Coraz więcej europejskich rządów planuje jeszcze tego lata uniemożliwić niezaszczepionym osobom korzystanie z hoteli, barów i restauracji. Taką politykę od pewnego czasu forsuje prezydent Francji Emmanuel Macron.
To zmusza kolejne osoby do zaszczepienia się. Francja przekroczyła właśnie próg 40 milionów osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki – blisko 60 proc. populacji. Macron napisał z tej okazji na Twitterze: "Razem pokonamy wirusa. Kontynuujemy!"
Wariant Delta – objawy koronawirusa z Indii. Sprawdź nietypo...
W całej Europie bierze się pod uwagę szereg sposobów, ponieważ rządy starają się nakłonić tych, którzy się jeszcze nie zaszczepili, żeby to zrobili. W Szwecji badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Lund bada, czy voucher o wartości około 25 euro będzie w stanie przekonać ludzi do podjęcia decyzji o zaszczepieniu się. W Holandii dostawy Hollandse nieuwe, czyli holenderskiego śledzia z nowego sezonu, są rozprowadzane jako zachęta do punktów szczepień przeciwko Covid-19.
Jednak zdecydowanie najbardziej imponujące wyniki po interwencji rządowej w sprawie przyjmowania szczepionek osiągnięto we Francji, gdzie padają rekordy szczepień od dwóch tygodni. Wtedy to prezydent Macron ogłosił zamiar wprowadzenia przepisów ograniczających korzystanie z hoteli, barów, czy restauracji do tych, którzy są w pełni zaszczepieni, uzyskali negatywny wynik testu PCR lub są w stanie udowodnić, że przeszli Covid-19.
Wprowadzanie nowych zasad nie idzie bez oporów. Francuscy parlamentarzyści w Paryżu starali się znaleźć kompromisowe porozumienie w sprawie tak zwanej karty zdrowia i dopiero po 60 godzinach debaty i zawarciu w ostatniej chwili porozumienia między zgromadzeniem narodowym a senatem, nowe zasady zostały przyjęte.
Nowa przepustka będzie wymagana przy wstępie do restauracji, barów, muzeów, kin i udziału dużych zgromadzeniach publicznych od sierpnia, ale już nie w centrach handlowych, po tym, jak rząd został zmuszony do porzucenia tego pomysłu. Lokalne władze będą miały zamiast tego uprawnienia do narzucenia tego przepisu dużym centrom handlowym, jeśli uznają to za konieczne.
Karnet nie będzie wymagany dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat do końca września. Kolejny kompromis oznacza, że pracownicy służby zdrowia oraz personel restauracji i barów we Francji nie zostaną zwolnieni z pracy, jeśli nie zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19, ale mogą zostać zawieszeni w wykonywaniu obowiązków bez otrzymywania wynagrodzenia.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni we Francji wykonano 4 miliony szczepień, a ministerstwo zdrowia poinformowało, że 33,2 mln osób – blisko 50 proc. populacji – zostało w pełni zaszczepionych przeciwko Covid.
Irlandia zezwoliła właśnie placówkom hotelarskim na ponowne otwarcie swoich obiektów dla klientów posiadających cyfrowy certyfikat UE, który potwierdza ich status szczepienia lub zapis od krajowego organu zarządzającego służbą zdrowia.
Gdzie zarażamy się koronawirusem? Naukowcy wskazali miejsca ...
Od 6 sierpnia podobna „zielona przepustka” będzie wymagana we Włoszech. Pozwoli ona na skorzystanie z hoteli, publicznych basenów, siłowni i hal sportowych, uczestniczeniu w wydarzeniach sportowych, koncertach, targach, chodzenie do muzeów, kin i teatrów.
W Hiszpanii nie ma krajowej polityki w tej materii, ale Galicja wymaga świadectwa szczepienia lub negatywnego testu na Covid-19, kiedy chce się skorzystać z hotelowego noclegu lub wejść do restauracji (poza ogródkami na zewnątrz). W Belgii dostęp do imprez plenerowych z udziałem ponad 1500 osób będzie ograniczony od 13 sierpnia tylko do osób posiadających certyfikat zaszczepienia.
Brytyjski premier Boris Johnson zapowiada że chce ograniczyć wstęp do klubów nocnych w Anglii od września do tych, którzy mogą udowodnić, że są w pełni zaszczepieni.
W Niemczech trwa ożywiona debata na temat tego, w jaki sposób i czy należy zwiększyć naciski na osoby, które jeszcze nie zostały zaszczepione przeciwko Covid-19.
Nieco mniej niż połowa (49,4 proc.) Niemców została w pełni zaszczepiona, a 61 proc. otrzymało jedną dawkę. Ale kampania szczepionkowa zwolniła w ostatnich tygodniach, pojawiły się doniesienia, że wiele osób rezygnuje z przyjęcia drugiej dawki, bo w tym czasie wybierają się na wakacje. Rodzi to poważne obawy, że odporność populacyjna jest daleka od osiągnięcia.
Helge Braun, szef sztabu kanclerz Angeli Merkel, zasugerował, że osoby niezaszczepione nie powinny być bezpośrednio karane, ale ci, którzy przyjęli szczepionki, powinni mieć z tego tytułu konkretne korzyści. Braun powiedział gazecie "Bild am Sonntag", że osoby nieszczepione powinny być zobowiązane do ograniczenia swoich kontaktów i że dla nich „wizyty w restauracjach, kinach i na stadionach” powinny być ograniczone ze względu na wysokie ryzyko zakażenia innych osób.
Armin Laschet, czołowy kandydat Chrześcijańskich Demokratów, wypowiedział się przeciwko wprowadzeniu obowiązku szczepień. Zobowiązanie ludzi do zaszczepienia się nie jest czymś, z czym mogę się zgodzić – mówił w wywiadzie telewizyjnym. - I nie mogę też poprzeć pomysłu pośredniego wywierania presji na ludzi, aby dostać szczepionkę - dodał.
Tymczasem Markus Söder, przywódca Bawarii, zasugerował zwiększenie presji na osoby nieszczepione poprzez zobowiązanie ich do płacenia za testy potwierdzające ich status covidowy, które obecnie są bezpłatne.
Karl Lauterbach, rzecznik socjaldemokratów ds. zdrowia, mówi, że ze względu na rosnącą od trzech tygodni liczbę zakażeń do jesieni nie będzie już możliwe uniknięcie ograniczenia dostępu do przestrzeni, w których gromadzi się wiele osób.
Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson: która szczepionka jes...
