Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fachowcy się cenią, spółdzielnia za remonty musi więc zapłacić więcej

Tomasz Zieliński
Mimo wzrostu cen, składki na fundusz remontowy na razie nie wzrosną, jednak składki na fundusz remontowy w przyszłości będą wyższe
Mimo wzrostu cen, składki na fundusz remontowy na razie nie wzrosną, jednak składki na fundusz remontowy w przyszłości będą wyższe Tomasz Czachorowski
Sytuacja na rynku usług budowlanych jest prosta - pracy jest dużo, firm gotowych ją wykonać - zbyt mało. Skutkuje to podwyższeniem stawek za remonty. Czy jest szansa na zmianę tego stanu? Zapewne nieprędko...

Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa poinformowała swych członków, że musi więcej płacić za remonty.

Koniunktura rządzi

Stwierdzenie ryzykowne, ale koniunktura w budownictwie nie wszystkich cieszy.
- Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na usługi budowlane, przy jednoczesnym wzroście zarówno cen materiałów budowlanych jak i wymaganych prawem stawek robocizny, spowodowały rezygnację wielu wykonawców ze świadczenia usług po stawkach wynegocjowanych w poprzednich latach - czytamy w komunikacie Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Zorganizowaliśmy dodatkowe przetargi, ale pomimo ogłoszenia ich na tablicach informacyjnych, na stronie internetowej oraz przesłania bezpośrednich zaproszeń do wzięcia w nich udziału, zainteresowanie wykonawców jest znikome - dodaje Ewa Hardyk, wiceprezes FSM, odpowiedzialna za inwestycje. - Na rynku brak firm chcących świadczyć usługi dla spółdzielni posiadających ograniczone środki finansowe.

W gminach tak samo

Problemy fordońskiej spółdzielni są identyczne do tych, z którymi borykają się na przykład samorządy. Coraz częściej do przetargów rozpisywanych przez gminy, szczególnie tych o mniejszej wartości, nie zgłasza się żaden wykonawca. Firmy budowlane idą tam, gdzie płacą lepiej, gdzie głównym kryterium nie jest cena. Podobnie jest w wielu spółdzielniach.
Zaproponowane przez potencjalnych wykonawców ceny znacznie odbiegają od stawek wynegocjowanych w poprzednich latach. Te albo muszą skorygować budżety remontowe, albo zrezygnować z napraw.

Wyjdzie więcej

Czy spółdzielnia znajdzie sposób na poradzenie sobie z tą sytuacją? Może pomyśli o utworzeniu własnej jednostki remontowej?
- Nie bierzemy tego pod uwagę - wyjaśnia Ewa Hardyk. - Po pierwsze, zapewne nie byłoby taniej, po drugie, gdzie znaleźć fachowców na dzisiejszym rynku pracy?
Konieczność dopasowania się do sytuacji na rynku spowodowała, że spółdzielnia, mimo iż niechętnie, po negocjacjach zdecydowała się na podwyżkę dla wykonawców remontów klatek schodowych w granicach 30 proc. Podwyżka cen spowoduje zapewne wydłużenie planowanych terminów zakończenia remontów klatek schodowych.

Zobacz pogodę na najbliższe dni (źródło: TVN Meteo/x-news):

Źródło:
TVN

Co oznaczają sygnały, gdy policjant kieruje ruchem?:

Przypominamy, że sygnały i polecenia wydawane przez policjantów są najważniejsze i mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi.Zobacz też:

Policja kieruje ruchem - co oznaczają sygnały?

Polub nas na Facebooku

kliknij i zagłosuj w naszej ankiecie:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo