MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa rozbiórka Fabryki Obrabiarek do Drewna przy ulicy Nakielskiej. Zobaczcie zdjęcia

Krzysztof Wypijewski
Krzysztof Wypijewski
W listopadzie 2022 roku prezydent miasta, Rafał Bruski zatwierdził projekty pod wieloetapową inwestycję na terenie byłej Fabryki Obrabiarek do Drewna
W listopadzie 2022 roku prezydent miasta, Rafał Bruski zatwierdził projekty pod wieloetapową inwestycję na terenie byłej Fabryki Obrabiarek do Drewna Arkadiusz Wojtasiewicz
Część hal bydgoskiej FOD zakończyło właśnie swoje istnienie. W miejscu byłej fabryki powstaną budynki mieszkalne.

Na terenie między ul Stawową i ul. Czerwonego Krzyża inwestor planuje budowę trzynastu budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz adaptację istniejących budynków zabytkowych na obiekty usługowe.

W listopadzie 2022 roku prezydent miasta, Rafał Bruski zatwierdził projekty pod wieloetapową inwestycję na terenie byłej Fabryki Obrabiarek do Drewna. Opiera się ona na budowie trzynastu bloków mieszkalnych z garażami podziemnymi, przebudowie obecnych hal pod funkcje usługowo – handlową i parkingową przy ul. Nakielskiej 53. Umowa na linii urząd miasta – inwestor określa również prace drogowe. Należą do nich:

• przebudowa i rozbudowa ul. Czerwonego Krzyża, na odcinku od Nakielskiej do byłych zakładów FOD
• stworzenie jezdni i obustronnymi chodnikami na ul. Stawowej
• wymiana chodnika od ul. Stawowej do Nakielskiej 59
• wykonanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Stawowej z ul. Nakielską
• wprowadzenie zmian w oznakowaniu ul. Nakielskiej i ul. Stawowej
• budowa oświetlenia ulicznego
• wycinka kolidujących drzew

– Inwestor planuje budowę zespołu trzynastu budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz adaptację istniejących budynków zabytkowych na obiekty usługowe na nieruchomości o powierzchni łącznej 39 779 metrów kwadratowych – wynika z umowy zawartej 30 czerwca 2022 roku.

Projekty były opracowywane przez sześcioosobowy skład. Całość inwestycji została podzielona na etapy. Pierwszy z nich dotyczy budowy trzech budynków od ul. Czerwonego Krzyża (około 180 mieszkań). Miasto wydało już pozwolenie na budowę. Druga część to między innymi powstanie bloków od strony ul. Stawowej. Łącznie nowe osiedle ma liczyć trzynaście gmachów.

Projekt zakłada budowę blisko 700 mieszkań. Jak zaznaczono, deweloper musi mieć na uwadze opinie konserwatora zabytków. Dlatego na osiedlu zostanie zachowany ciek i zbiornik wodny.

Projekt zakłada budowę blisko 700 mieszkań. Jak zaznaczono, deweloper musi mieć na uwadze opinie konserwatora zabytków. Dlatego na osiedlu zostanie zachowany ciek i zbiornik wodny. Polski Holding Nieruchomości nabył działki za 17,5 miliona złotych.

Założyciel bydgoskiej fabryki - Carl Blumwe, rozpoczął działalność w 1865 roku. W 1878 roku Blumwe kupił teren i zabudowania przy obecnej ul. Nakielskiej 53 od wdowy po właścicielu odlewni żelaza. Zakłady powiększył i zainstalował nowe maszyny. Produkował traki do tartaków oraz maszyny do obróbki drewna. Włączył też do spółki swojego syna Wilhelma i od tego czasu przedsiębiorstwo przyjęło nazwę „Carl Blumwe i Syn”. W 1886 roku donoszono, że pracowało w nim stu robotników, którzy wykorzystywali m.in. zakupione przez właścicieli maszyny parowe i urządzenia transmisyjne.

Po odrodzeniu się państwa polskiego, w ramach przejmowania przedsiębiorstw niemieckich przez Polaków fabryka została przyłączona jako oddział do grudziądzkiej spółki Pomorska Fabryka Maszyn S.A. (od 1922 Spółka Akcyjna „Unia”, Zjednoczone Fabryki Maszyn). 1 lipca 1928 roku oddział bydgoski „Unii” usamodzielnił się pod nazwą Fabryka Traków i Maszyn do Obróbki Drzewa, dawniej C. Blumwe i Syn, sp. akc. w Bydgoszczy.

Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Bydgoszczy przez Wehrmacht, majątek przedsiębiorstwa został skonfiskowany przez niemiecki Główny Urząd Powierniczy – Wschód. Powrócono do niemieckiej nazwy przedsiębiorstwa, tj. „Fabrik für Holzverarbeitungsmaschinen Blumwe und Co. AG.”. Fabryka została zmilitaryzowana, lecz nadal prowadziła produkcję maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego.

W 1945 roku, w pierwszych dniach po wyzwoleniu Bydgoszczy, fabryka wznowiła działalność. W kwietniu 1945 radzieckie władze wojskowe wpisały zakład na listę 30 obiektów gospodarczych w Bydgoszczy planowanych do objęcia akcją wywozu urządzeń do ZSRR. Wywózek udało się uniknąć po interwencji polskich władz u przedstawiciel Misji Ekonomicznej ZSRR w Warszawie w maju 1945.

Na początku 1948 zatrudnienie w przedsiębiorstwie wynosiło 365 osób, a w 1954 roku – 542 osób, w tym 82 kobiety. W 1947 wysłano pierwsze maszyny na eksport do Jugosławii. Tym samym zakład uchodził za pierwszego bydgoskiego eksportera po wyzwoleniu.

Do sprzedaży obiektów pozostałych po FOD w Bydgoszczy doszło w maju 2020 roku. Od tego czasu fabryka ma swoją siedzibę w Trzeciewcu w gminie Dobrcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera