Seniorzy otrzymują świadczenie emerytalne, którego wysokość zależy od długości stażu pracy i osiągniętych w tym czasie dochodów. Niestety, wyliczenia nie zawsze są korzystne dla emerytów, a mówiąc wprost – część z nich miała zaniżone wypłaty. Jak to możliwe?
Zaniżone emerytury dla seniorów
Kwestia zaniżonych świadczeń dotyczyła wszystkich seniorów, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę przed 6 czerwca 2012 roku – było to możliwe dla Pań, które skończyły 55 lat oraz dla mężczyzn po 60 roku życia.
Po osiągnięciu właściwego wieku emerytalnego (60 lub 65 lat) seniorów czekała jednak niemiła niespodzianka. Podstawa ich emerytury była pomniejszana o kwoty świadczeń przedemerytalnych, które dostawali. Od tej decyzji nie było odwołania, a prawo zostało wprowadzone bez okresu przejściowego.
Jakie kwoty dostaną emeryci?
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował te przepisy i nakazał wypłacić poszkodowanym emerytom zaległe świadczenia. Niektórzy mogą liczyć nawet na podwyżkę sięgającą 1400 złotych miesięcznie!
Co więcej, seniorzy powinni dostać rekompensaty za okres zaniżonych wypłat, przez co mogą liczyć nawet na 79 tysięcy dodatkowo (jest to jednorazowa wypłata). Emeryci nie muszą składać żadnych wniosków – ZUS sam zajmie się ponownym przeliczeniem wysokości świadczeń emerytalnych.
Kto otrzyma wyższą emeryturę?
Orzeczenie Trybunału oznacza sporą zmianę dla ponad dwustu tysięcy seniorów. Konkretnie chodzi o kobiety urodzone między 1949, a 1959 rokiem, a także o mężczyzn urodzonych w latach 1949-1952 oraz w roku 1954. Zmiany nie dotyczą osób urodzonych w roku 1953, ponieważ w ich sprawie zapadł już wcześniej korzystny wyrok – ci seniorzy wywalczyli już dla siebie podwyżki świadczeń emerytalnych.