reklama

FONOMO - bydgoski festiwal między obrazem a dźwiękiem przyciąga twórców i wystawców

Justyna Tota
Justyna Tota
Zaktualizowano 
Ósma edycja FONOMO Music & Film Festival od 16 do 19 października w Bydgoszczy
Pokazy filmowe, koncerty, wystawa prac video, (po raz pierwszy w Bydgoszczy!) Targi Małych Wydawców, a także spotkanie dla muzyków próbujących „wyjść z własnego garażu” oraz warsztaty dla dzieci - wszystko to podczas ósmej już edycji FONOMO Music & Film Festival od 16 do 19 października. - Mam nadzieję, że nasza publiczność po raz kolejny odważy się razem z nami eksplorować rejony przenikania się obrazu i dźwięku – mówi Artur Maćkowiak, szef Fundacji Nowa Sztuka Wet Music, organizatora festiwalu.

Zobacz muzykę, posłuchaj filmu - idea FONOMO Music & Film Festival pozostaje niezmienna.
- Przyglądamy się miejscom, w których dźwięk z obrazem się przenikają. Im bardziej są to zjawiska nieoczywiste, tym bardziej nas interesują - przypomina Artur Maćkowiak, muzyk i szef bydgoskiej Fundacji Nowa Sztuka Wet Music, która jest organizatorem festiwalu.

Po raz pierwszy na FONOMO i w Bydgoszczy

Nowością podczas tegoroczne edycji festiwalu będą Targi Małych Wydawców. - Nie ukrywam, że bardzo nas cieszy, że FONOMO i Bydgoszcz znalazły się na trasie miejsc, które właściciele wydawnictw muzycznych uznają za warte odwiedzenia - mówi nam Artur Maćkowiak.

Targi odbędą się w bydgoskim MCK w sobotę od 12.00 do 16.00
Targi odbędą się w bydgoskim MCK w sobotę od 12.00 do 16.00

Na Targach Małych Wydawców będzie okazja nabyć płyty winylowe, CD, a także kasety z szeroko pojętą muzyką alternatywną, wydawnictw których próżno szukać w głównym obiegu sklepowym. - Oprócz zrobienia muzycznych zakupów, na targach można spotkać ludzi, którzy tę muzykę wydają, co dla części uczestników będzie zapewne nie lada gratką – dodaje Artur Maćkowiak.

Wśród wydawców, którzy zapowiedzieli swój udział, są takie wytwórnie jak: Instant Clasic, Antena Krzyku, Gusstaff Records, Bocian Records oraz wydawcy lokalni jak chociażby Wet Music Records czy Mózg Production. Targi odbędą się w MCK w sobotę (19 października) w godz. 12.00-16.00.

Propozycje filmowe

Tymczasem festiwal rozpoczyna się już w środę (16 października), która będzie w całości filmowa – wypełnią ją trzy pokazy filmowe w kinie „Orzeł” MCK. Seanse zaplanowane są również na piątek i sobotę.

- Jak z nazwy festiwalu wynika, w programie dominuje muzyka i film. Z racji tego, że jest to stosunkowo kameralny festiwal organizatorzy mogą pozwolić sobie na dość skrupulatny dobór pozycji programowych. W większości przypadków proponujemy takie tytuły, których w Bydgoszczy albo nie mielibyśmy w ogóle możliwości posłuchać i zobaczyć, albo długo musielibyśmy na nie czekać – dobór festiwalowego repertuaru wyjaśnia szef Fundacji Nowa Sztuka Wet Music.

Japońska produkcja „Jesteśmy Little Zombies” w reż. Makoto Nagahisa będzie mieć na festiwalu polską premierę. Seans w sobotę (19.10.) o godz. 18.30
Japońska produkcja „Jesteśmy Little Zombies” w reż. Makoto Nagahisa będzie mieć na festiwalu polską premierę. Seans w sobotę (19.10.) o godz. 18.30 kadr z filmu

I tak wśród propozycji filmowych, m.in., „Dzieci umarłych”, czyli filmowa adaptacja prozy noblistki Elfriede Jelinek. Film miał już polską premierę, ale na razie nie trafił do dystrybucji kinowej. Na FONOMO będzie można go obejrzeć już w środę (16.10.) o godz. 20.45.

Z kolei tytułem, który podczas festiwalu zostanie zaprezentowany absolutnie po raz pierwszy w Polsce, będzie japońska produkcja „Jesteśmy Little Zombies” w reż. Makoto Nagahisa. Seans w sobotni (19.10.) wieczór (godz. 18.30).

Dzień wcześniej (w piątek, 18.10.) wyświetlony zostanie „Niblock's Sound Spectrums - Rzeki niewidzialne” w reż. Thomasa Maury.
- To obraz dokumentalny o awangardowym muzyku Phillu Niblocku. Reżyser tego dokumentu przyjedzie do nas specjalnie z Paryża, by spotkać się z festiwalową publicznością i opowiedzieć o tworzeniu filmu - zapowiada Artur Maćkowiak, który zdradził nam, że francuskiego filmowca program FONOMO zaintrygował na tyle, że zapowiedział, iż chce uczestniczyć w całym festiwalu.

