https://expressbydgoski.pl
reklama

Finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy: tysiące działań w całej Polsce na rzecz ochrony najmłodszych przed krzywdzeniem

Materiał informacyjny Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy: tysiące działań w całej Polsce na rzecz ochrony najmłodszych przed krzywdzeniem
Finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy: tysiące działań w całej Polsce na rzecz ochrony najmłodszych przed krzywdzeniem
Budynki, pomniki, stadiony i mosty w całej Polsce rozświetlone na czerwono – tak wyglądał finał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Krajową Koalicję na Rzecz Ochrony Dzieci. Akcja podświetlania zamykająca tegoroczną edycję kampanii odbyła się 19 listopada w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci.

Fasady tysięcy budynków w Polsce rozświetliły się na czerwono w dzień finału kampanii. To wyraz solidarności społeczeństwa z dziećmi, które doświadczyły przemocy, oraz sprzeciw wobec krzywdzenia najmłodszych. W ramach akcji na czerwono podświetlono m.in. Sejm RP, PGE Narodowy czy Pałac Kultury i Nauki.

Ta kampania to dowód na to, że jako społeczeństwo chcemy angażować się w ochronę dzieci przed krzywdzeniem. Bardzo cieszy skala tego zaangażowania i liczba inicjatyw edukacyjnych na rzecz bezpiecznego dzieciństwa zrealizowanych ramach kampanii. – mówi dr Monika Sajkowska, liderka kampanii z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Już teraz możemy powiedzieć, że kampania na pewno wróci w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że dzięki jej działaniom rośnie świadomości Polek i Polaków, że dobre dzieciństwo daje dziecku moc, a przemoc ją odbiera.

Inauguracja kampanii Dzieciństwo bez Przemocy miała miejsce 8 października w Sejmie RP, a jej inicjatorzy – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na Rzecz Ochrony Dzieci – zyskali wsparcie Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Horny-Cieślak oraz patronaty Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni, Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy Błońskiej oraz Ministry ds. Równości – Katarzyny Kotuli. Inicjatywę wspierają organizacje i instytucje, w tym Komenda Główna Policji, Episkopat Polski oraz firmy, tym.in. Lidl, Smyk i Librus w roli partnera strategicznego. Do akcji przyłączyło się także 50 twórców internetowych, którzy stworzyli materiały promujące kampanię w swoich mediach społecznościowych.

Przez niecałe półtora miesiąca trwania kampanii, liczba zgłoszonych oddolnych inicjatyw wspierających Dzieciństwo bez Przemocy doszła niemalże do 7,5 tysiąca. Wśród nich znalazły się wydarzenia edukacyjne, ale też marsze, biegi i murale promujące przekazy kampanii. Każdy z nas mógł pokazać sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci. Zachęcaliśmy do podświetlenia okien na czerwono 19 listopada o godzinie 17:00 jako symbolu solidarności z ideą Dzieciństwa bez Przemocy. Ten prosty, ale wymowny gest to wyraz wsparcia dla dzieci i stanowczego sprzeciwu wobec ich krzywdzenia. Razem możemy zwrócić uwagę na ten ważny problem i pokazać, że wspólnie możemy budować przyszłość wolną od przemocy.

Edukacja kluczem do ochrony dzieci przed krzywdzeniem

W ramach kampanii odbyła się także 21. Ogólnopolska Konferencja „Dzieciństwo bez Przemocy”, a jej uczestnicy mieli okazję wysłuchać blisko 20 paneli dyskusyjnych i zapoznać się z najnowszymi wynikami badań, w tym Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024, przeprowadzonego przez IPSOS we współpracy z Fundacją. W wielu miastach Polski odbyły się lokalne konferencje, seminaria i debaty pod tą samą nazwą.

W lekcjach online, zorganizowanych przez Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, uczniowie mogli zgłębiać tematy dotyczące zagrożeń przemocą, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami. Wzięło w nich udział 10 275 klas z całej Polski, czyli ponad 200 tys. uczniów i uczennic. Również 8500 edukatorów i opiekunów uczestniczyło w webinariach koncentrujących się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia dzieciom w trudnych sytuacjach. 

Organizatorzy kampanii Dzieciństwo bez Przemocy zachęcają wszystkich do podpisania manifestu sprzeciwiającego się przemocy wobec dzieci oraz do dalszego wspierania działań na rzecz ich ochrony.  Manifest podpisało już ponad 5 tys. osób.

Reagowanie na przemoc wobec dzieci to nasza wspólna odpowiedzialność. W kampanii zwracamy uwagę na to, jak ważne jest reagowanie na przemoc, zachowania rodziców, ale też rozwiązania systemowe chroniące dzieci – podkreśliła prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Renata Szredzińska. - To kolejny rok budowania wspólnie dzieciństwa mocy bez przemocy!

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski