
Terenowa trasa industrialna Exploseum
Exploseum MOB (ul. Alfreda Nobla) o każdej pełnej godzinie - od 16.00 do 20.00 - zachęca, by wyruszyć w terenową trasę industrialną, czyli spacer leśnymi terenami wokół Exploseum (uczestnikami tego alternatywnego zwiedzania mogą być osoby powyżej 10. roku życia; osoby nieletnie koniecznie z opiekunem; obowiązuje obuwie odpowiednie do terenu leśnego).
Ponadto Exploseum zaprasza do zwiedzania od godz. 16.00 do 22.00 - ostatnie wejście na trasę o godz. 20

Portret jak za dawnych lat w Muzeum Fotografii
W Muzeum Fotografii WSG (ul. Karpacka 52) o godz. 20.30 będzie można przenieść się w czasie do XIX-wiecznego atelier, w którym fotograf wykona każdemu portret wielkoformatową kamerą i wywoła zdjęcia w ciemni (zapisy: [email protected], w temacie wiadomości wpiszcie: Noc Muzeów warsztaty oraz liczbę uczestników).
Ponadto, w godz. 18-24 zwiedzanie wystawy pt. „Źródła”, na której prezentowane są współczesne prace, realizowane w technikach wykorzystywanych w fotografii głównie w XIX wieku. To unikatowy zbiór prac wyłonionych w drodze konkursu.

Dzieje żeglugi, piękne ptactwo i pocztówki z dawnej Bydgoszczy
W Muzeum Kanału Bydgoskiego (ul. Staroszkolna 10) w godz. 18.00-24.00 zwiedzanie z przewodnikiem wystaw:
Kanał Bydgoski - historia i rola (makieta), Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym (tu można zobaczyć niejeden model dawnej jednostki) oraz Tryptaki - ptaki okolic Kanału Bydgoskiego, Brda Staropolska, piękne narysowane przez Dawida Kilona.
Co więcej, w Muzeum Kanału Bydgoskiego od 14 maja właśnie będzie okazja nabyć (w promocyjnej cenie 50 zł do 16 maja) najnowszą publikację „Pozdrowienia znad rzeki Brdy - od Opławca do Rybiego Rynku” Tomasza Izajasza (na zdjęciu) - kustosza muzeum, ale też historyka i przewodnika, który znany jest również jako kolekcjoner dawnych pocztówek. W najnowszym albumie dzieli się wiedzą i swą kolekcją - ponad 170 pocztówek i zdjęć z barwnymi opisami na 144 stronach.

Pokaz mody i dawne zwyczaje towarzyskie bydgoszczan
Jakie damskie stroje można było zobaczyć nad Kanałem Bydgoskim w ciągu pierwszych stu lat jego istnienia? Co noszono podczas spaceru, a co na elegancką kolację? Dowiedzą się Państwo tego podczas pokazu „Na wybiegu mody”, który będzie jedną z atrakcji w Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Izabela Andrzejewska, kostiumolog, która tworzy stroje dla wielu grup rekonstrukcyjnych, w 20-minutowych pokazach mody (co godzinę od 18.00) zaprezentuje nam kreacje na różne okazje, mi.in. sukienkę spacerową z czasów Księstwa Warszawskiego, suknię na krynolinie z połowy wieku, idealną na letni piknik oraz sportowy zestaw, w którym nowoczesne panny mogły jeździć na rowerze pod koniec stulecia.
To będzie świetny wstęp do wernisażu wystawy „Towarzyskie zwyczaje bydgoszczan na początku XX wieku”, której otwarciu o godz. 19 towarzyszyć będzie wykład „Towarzyskie zwyczaje bydgoszczan w dwudziestoleciu międzywojennym”, który wygłosi Ewa Rynka - bydgoszczanka, miłośniczka historii, która opowie Opowie o modzie, o bydgoskich lokalach, teatrze, zarówno Miejskim jak i o teatrach amatorskich, o wystawach, koncertach, widowiskach cyrkowych. Będzie też okazja nabyć niedawno wydaną książkę Ewy Rynki w promocyjnej cenie 65 zł i zdobyć dedykację od autorki.