Mocno eksperymentalnie na wystawie w bwa

Zaintrygować mogą także prace pięciu młodych artystów video, które zostaną zaprezentowane w czwartek (17.10.) o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej bwa podczas wernisażu „Suchego przestwór oceanu”.

„Suchego przestwór oceanu”, czyli wystawa prac pięciu młodych artystów video. Wernisaż w czwartek (17.10.) o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej bwa, wstęp
„Suchego przestwór oceanu”, czyli wystawa prac pięciu młodych artystów video. Wernisaż w czwartek (17.10.) o godz. 18.00 w Galerii Miejskiej bwa, wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do końca festiwalu (soboty, 19.10.) Magda Lazar

- Kuratorką „Suchego przestwór oceanu” jest Martyna Kielesińska, której praca video podczas ubiegłorocznej edycji FONOMO spodobała nam się na tyle, że zaproponowaliśmy jej stworzenie własnego, autorskiego projektu wystawy – wyjaśnia nasz rozmówca. - Filmy młodych artystów są mocno eksperymentalne, z gatunku found footage, który jest bliski również Martynie Kielesińskiej. Dla niewtajemniczonych: tworzenie tego typu prac video jest zbliżona do korzystania z sampli przez muzyków. Artyści nie kręcą własnych filmów, ani nie robią własnych zdjęć, korzystają z już istniejących materiałów, które zestawiają w taki sposób, że tworzą zupełnie nowe dzieło, nową opowieść. Z dużym zaciekawieniem czekam na tę wystawę – nie ukrywa Artur Maćkowiak, a my dodajemy, że od czwartku do soboty można będzie wystawę zwiedzać w Galerii Miejskiej bwa, wstęp wolny.

„Jak wyjść z garażu i nie zginąć"

Z myślą o młodych muzykach w Skrzynce na Bajki w piątek (18.10.) o 17.00 odbędzie się otwarte spotkanie z dziennikarzem muzycznym Jarkiem Szubrychtem oraz założycielem i szefem wytwórni płytowej Antena Krzyku - Arkiem Marczyńskim, zatytułowane „Jak wyjść z garażu i nie zginąć".

- Młode zespoły, młodzi muzycy, którzy mają już jakiś pomył na swoją działalność, być może udało im się nawet zrobić pierwsze nagrania, często nie wiedzą, co z tym wszystkim zrobić dalej. Jak zainteresować tymi nagraniami wytwórnię płytową? Jak prowadzić te rozmowy? Jak kontaktować się z organizatorami festiwali i koncertów oraz całą machiną mediów? Słowem, jak w tym wszystkim sprawnie się poruszać. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie proste. Wielu artystów napotyka na barierę w tej materii, z którą nie mogą sobie poradzić. To spotkanie ma trochę rozjaśnić sytuację - wyjaśnia Artur Maćkowiak.

Koncertowo wieczorami i nocą

A skoro mowa o branży muzycznej - FONOMO to także koncerty, które każdego festiwalowego dnia będą odbywać się na scenie MCK-u (prócz środy), a następnie w klubowej przestrzeni Mózgu.

Koncert Amelie - artystki wykorzystującej dźwięki maszyn istniejącej szwalni i wizualizacji w oparciu o projekty ubrań - w Mózgu w sobotę (19.10.) o
Koncert Amelie - artystki wykorzystującej dźwięki maszyn istniejącej szwalni i wizualizacji w oparciu o projekty ubrań - w Mózgu w sobotę (19.10.) o północy

Jak mówi Artur Maćkowiak, wszystkie wydarzenia koncertowe (i nie tylko) są wyjątkowe i trudno tu kogokolwiek wyróżniać. Podpowiedzieć jedynie możemy, że jeśli ktoś szuka naprawdę ekstremalnych wrażeń muzycznych i wizualnych, to w piątek (18.10.) o północy w klubie Mózgu wystąpi THE BUG (UK). Z kolei dzień później, o tej samej porze w Mózgu, zaprezentuje się niemiecka artystka, na co dzień mieszkająca we Włoszech - Amelie Duchow, która wykorzystuje dźwięki maszyn istniejącej szwalni, zaś wizualizacje koncertowe tworzy w oparciu o projekty ubrań, które w tej fabryce powstają.

Z myślą o najmłodszych

Warto dodać, że FONOMO kolejną już edycję wychodzi także z propozycją dla najmłodszych. Tym razem są to edukacyjne warsztaty muzyczne „Którędy do dźwięku” (dzieci w wieku 7-15 lat), cieszące się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy festiwalu postanowili utworzyć zapisy dla dodatkowej grupy chętnych, a i tu trzeba się pospieszyć, by załapać się na wolne miejsce (zapisy mailowe: info@wetmusic.pl).

