Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Furtka do odwołania Rady Mediów Narodowych? Wyjaśniamy, o co chodzi w wyroku TK

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Rada Mediów Narodowych jest niekonstytucyjna?
Rada Mediów Narodowych jest niekonstytucyjna? Piotr Smoliński/ Polska Press
Czy przywoływany w mediach wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku jest podstawą do kwestionowania ważności wyborów członków Rady Mediów Narodowych?

Rada Mediów Narodowych. O co chodzi z wyroku TK z 2016 roku?

Wobec przejęcia mediów publicznych przez nowe władze przywoływany jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku mający rzekomo stwierdzać niekonstytucyjność Rady Mediów Narodowych. To właśnie ten organ, jest odpowiedzialny za powoływanie i odwoływanie zarządów oraz rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Wspomniane orzeczenie stało się dla część uczestników debaty publicznej argumentem za odwołaniem RMN. O tym, dlaczego to niewłaściwa interpretacja pisał jeszcze przed wyłączeniem go przez rządzących portal TVP.Info.

"Nie ma jednak podstaw do kwestionowania ważności wyborów członków Rady Mediów Narodowych - nie daje ich także wskazywany w mediach wyrok Trybunału Konstytucyjnego z czasów Andrzeja Rzeplińskiego (z 2016 r.), bo oceniał on jedynie wycinek przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, a nie konstytucyjność całej ustawy" – przypominał serwis.

Co więcej, w artykule podkreślono, iż orzeczenie TK z 13 grudnia 2013 roku nie odnosiło się "sensu stricto do ustawy powołującej do istnienia Radę Mediów Narodowych, lecz do tzw. małej ustawy medialnej z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji".

W ustawie tej kompetencje powoływania i odwoływania zarządu oraz prezesa TVP i Polskiego Radia przekazano ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa. Wcześniej należały one do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "To w odniesieniu do tej ustawy Trybunał ocenił jako niekonstytucyjne niektóre artykuły - a nie jej całość" – wskazano.

W ten sposób odnosił się również tuż po wyroku szef RMN Krzysztof Czabański.

– To jest odniesienie się do ustawy, która już nie obowiązuje. Sytuacja prawna już się zmieniła, w związku z tym orzeczenie TK tyczy się przeszłości, a nie obecnej sytuacji. TK odnosił się do przepisów zgodnie z którymi KRRiT straciła swoje uprawnienia na rzecz ministra skarbu, a to już jest sytuacja nieaktualna, nieistniejąca – tłumaczył w rozmowie z PAP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

"Warto podkreślić, że Trybunał Konstytucyjny odniósł się w orzeczeniu z grudnia 2016 r. do faktu powołania Rady Mediów Narodowych, ale podkreślił, że kontestowane przez niego przepisy dotyczące mechanizmu obsadzania zarządów i rad nadzorczych spółek medialnych zostały zastąpione procedurą zakładającą udział nowo powołanego organu państwa - Rady Mediów Narodowych" – zaznaczyło TVP.Info.

Z tego właśnie powodu - wyjaśniono - TK "umorzył postępowanie w odniesieniu do tych zakwestionowanych przepisów ustawy nowelizującej, które zostały zmienione ustawą o Radzie Mediów Narodowych".

"Taki wyrok nie istnieje"

Przedmiotowe orzeczenie stało się również tematem dyskusji w mediach społecznościowych. Do sprawy odniósł się m.in. dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik.

Polskie Radio 24

od 12 lat

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Furtka do odwołania Rady Mediów Narodowych? Wyjaśniamy, o co chodzi w wyroku TK - Portal i.pl