Plac Kościeleckich jest rewitalizowany - prace są właściwie na ukończeniu. Wokół placu ułożono nowe chodniki. I tu według niektórych Czytelników pojawia się problem.
- Czy ja mam przewidzenia czy znowu widzę plamiastą płytę Starego Rynku? - pyta jeden z nich. - Chodniki wyglądają, jakby składano je z różnych materiałów - płyty mają różne kolory. Na początku myślałem, że to jest jakiś zamysł projektanta, ale przeszedłem się chodnikami i sensu większego, tym bardziej estetycznego, w tym układzie nie widzę. Wykonawca miał różne partie materiału? To naprawdę bije po oczach, a z tego, co słyszałem na rewitalizację wydano miliony...
Byliśmy na placu. Płyty chodnikowe mienią się odcieniami szarości w co najmniej kilku miejscach. Czasami to pojedyncze płyty są ciemniejsze, w innych punktach występują tylko pojedyncze ciemne płyty.
"Tu nie ma fuszerki"
Drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej uspokajają - przynajmniej na razie - że do żaden fuszerki nie doszło.
- To nie jest nic nienormalnego Na chodnikach położono są kamienne płyty, a kamień w ten sposób reaguje na warunki atmosferyczne, każda płyta jest inna. To naprawdę nie jest jakaś anomalia - stwierdza Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.
Jeżeli plamy nie ustąpią - płyty do wymiany
Odpowiedź na temat plam na płytach uzyskał oficjalnie Jarosław Wenderlich, radny klubu PiS. Rafał Bruski, prezydent miasta, informuje, że granit, z którego są wykonane płyty jest materiałem nieprzepuszczającym wody i nisko nasiąkliwym. "Po wyschnięciu zawilgocenia nie powinny zostawić żadnego śladu" - stwierdza prezydent, dodając, że płyty są pod nadzorem inwestora i wykonawcy.
Podkreśla jednak, że
jeżeli do końca inwestycji przebarwienia nie ustąpią, wykonawca zobowiązał się do wymiany przebarwionych płyt na nowe.
Za prace rewitalizacyjne placu Kościelecki odpowiada firma Czill z Bydgoszczy, która w przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Wartość umowy to 9,25 mln zł.. Przy rewitalizacji wykorzystuje się 5 mln zł dofinansowania z budżetu centralnego.
Nawierzchnie alejek wyłożone zostały materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę. Przez środek placu wytyczono nową centralną podkreślającą osiową kompozycję placu zgodną z historycznym wyglądem.
Będzie nowe oświetlenie
Na skwerze zaprojektowano dodatkowe murki z siedziskami i przestrzenie integracyjne. Nasadzenia roślin również podkreślą osiowy układ placu. Uzupełniony zostanie istniejący charakterystyczny szpaler kasztanowców. "Plac zyska też nowe stylowe oświetlenie" - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Zgodnie z umową, zakończenie prac na placu zaplanowano na 5 czerwca br.
