Kolejna edycja cieszącego się ogromną popularnością Festiwalu Nauki i Sztuki już 15 kwietnia ponownie zintegruje mieszkańców Torunia ze światem nauki.
<!** Image 2 align=none alt="Image 170302" >
Organizatorem festiwalu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia i toruńskie Towarzystwo Naukowe. Impreza należy do stowarzyszenia organizatorów festiwali nauki w Europie – European Science Events Association. Cel festiwalu jest genialny w swojej prostocie. Akcja-integracja, którą od wielu lat stosują organizatorzy sprawdza się kapitalnie. Poprzednie edycje chwalono bowiem nie tylko za bogatą ofertę imprez, także za niebywały sukces frekwencyjny. W minionym roku festiwal gościł aż 30 tys. uczestników nie tylko z Torunia, także z całego regionu. Czy będzie tak i tym razem?
<!** reklama>
Wszystko wskazuje na to, że tak. Program zapowiada się imponująco. Podczas festiwalu naukowcy odejdą na chwilę od swoich stanowisk pracy, by uchylić rąbka tajemnicy laikom. Kilkadziesiąt dziedzin nauki i sztuki przez pięć dni walczyć będzie o uwagę widza. Spotkania, prezentacje, wykłady, dyskusje, wycieczki, wystawy, warsztaty i konkursy. Festiwalowicze będą mieli ogromny wybór, nie tylko formy spotkania z nauką i sztuką, ale także dziedziny, która najbardziej odpowiada ich fascynacjom. W minionych latach najbardziej obleganą imprezą były wycieczki do Centrum Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.
Co znalazło się w tegorocznym festiwalowym menu? Lista jest długa, przedstawiam Wam zatem zaledwie kilka rarytasów. Archeolodzy pokażą nam 24 godziny z życia kobiety pradziejowej. Zespół Szkół Muzycznych zaprasza na baśniowe warsztaty kompozytorskie. Białkowy świat roślin i zwierząt przybliżą nam biolodzy. Bionanomechanika, czyli impreza tylko dla ludzi o mocnych nerwach, to z kolei propozycja fizyków. Całą prawdę o Google wyjawi nam Wydział Matematyki i Informatyki UMK. Chemia całkiem sympatyczna, chemia radia, chemiczne klapsy i chemiczne sztuczki magiczne to zaledwie kilka wabików, które szykują dla nas chemicy. Toruńskie Towarzystwo Naukowe sięgnie po trudny temat choroby Alzheimera. O tęczy opowiedzą nam astronomowie. Entuzjaści twórczości Czesława Miłosza powinni koniecznie zajrzeć do Domu Muz. Na pytania „czy bakterie mają zęby i czy rośliny widzą w ciemności?” odpowiedzą biolodzy. Dobro i zło ukryte w maskach teatralnych odkrywać będą entuzjaści teatru. Porozmawiamy o dyplomacji na talerzu, wsłuchamy się w „Dźwięki Kosmosu”, pozwiedzamy z duchami Fort IV i poeksperymentujemy z chemikami. Warto też zajrzeć na Festiwal Brunona Schulza, Irlandzkie Dni Taneczne i dowiedzieć się, co kombinuje Instytut B61.
Wygląda na to, że coś dla siebie znajdzie zarówno entuzjasta nauk ścisłych jak i zdeklarowany humanista. W tym – jak się zdaje – siła festiwalu.
Szczegółowy rozkład festiwalowej jazdy znajdziecie na stronie: www.festiwal.torun.pl. Polecam!
11. Festiwal Nauki i Sztuki
15-19.04.2011, cały Toruń
Wstęp wolny!