
Pruskie wojsko rozbije obóz w Muzeum Kanału Bydgoskiego
„Kiedy w Bydgoszczy budowano kanał” - pokaz musztry i opowieść o stroju i uzbrojeniu Pruskiego Regimentu. To kolejna z atrakcji planowanych w Muzeum Kanału Bydgoskiego.
W wydarzeniu wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej Sarmackie Dziedzictwo z Bydgoszczy i Garnizon Gdańsk, którzy zwiedzającym zaprezentują obozowisko wojskowe, musztrę oraz opowiedzą o trudach ówczesnego wojska.
Te pokazy - podobnie jak pokazy mody - w sobotni wieczór również będą odbywać się cyklicznie - by jak najwięcej osób mogło je zobaczyć.

Muzeum Komórek (ul. Pomorska 15, vis-à-vis straży pożarnej) zaprasza od godz. 18 do 24.00.
- Noc Muzeów to jedyna w roku okazja zwiedzenia Muzeum Komórek, gdzie w zaciemnionych pomieszczeniach blasku dodawać będą jedynie oświetlenia gablotek oraz neony z logami operatorów. Nie prowadzimy tradycyjnego oprowadzania, natomiast jako przewodnicy pozostajemy do dyspozycji naszych gości - zapowiadają właściciele Muzeum Komórek.
Dziś już wiadomo, że będzie to ostatnia Noc Muzeów w lokalu przy Pomorskiej 15, ponieważ Muzeum Komórek działać tu będzie tylko w weekendy do 11-12.06.2022 włącznie. Po tym czasie wyprowadza się i na powrót stanie się - przynajmniej na jakiś czas - wirtualne. Zatem, tym bardziej warto odwiedzić to miejsce, bo jedna z ostatnich okazji poczuć klimat m.in. salonów dawnych operatorów telefonii komórkowej, no i wyszukać swoją, pierwszą w życiu słuchawkę!
Bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 7,5 zł (połowa normalnej ceny).

Rysowanie kredą, lekcje z tradycją i koncert w KPCK
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury przy placu Kościeleckich 6 też ma kilka propozycji w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.
Od godziny 18 do zmierzchu na podwórku rysowanie kredą i piaskiem dla wszystkich chętnych. Wydarzenie jest zapowiedzią nadchodzącej wystawy pt. URBAN ART, której wernisaż odbędzie się w KPCK 19 maja 2022.
O każdej pełnej godzinie - od 18.00 do 23.00 - „Lekcje z tradycją”, czyli bezpłatne oprowadzanie po Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej z przewodnikiem w stroju ludowym. Uwaga, jest możliwość zakupu rękodzieł!
A wieczorem - o godz. 21 - w Salonie Hoffman koncert z cyklu „Czy ten koncert to nie u Was?”. Agata Świrska z wdziękiem opowie o nie zawsze łatwych uczuciach, marzeniach, szukając w muzyce zrozumienia i źródła czystej radości. Jej autorskim tekstom towarzyszą subtelne popowe i indie-popowe brzmienia.

Polsko-ukraiński port kultury na Barce „Lemara”
Na swój pokład zaprasza także zabytkowa Barka „Lemara” (ul. Spichlerna 1), gdzie znajduje się Muzeum Legend Szyperskich.
O godz. 20 Wspólny Port, czyli koncert polsko-ukraiński na pokładzie „Lemary”. Będzie to publiczna prezentacja artystycznego potencjału Ukraińców, mieszkających w Bydgoszczy.
O godz. 22.00 specjalny pokaz ukraińskiego filmu (z polskimi napisami) U311 Czerkasy - będzie to przypomnienie losów trałowca „Czerkasy” i jego załogi, która w 2014 roku stawiła opór Rosjanom, najeżdżającym Krym. Salą kinową stanie się ładownia barki. Liczba miejsc ograniczona.