- To krzepiące, że są rodzice, którzy chcą rozwijać talent swoich dzieci albo po prostu pozwalają swym pociechom doświadczać różnych ciekawych sytuacji, które poszerzają ich wrażliwość i kreatywność. Mam nadzieję, że warsztatami wychowujemy sobie nowe pokolenie, które za kilka lat będzie mogło uczestniczyć w głównych wydarzeniach festiwalu, jaki organizujemy - podsumowuje Artur Maćkowiak.

Na festiwalowe wydarzenia - oprócz spotkania „Jak wyjść z garażu i nie zginąć", wystawy w bwa oraz warsztatów (obwiązują zapisy) - wstęp na festiwalowe wydarzenia jest biletowany. Bilety można nabyć na festiwalowej stronie www.fonomo.pl oraz poprzez aplikację Going. Szczegóły poniżej.

P R O G R A M:

16.10.2019 r. – środa
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Marcinkowskiego 12-14, Bydgoszcz
godz. 17.00 - „Wyobraź sobie świat bez muzyki”, reż. Stefan Schwietert
godz. 18.30 - Bartosz Zaskórski, „Historie o wsiach i innych zjawiskach" – wystawa
godz. 19.00  - „Radiowe marzenia”, reż. Babak Jalali
godz. 20.45 - „Dzieci umarłych”, reż. Kelly Copper, Pavol Liska

17.10.2019 r. – czwartek
Galeria Miejska bwa w Bydgoszcz, ul. Gdańska 20, Bydgoszcz
godz. 18.00 - „Suchego przestwór oceanu” – pokaz prac artystów wideo
Kuratorka: Martyna Kielesińska. Zaproszeni artyści: Marta Hryniuk, Adrian Kolarczyk, Magdalena Lazar, Kuba Matuszczak, Patrycja Włodarczyk

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Marcinkowskiego 12-14, Bydgoszcz
godz. 20.00
INIRE (PL)
KING MIDAS SOUND (UK)

18.10.2019 r. – piątek
Skrzynka na Bajki, ul. Marszałka Focha 2, Bydgoszcz
godz. 17.00 - „Jak wyjść z garażu i nie zginąć" – spotkanie z Jarkiem Szubrychtem oraz Arkiem Marczyńskim

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Marcinkowskiego 12-14, Bydgoszcz
godz. 18.30 - „Niblock's Sound Spectrums - Rzeki niewidzialne”, reż. Thomas Maury
godz. 21.00 - INNERCITY ENSEMBLE + LUCAS GUTIERREZ (PL/ARG)
ROLL THE DICE (SE)

Klub Mózg, ul. Parkowa 2, Bydgoszcz
godz. 24.00
THE BUG (UK)
MTV: MODULARTELEVISION (PL)

19.10.2019 r. – sobota
Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Gdańska 5, Bydgoszcz
godz. 11.00 - „Którędy do dźwięku” – warsztaty z zakresu edukacji muzycznej dla dzieci
Prowadzenie: Izabela Kościesza i Jarek Kordaczuk
Wstęp wolny. Warsztaty dla dzieci w wieku 7-15 lat. Ilość miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy. Zgłoszenia na adres: info@wetmusic.pl

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Marcinkowskiego 12-14, Bydgoszcz
godz. 12.00-16.00 - Targi Małych Wydawców
godz. 18.30 - „Jesteśmy Little Zombies”, reż. Makoto Nagahisa
Japonia, 2019, 120 minut

godz. 21.00
BELIEF DEFECT (US)
BEAK> (UK)

Klub Mózg, ul. Parkowa 2, Bydgoszcz
godz. 24.00
AMELIE DUCHOW | TONSTICH (DE)
TM404 AKA ANDREAS TILLIANDER (SE)

* * * *
BILETY:
Karnet na cały festiwal: 60 zł
Bilety jednodniowe:

  • 16.10.2019 r. – środa: 20 zł (bilet na cały dzień). Pojedynczy seans filmowy: 10 zł

  • 17.10.2019 r. – czwartek: 20 zł (bilet na cały dzień)

  • 18.10.2019 r. – piątek: 35 zł (bilet na cały dzień)

  • Bilet całodniowy upoważnia również do wejścia do Klubu Mózg.

  • Koncerty w Klubie Mózg: 20 zł

  • 19.10.2019 r. – sobota: 35 zł (bilet na cały dzień)

  • Bilet całodniowy upoważnia również do wejścia do Klubu Mózg.

  • Koncerty w Klubie Mózg: 10 zł

Wstęp na wystawę w Galerii Miejskiej bwa jest bezpłatny.

Bilety są dostępne na naszej stronie www.fonomo.pl lub poprzez platformę Going.

Muzotok: Łosowski SPox

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3