16 czerwca 1692 roku król Jan III Sobieski potwierdził statut Bractwa Kurkowego w Bydgoszczy i postanowił, że ten, który najcelniej do tarczy strzeli, czyli król kurkowy, zwolniony będzie od podatków na rzecz państwa na okres najbliższego roku, do kolejnych zawodów.
16 czerwca 1928 roku w Bydgoszczy zmarł Edward Woyniłłowicz, ziemianin z kresów wschodnich, ordynat nieświeski, krewny Melchiora Wańkowicza i Stanisława Moniuszki, który osiedlił się w naszym mieście w 1920 roku i mieszkał w domu przy ul. Zamoyskiego. Był fundatorem w 1910 roku tzw. czerwonego kościoła w centrum Mińska. Jego imieniem nazwano skwer na Bielawkach. 9 czerwca 2006 roku, po ekshumacji z cmentarza Starofarnego, jego szczątki wyruszyły do Mińska, gdzie znajdują się obecnie w tzw. czerwonym kościele ufundowanym przez Woyniłłowicza.
Tak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem wojny [zdjęcia]
16 czerwca 1929 roku oddział bydgoski Polskiego Touring Klubu zorganizował pierwszą krajoznawczą wycieczkę autobusową „36-osobowym pojazdem najnowszej konstrukcji” dla 26 chętnych bydgoszczan połączoną ze zwiedzaniem okolic. Jej trasa wiodła przez Ostromecko, Chełmno, Grudziądz i Świecie.
16 czerwca 1934 roku zapowiadany przyjazd prezydenta RP Ignacego Mościckiego do Bydgoszczy na święto 15-lecia 15 dywizji piechoty (w tym 16 pułku ułanów wlkp, 61 i 62 pp, 11 dak) został odwołany z powodu zabójstwa dzień wcześniej ministra Bolesława Pierackiego. Prezydenta reprezentował gen. Osiński, przywitano go z honorami przewidzianymi dla głosy państwa.
Dzielnice i osiedla Bydgoszczy - gdzie mieszka najwięcej osó...
16 czerwca 1935 roku piłkarska reprezentacja Pomorza na stadionie Polonii w Bydgoszczy zagrała z austriacką drużyną Wiener Sport Club. Wobec 5 tys. widzów gospodarze wygrali 2:1 po golach Kimmela (Polonia) i Jeziorskiego.
16 czerwca 1974 roku bydgoscy telewidzowie z napięciem oglądali rywalizację drużyn z woj. bydgoskiego i warszawskiego w konkursie inicjatyw społecznych „My 74”. Wygrała Warszawa.
16 czerwca 1979 roku w Bydgoszczy powstała Galeria Jana Kai i Jacka Solińskiego, w czasach PRL-u jedna z nielicznych prywatnych galerii sztuki w Polsce. Pierwszą siedzibę galeria miała przy ul. Dworcowej 98 (do 1983), potem przy ul. Chocimskiej 5 (do 2007), a następnie przy ul. Pomorskiej 48.
16 czerwca 1980 roku na skutek ciągłych opadów deszczu zalane zostały w Bydgoszczy ulice, torowiska tramwajowe, mieszkania i piwnice domów. Interweniowała straż, ale komunikacja została w centrum miasta całkowicie sparaliżowana do późnego wieczora. Zamknięto też z powodu zalania Ogród Fauny Polskiej w Myślęcinku. Jak obliczono, zalaniu z powodu nieszczelnych dachów bądź ścian uległo około 1600 mieszkań w mieście. 20 rodzin trzeba było ewakuować.
16 kwietnia 1991 roku Pomorska Rozgłośnia Polskiego Radia, obecne Radio PiK, która dotychczas nadawała swój program przez 16 godzin na dobę, rozpoczęła nadawanie 24-godzinne. Na antenie pojawiły się nowe programy, cykle, oraz… dzienniki sekcji polskiej BBC.
Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]
16 czerwca 1994 roku Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy zakupiły pierwsze 20 zmodernizowanych autobusów marki „Ikarus” z automatyczną skrzynią biegów.
16 czerwca 1997 roku przy ul. Wojska Polskiego w Bydgoszczy zainstalowano pierwsze w mieście ekrany akustyczne tłumiące hałas powodowany przez jadące tramwaje.
Spod Ekranu: Recenzja wideo filmu "Gloria Bell":
