Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fordońskie Centrum Rozwoju Seniora otwiera drzwi. Za pomoc w opiece trzeba zapłacić

Tomasz Zieliński
Senior nie musi - i nie powinien -  zamykać się w domu...
Senior nie musi - i nie powinien - zamykać się w domu... Filip Kowalkowski
Pomysł na biznes? W dalekiej perspektywie - z pewnością. Dziś prowadzący Centrum mają świadomość, że na początku słono do niego dopłacą. Jednak praca z ludźmi starszymi , taka jak w CRS, to też przecieranie szlaków w rodzimej opiece senioralnej.

Pomysłodawcą ośrodka, unikalnego w skali kraju, jest ortopeda, dr Piotr Szudy.

Leczą całościowo
- Podczas kilkuletniego pobytu w Anglii podpatrywałem, jak Brytyjczycy wykorzystują potencjał terapeutyczny grupy - wspomina doktor. - Mam wrażenie, że my za bardzo skupiamy się tylko na sferze leczenia ciała. Tymczasem tam dochodzi jeszcze szeroko pojęte wsparcie psychiki.

Unikalność Centrum, polega na próbie zastosowaniu, w warunkach zbliżonych do domowych, współczesnej wiedzy z zakresu specjalności zajmujących się badaniem i leczeniem osób starszych.

Centrum rozpoczęło pracę w połowie grudnia, na finiszu jest kompletowanie zespołu specjalistów. Będą wśród nich m.in. psycholog, rehabilitant, specjalista chorób wewnętrznych - diabetolog. Centrum nie jest podmiotem medycznym, ale w pracy będzie wykorzystywało takie narzędzia jak Całościowa Ocena Geriatryczna, aby zaproponować swoim klientom wsparcie najbardziej dostosowane do ich potrzeb.

Centrum Rozwoju Seniora chce być w jak najściślejszym kontakcie z lekarzami rodzinnymi. Po to, by przekazywać informacje o wynikach Całościowej Oceny Seniora, wykonywanych ćwiczeniach z zakresu terapii zajęciowej, komputerowych programów neurologopedycznych, gier poprawiających pamięć i ćwiczeń ruchowych.

Pomagać z głową
Pobyt w Centrum przy ul. Jarużyńskiej, co trzeba wyraźnie podkreślić, jest płatny. CRS nie jest instytucją pożytku publicznego, nie może więc otrzymywać dofinansowania na swą działalność.

- Zainteresowanie jest, choć nasi emeryci do najbogatszych nie należą - przyznaje doktor. - Zgłaszają się do nas na przykład osoby pracujące za granicą. Zostawiły tu rodziców, ale chcą, by jak najdłużej mogli oni żyć w swoich domach. Szukają alternatywnego miejsca, gdzie podczas dziennego pobytu znajdą opiekę profesjonalistów i uczyć się będą nowych rzeczy. To słowo „nauka” jest jednym z kluczy pracy Centrum. Pozwoli bowiem kształcić umysł. To jeden z lepszych sposobów na wyjście, na przykład z depresji. Kolejnym kluczem jest psychoedukacja grupowa. W trakcie warsztatów omawiane są konkretne problemy zdrowotne w formie krótkiego wykładu i interaktywnej dyskusji pomiędzy uczestnikami. moderowanej przez specjalistę.

Drzwi otwarte
W najbliższym tygodniu Centrum zaprasza na drzwi otwarte. W czasie ich trwania tak zajęcia tematyczne, jak i sam pobyt, są bezpłatne. Codziennie od 8.00 do 18.00 na chętnych czekają specjaliści CRS. W programie m.in. terapia tańcem i ruchem, zajęcia plastyczne, spotkanie z lekarzem ortopedą „Szkoła życia z endoprotezą biodra”, spotkanie z lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych: „Szkoła życia z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą”.

- Osoby, które będą tego potrzebowały, dowieziemy do naszego centrum, a po zajęciach odwieziemy do domu - deklaruje dr Szudy. - Podczas dni otwartych również obiad jest bezpłatny.
Jednorazowo w spotkaniu może brać udział do 30 osób. Stąd prośba, by chętni zgłaszali wcześniej chęć uczestnictwa pod nr tel. 505-895 -185.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!