Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał akcji Helpium Medicum. Bydgoscy uczniowie przekazali dary dla Przychodni Studenckiej "Otwarte Drzwi"

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Dary już trafiły do Przychodni Studenckiej "Otwarte Drzwi. Na zdjęciu (od lewej) Joanna Matjanowska - studentka, koordynatorka przychodni, Anetta Kokoszewska - nauczycielka przedsiębiorczości w Zespole Szkół Budowlanych i Mateusz Lewandowski - lider zbiórki Helpium Medicum, uczeń II klasy Technikum Budowlanego.
Dary już trafiły do Przychodni Studenckiej "Otwarte Drzwi. Na zdjęciu (od lewej) Joanna Matjanowska - studentka, koordynatorka przychodni, Anetta Kokoszewska - nauczycielka przedsiębiorczości w Zespole Szkół Budowlanych i Mateusz Lewandowski - lider zbiórki Helpium Medicum, uczeń II klasy Technikum Budowlanego. Nadesłane
Z pewnym poślizgiem, z uwagi na pandemię, ale udało się! Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy przekazali Przychodni Studenckiej "Otwarte Drzwi" ponad 1200 artykułów wartych ponad 4 tys. zł. To był finał akcji Helpium Medicum, którą zorganizowali.

Zobacz wideo: Koronawirus - pojawiły się nowe objawy.

Przychodnia studencka działa przy bydgoskiej bazylice. To właśnie tam studenci Collegium Medicum UMK pod okiem lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek pomagają osobom ubogim, bezdomnym i samotnym matkom. Młodzież z budowlanki postanowiła wesprzeć ich działania i jeszcze w lutym br. rozpoczęła wyjątkową akcję, którą realizowała w ramach projektu "Zwolnieni z Teorii". W akcję Helpium Medicum zaangażowała się grupa 10 uczniów budowlanki. Do współpracy namówili też koleżanki kolegów z innych bydgoskich szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Chemicznych, ZS Handlowych, XI LO Mistrzostwa Sportowego, ZS Samochodowych, ZS Mechanicznych nr 1, ZS Spożywczych oraz I LO i VI LO.

Problemów nie brakowało

- Wymagało to od nas dużego zaangażowania. Musieliśmy podzielić się zadaniami, wysłać pisma do dyrekcji szkół, umówić się też na spotkania z dyrektorami, by opowiedzieć im o idei akcji - mówi Mateusz Lewandowski, uczeń klasy II Technikum Budowlanego i zarazem lider grupy. - W efekcie w każdej ze szkół, która włączyła się w akcję, wyznaczono szkolnego koordynatora i zaczęła się zbiórka.

A zbierano, m.in., bandaże, plastry, kompresy, produkty higieny osobistej, opatrunki specjalistyczne żelowe, czy nową bieliznę damską i męską.

- Akcja miała trwać do 17 marca, ale z uwagi na zamknięcie szkół wiosną, stacjonarnie nie mogliśmy jej dokończyć - mówi Mateusz Lewandowski. - Przenieśliśmy ją więc do internetu, ale zbiórka online nie do końca wypaliła.

Artykułów, mimo trudności związanych z sytuacją epidemiologiczną, zebrano jednak sporo, bo ponad 1200.

Zamknięcie szkół wiosną utrudniło uczniom dokończenie akcji. Musieli zmienić sposób działania, ale nie poddali się i dostosowali się do nowych warunków - mówi Anetta Kokoszewska

- W ich przechowaniu pomogła nam nasza szkoła, która udostępniła pomieszczenie - mówi Mateusz Lewandowski. - Nie mogliśmy ich dostarczyć wcześniej, jak planowaliśmy, bo przychodnia studencka z uwagi na pandemię była zamknięta, a my uczyliśmy się zdalnie, potem były wakacje. Teraz, gdy przychodnia wznowiła działalność z pewnymi ograniczeniami, postanowiliśmy przekazać jej zebrane artykuły. Radość była ogromna. Osoby, które pomagają w przychodni osobom bezdomnym, ubogim i samotnym matkom, były zaskoczone, że uzbieraliśmy tak dużo artykułów.

Dostali nagrodę "Brązowego Wilka"

Anetta Kokoszewska, nauczycielka przedsiębiorczości i zarazem opiekun szkolnego wolontariatu w Zespole Szkół Budowlanych, nie kryje dumy z uczniów.

- Doceniam ich wytrwałość - mówi. - Zamknięcie szkół wiosną utrudniło uczniom dokończenie akcji. Musieli zmienić sposób działania, ale nie poddali się i dostosowali się do nowych warunków - mówi Anetta Kokoszewska. Najtrudniejsza była praca w zespole, ale udało się doprowadzić projekt do finału.

Wysiłek został doceniony. Uczniowie budowlanki zdobyli nagrodę "Brązowego Wilka" za najlepszy projekt w instytucji przyznany przez Fundację Zwolnieni z Teorii. Każdy z nich otrzymał też międzynarodowy certyfikat na zakończenie projektu.

Uczniowie budowlanki chcą iść za ciosem.

- Planujemy zorganizować zbiórki na rzecz innych organizacji - mówi Mateusz Lewandowski. - Nie chodzi o tak spektakularną akcję jak teraz. Zależy nam, aby pomoc była długofalowa i co ważne, systematyczna. Gdy wrócimy do nauki stacjonarnej, spróbujemy zaangażować w zbiórkę jak najwięcej uczniów z bydgoskich szkół.

Nazwa "Helpium Medicum" pozostanie, ale stworzony zostanie nowy zespół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo