bardziej atrakcyjnym miejscem do zycia.
P
Paula
Czy w Zielonych Arkadach będzie Starbucks?
b
bartek n
Ludzie stali sie wygodniejsi- chca sie nazrec i nakupowac co sie da bez chodzenia kilometrami po naszych dziurawych ulicach. Wcale im sie nie dziwie- to wstyd jak wyglada wiele ulic w centrum. Jak ktos chce sie czuc jak w Europie a nie ogladac smetne rudery- to wybiera Focus Park!
j
jbb
zielone arkady po ilości mieszkańców szacują potencjał rynku. dlatego się na Bydgoszczy przewiozą, gdyż zarobki oraz potencjał nabywczy jest znacznie mniejszy niż wynikałoby to z samej wielkości miasta i okolic. Proponowane czynsze w Z.A. są nierealne jak na warunki bydgoskie i tylko odieżówki z 1000% marży mogą sobie na nie pozwolić (jak i na negocjacje i specjalne warunki)
M
Mart
p.Marcinie, to potwierdza moje uwagi... inny towar,inne usługi powinny być oferowane na starówce, cena najmu podyktowana potrzebami mieszkańców. Np. antykwariat, galeria, pracownia - czynsz 100 zł...itp.
m
marcin zalech
Nie prawda kolego. Sklepy na Gdańskiej, Długiej, Dworcowej oferują zupełnie inne towary, aniżeli te w galeriach. Taki mamy trend że ludzie chca mieć 200 sklepów koło siebie do tego jeszcze market spożywczy i kino. Starówka upada bo ADM bierze haracz od kupców jakby sprzedawali w Paryżu. I tu jest problem kolego. Wiem bo sam sprzedawałem.
M
Mart
na całym świecie w galeriach tego formatu istnieją głównie sklepy wielkich marek. Lokalna marka to sprzeczność logiczna. Nad utratą pracy przez część pracowników adm nie bolejmy. Większość nie jest tego warta, a fakt że 1/4 lokali pusta to przykład złego zarządzania...
A
ANTONI
W mieście już 1/4 lokali użytkowych zarządzanych przez ADM stoi pusta, a jak otworzą kolejne galerię to wszystko będzie puste. To nie jest dobra polityka, kupcy stracą pracę i część pracowników z adm.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski