Zobacz wideo: Od lutego rosną opłaty za parkowanie w Bydgoszczy

Jak mówi nam Marcin Sikora, założyciel Fundacji Zielone Jutro, akcje związane ze sprzątaniem środowiska to niejedyne działania organizowane w ubiegłym roku. Wśród nich wymienić warto także np. organizację dwóch zbiórek darów dla Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy. Oprócz tego, na zlecenie Urzędu Miasta Bydgoszczy uporządkowany został teren przy ul. Drukarskiej, na tyłach budynku Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariaty, gdzie ma powstać nowy ogród społeczny. Dodatkowo, przedstawiciele Zielonego Jutra biorą udział w projekcie Bez Lipy, którego zadaniem jest wypracowanie standardów ochrony zieleni w Bydgoszczy.
Bydgoszcz. Świadomość ekologiczna rośnie?
- Zainteresowanie naszą działalnością i udziałem w akcjach rośnie, co widzimy po frekwencji podczas organizowanych przez nas wydarzeń, a także liczbie telefonów, które odbieramy od mieszkańców regionu. Pytają o nasze akcje, zgłaszają interwencje - to pokazuje, że zaczynają zauważać problem. To ogromny postęp. Niestety, nadal jest grupa osób, które zaśmiecają środowisko. Najczęściej w stałych punktach. Ostatnio sam objechałem okolicę, w której mieszkam, i trafiłem na miejsce, w którym ktoś zostawił 30 opon... - opowiada Marcin Sikora.
Wśród szczególnych akcji, które utkwiły mu w pamięci, nasz rozmówca wymienia m.in. kwietniowe sprzątanie lasów na osiedlach Brdyujście i Eskulap, w którym udział wzięło ponad 120 osób, organizowany wspólnie z Ikeą pierwszy w Bydgoszczy "Plogging na Fordońskich górkach" (bieganie połączone ze sprzątaniem) czy akcję realizowaną we współpracy z SP w Łochowie "SprzątaMY ŁOCHOWO przez 5 dni".
- Tę akcję wspominam szczególnie. Mobilizacja była niesamowita. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łochowie w ciągu tygodnia zdołał zaangażować do sprzątania około pół tysiąca dzieci. W ramach tego wydarzenia uczniowie klas 4-8 posprzątali fragmenty lasu Nadleśnictwa Bydgoszcz - wspomina Marcin Sikora.
Fundacja Zielone Jutro. Jakie plany na 2022 r.?
Zielonych działań pod szyldem Fundacji Zielone Jutro nie zabraknie także w tym roku. Nasz rozmówca zapowiada, że podzielone zostaną one na trzy wątki.
- Pierwszy z nich będzie dotyczył akcji, które organizowaliśmy wcześniej, do których zapraszaliśmy naszych mieszkańców. Jak np. majowe sprzątanie na Czyżkówku. Druga kategoria to takie akcje, które łączą się z tymi ogólnopolskimi. To choćby "Kręci nas recykling", której celem jest uświadomienie mieszkańcom, że recykling jest kluczową kwestią dla dbania o środowisko, czy wrześniowa "Książka za worek", w której Bydgoszcz uczestniczyła w 2021 roku po raz pierwszy. Ostatnia, trzecia kategoria to nasze małe interwencje, czyli odpowiedź zgłoszenia zaśmieconych miejsc, które są trudno dostępne. Tam działamy własnym zespołem - zapowiada Marcin Sikora.