https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka obrabiarek zniknie po 150 latach [ZDJĘCIA]

MM
Tomasz Czachorowski
Działająca od 150 lat fabryka obrabiarek zniknie z ulicy Nakielskiej. Zamienia się na działkę i nieruchomości z warszawskim gigantem. Nowy adres - Niwy.

Fabryka Obrabiarek do Drewna w Bydgoszczy to najstarsze tego typu przedsiębiorstwo w kraju. Przy ulicy Nakielskiej 53 działa od 1878 roku. Jest spółką z udziałem Skarbu Państwa. Od ubiegłego roku jej szefem jest Andrzej Walkowiak, były poseł, a później współtwórca ugrupowania Polska Razem, partii Jarosława Gowina.

Jak się dowiedzieliśmy, FOD zawarł właśnie porozumienie z warszawskim potentatem - Grupą PHN - spółką, której większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa. Polski Holding Nieruchomości poinformował, że zamierza zamienić się z bydgoską fabryką na aktywa, czyli działkę i nieruchomości. Oferuje w zamian działkę w Niwach pod Bydgoszczą, ale nie tylko ziemię - transakcja obejmie także budowę hali produkcyjnej i pomieszczeń biurowych, którą zleci PHN.

- Wyjdzie to na dobre zarówno naszej fabryce, jak i grupie PHN - przekonuje Andrzej Walkowiak, prezes FOD. - Nie ukrywam, że zabytkowy budynek jest w kiepskim stanie, a my nie mamy pieniędzy na odrestaurowanie go. Nie wiem, czy za chwilę coś tu się nie zawali.

Szef FOD dodaje, że działka w Niwach jest co prawda większa, ale ta należąca do fabryki przy ul. Nakielskiej znacznie droższa, a hala i biura, które PHN chce wybudować w Niwach to tzw. wartość dodana.
- Kiedy fabryka powstawała, Wilczak nie był jeszcze w tkance miejskiej. Teraz można powiedzieć, że jest blisko centrum. Nasza umowa to nie tylko handel, ale także pewnego rodzaju działanie na korzyść miasta, któremu zwracamy miejsce, mające odgrywać typowo miejską rolę - kończy Andrzej Walkowiak.

Zobacz też:

Spacer po dawnej Bydgoszczy - Dworcowa [zdjęcia]

A co z zabytkowym budynkiem? Magdalena Kacprzak z PHN mówi, że zapowiedź umowy to na razie jedynie „list intencyjny”.
- Jesteśmy przed analizami i symulacjami, które mogą nam zająć około miesiąca. Później na pewno na bieżąco będziemy informować o naszych decyzjach i koncepcji PHN na ten teren.

Już teraz mogę powiedzieć, że chcemy, by to miejsce pełniło także jakąś służebną rolę dla mieszkańców. Co do zabytkowego budynku - musimy poczekać na ekspertyzy - tłumaczy Magdalena Kacprzak. Polski Holding Nieruchomości jest jedną z największych w Polsce firm w sektorze nieruchomości pod względem wartości portfela. Obejmuje on aktywa o wartości około 2,5 mld zł. PHN działa głównie w Warszawie, ale także w większych miastach regionalnych: Poznaniu, Trójmieście, Łodzi i Wrocławiu.

Założyciel bygoskiej fabryki - Carl Blumwe, rozpoczął działalność w 1865 roku. W 1878 roku Blumwe kupił teren i zabudowania przy obecnej ulicy Nakielskiej 53 od wdowy po właścicielu odlewni żelaza.

Zakłady powiększył i zainstalował nowe maszyny. Produkował traki do tartaków oraz maszyny do obróbki drewna. Włączył też do spółki swojego syna Wilhelma i od tego czasu przedsiębiorstwo przyjęło nazwę „Carl Blumwe i Syn”. W 1886 roku donoszono, że pracowało w nim stu robotników, którzy wykorzystywali m.in. zakupione przez właścicieli maszyny parowe i urządzenia transmisyjne.
1878
to rok inauguracji 
działalności FOD pod adresem Nakielska 53.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marx & Engels
Ale za to mamy w Bydgoszczu angielskiego spadochroniarza Vincenta i 4 krotnego kamienicznika Romcia z z wmurowaną płytą pamiątkową Mostu Sulimy i pulchniutką towarzyszkę POstkomunistyczną dochtórkę Grażynę Ciemniak spławioną nam Wisłą nad Brdę!
:)))***
Ażeby Tor Tor wiedział, że chcemy być miastem turystycznym, spacerowym - DwuTorowem (wte i nazad)) i to z Toruniem ! "Dobra Zmiana" już zapowiedziała, że dla ratuszowych Rafałków i Romków tylko 2 kadencje i... spad. Będzie PO nich co odkręcać, choćby Powrót z rogatkowej Banicji na Wełnianym Rynku Najlepszego Prezydenta w dziejach 671 letniej historii Bydgoszczy - Pana Leoma Barciszewskiego na Skwerek Jego Imienia nad Brdą. Na swój powrót na dawne miejsce czeka też Pierwsza Dama Łuczniczka, abyśmy Bydgoszczanie wszyscy mogli jednym chórem zaśpiewać... A, ku-ku ustrzeliła obacwajów największych ratuszowych nieudaczników... z łuku !
4don
Sam fakt, że FODem zarzadza Walkowiak to juz jest kompromitacja. Przeciez ten facen totalnie nie zna się na tym biznesie (i pewnie na żadnym innym)! To przebija nawet nominację jeo towarzysza z PISu do Totalizatora Sportowego. Szkoda kolejnego zakładu. W Bydgoszczy z historycznego przemysłu już nic nie zostanie, kilka hal magazynowych w parku przemysłowym i tymczasowe etaty w sektorze BPO. ..
T
TorTor
... kolejna zabytkowa kamienica w Bydgoszczy doprowadzona do ruiny, którą jak się zapewne okaże, nie warto remontować, tylko zburzyć i postawić "nowoczesną perełkę architektury" idealnie wpasowującą się w "piękno" i charakter miasta Bydgoszczy :) Kto i ile na tym zarobi? Ech bydgoszczanie i wy chcecie być miastem turystycznym, hahahahahaha.
c
cobler stick to your last
PO 165 letniej Zabytkowej Parowozowni zniszczonej przez pesę, przyszła teraz kolej na 150 letni FOD. Kim są te bydgoskie Kaputtmachery ? Walkowiak, przybłęda z Wałcza - jak swego czasu towarzysze sekretarze z Celulozy czerwonej Igora Nwverley'a - machać wiosłem to un potrafi, więc chyżo mu spławić FOD i upłynnić na mamonę brzęczącą. Krew człeka zalewa, pamiętającego doskonale prosperują Bydgoską Fabrykę Obrabiarek, którą Kierował i Zarządzał z pożytkiem dla miasta i kraju absolwent Politechniki Warszawskiej mgr inż. Józef Wiernikowski.
P
Przemek
Szok to jest! Tylko bloki i markety umiecie budowac! Napewno jakis bubel tam powstanie bo teren jest ogromny przeciez! Jeszcze moze e-bud sie tam wplacze co?!
j
juri
Co tu gdybać?Rudere rozdupcą i postawią parę przeszklonych klocków dla nowobogackich za chore piniądze.Bo liczy się kasa...
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski