Na decyzję o przeniesieniu firmy wpływ miało wiele czynników. Jednym z najważniejszych, co podkreśla sama firma, jest fakt, że – jak wynika z raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield - Bydgoszcz ma ogromny potencjał rozwojowy i od kilku lat uznawana jest za jedno z najlepszych miejsc do inwestowania w Polsce.
Niemal pół wieku sukcesów
Grupa Alstal powstała w 1976 roku jako niewielki zakład ślusarski pod Inowrocławiem. Gdy właściciel, Alojzy Szczupak zatrudniał pierwszego pracownika, nie mógł spodziewać się, że 44 lata później jego syn będzie tworzył giganta branży budowlanej. Dziś grupa Alstal ma swoje oddziały w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy i Łodzi. Niedawno dołączyła do firm, które mogą poszczycić się prestiżowym godłem „Teraz Polska”.
- Wzięliśmy udział w konkursie, żeby pokazać, że całkowicie polska firma jest w stanie realizować warte setki milionów złotych inwestycje na absolutnie światowym poziomie – podkreśla prezes Jarosław Szczupak.
Obecnie Alstal jest zaangażowany jest w 24 projekty w całej Polsce, których wartość to około 1,3 miliarda złotych. Jest silnie związana z regionem. Na koncie ma między innymi toruńską MotoArenę, Termy Maltańskie w Poznaniu, Opere Leśną w Sopocie, bydgoski Torbyd, buduje także Centrum Rekreacji Astoria w Bydgoszczy.
Z Bydgoszczy do Dobrcza
Niektóre firmy wybierają drogę odwrotną – po latach działalności wyprowadzają się z Bydgoszczy. Na szczęście – niedaleko. Tak stało się z bydgoską Fabryka Obrabiarek do Drewna, która wyprowadza się z Bydgoszczy po ponad… 150 latach produkcji w naszym mieście. Jej zabytkowe obiekty na Wilczaku zostaną jednak przez nowego właściciela poddane rewitalizacji, powstanie tam osiedle mieszkaniowe. Samej firmie było już ciasno w starych budynkach, a jej sąsiedztwo ze względu na rodzaj produkcji było uważane przez mieszkańców za uciążliwe. Tereny na Wilczaku przejmą więc deweloperzy, a firma będzie rozwijać swoją aktywność w gminie Dobrcz, korzystając z bliskości drogi ekspresowej S5.
