Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy z Glinek nie poddają się

Piotr Schutta
Tomasz Czachorowski
To, co ich spotkało może dotknąć każdego. Z powodu zamknięcia ulicy na czas remontu zaczęli tracić klientów i dochody. Walczą o przetrwanie.

Przedstawiciele inwestora, Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz głównego wykonawcy, Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia, spotkali się w minioną środę z przedsiębiorcami z Glinek. Rozmowy zorganizował po interwencji „Expressu Bydgoskiego” radny SLD Ireneusz Nitkiewicz. O kłopotach firm z ulicy Glinki piszemy od dwóch tygodni.

Udana wizja lokalna

Spotkanie w urzędzie trwało 45 minut, a potem przeniosło się w teren.
- Jeden z punktów gastronomicznych od dwóch tygodni nie miał żadnego klienta i jest na skraju upadłości. Urzędnicy byli zdziwieni, że faktycznie nie ma tam dojścia – mówi Waldemar Baranowski, współwłaściciel myjni bezdotykowej, która straciła klientów i przestała zarabiać nawet na bieżące koszty.

Pracownicy Zarządu Dróg mieli też okazję wysłuchania na miejscu jednego ze sklepikarzy, który ma problem z odbiorem towaru od dostawców. Ich pojazdy nie mogą dojechać do sklepu, więc sprzedawca codziennie sam dowozi autem osobowym i dźwiga po czterdzieści skrzynek.

Sporo już straciliśmy przez ten bałagan z oznakowaniem, ale jeszcze trwamy i tak łatwo nie zrezygnujemy

Największym problemem jest jednak to, że prawie wszyscy prowadzący tu działalność, po zamknięciu ruchu 23 maja, notują znaczny spadek obrotów, niektórzy nawet ponad 90 procent.

Na razie zredagowali petycję, która w środę została przekazana ZDMiKP. Podpisało się pod nią 29 przedsiębiorców. Żądają przede wszystkim zorganizowania sensownych objazdów do zamkniętego odcinka ulicy oraz wykonania „na przyzwoitych warunkach” i oznakowania, dojazdów do punktów handlowo-usługowych. Wzywają także Zarząd Dróg do ograniczenia czasu robót do „absolutnego minimum”.

Zobacz:

Zaglądamy do oświadczeń majątkowych (za 2016 rok) prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz jego zastępców. Jakimi majątkami mogą pochwalić się inni samorządowcy, w tym marszałek Piotr Całbecki?

Ile zarabia prezydent Bydgoszczy. Jakie dochody osiągają inn...

Tłumaczą to tak: „Pozostawiając nas samym sobie spychacie na nas koszty oznakowania objazdu do naszych przedsiębiorstw (…), a na skutek braku ruchu kołowego i pieszych doprowadzacie nasze firmy do upadłości.
W naszym odczuciu jest to wyraz nieliczenia się z interesem publicznym, mamy bowiem świadomość, że w naszym Państwie wszelkie koszty i prace związane z remontem, to obowiązek inwestora lub wykonawców, a nie użytkowników dróg. Dotychczasowy prowizoryczny dojazd jest bardzo utrudniony (...), przez co całkowicie lub niemalże całkowicie pozbawia się nas możliwości świadczenia naszych usług lub prowadzenia handlu...”

Na końcu informują, że jeśli petycja nie odniesie żądanego skutku, po upływie tygodnia przedsiębiorcy zwrócą się do kancelarii prawniczej, o złożenie w ich imieniu pozwu cywilnego o odszkodowanie.

Jeszcze jesteśmy

Na razie obiecano im wykonanie dojazdów oraz zawieszenie tablic z informacjami, jak dotrzeć do pawilonów usługowych i handlowych. Ma też zniknąć z tablic świetlnych ITS w mieście tekst: „ulica Glinki nieprzejezdna”, a zamiast niego powinna pojawić się informacja wyjaśniająca, że mimo remontu ruch nadal się tam odbywa.

- Proszę napisać, że my się nie poddaliśmy. Ciągle jesteśmy i nadal zapraszamy naszych klientów. Sporo już straciliśmy przez ten bałagan z oznakowaniem, ale jeszcze trwamy i tak łatwo nie zrezygnujemy– mówią przedsiębiorcy.

Zobacz również:

Za nami już 4. edycja Terenowej Masakry. W bydgoskim Myślęcinku do zmagań stanęło ponad 2000 prawdziwych twardzieli, którym niestraszne błoto i inne przeszkody.Terenowa Masakra to największa impreza biegowa z przeszkodami na Kujawach i Pomorzu. Uczestnicy startowali na dwóch trasach na dystansie 5 i 10 kilometrów. Skakali, biegali, czołgali się i wchodzili na liny. Do pokonania mieli gigantyczny zjazd, ściany, opony, czołgali w błocie, skakali, podciągali i przerzucali. W Terenowej Masakrze wziąć udział mogły także dzieci! Dla nich przygotowano bowiem miniaturowy tor przeszkód.A już 24 września kolejna, 5. edycja Terenowej Masakry.

Dla prawdziwych twardzieli! Terenowa Masakra w Bydgoszczy [w...

Polub "Express" na Facebooku

Co grozi za palenie śmieciami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!