
Prace artysty gen. Andersa w Bydgoszczy!
W Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy - jako pierwsze muzeum w kraju - zaprezentuje retrospektywę twórczości malarskiej, rysunkowej i graficznej 96-letniego Leona Piesowockiego - ostatniego żyjącego artysty z armii gen. Władysława Andersa! Wernisaż wystawy o godz. 18. Wystawa czynna będzie do 28 sierpnia 2022 roku.
Określenie „malarz gen. Andersa” nasuwa batalistyczne skojarzenia. Nic bardziej błędnego. Piesowocki to artysta na wskroś XX-wieczny, choć z realistycznymi korzeniami – jak wszyscy w jego pokoleniu. Nie porzucając takowych, zaczął eksperymentować z abstrakcją, mieszając techniki malarskie, graficzne z fotografią analogową, tworząc kompozycję o mocnych zestawieniach kolorów. Będąc jeszcze żołnierzem Andersa studiował w rzymskiej Accademia delle Belle Arti. Natomiast po przeniesieniu się wraz z armią Andersa w 1946 r. do Wielkiej Brytanii, kontynuował naukę w polskim Studium Malarstwa Sztalugowego i Grafiki Użytkowej w Waldingfield k.Sudbury. Po demobilizacji, w czerwcu 1947 r. znalazł pracę w Biurze Projektowania Miast w Portsmouth i rozpoczął naukę podjąć naukę w Sir John Cass College of Art w Londynie. Zauroczony Prowansją, przeprowadził się w 1976 roku do Pont de Barret. Mieszkał też we Frankfurcie, gdzie projektował scenografie i plakaty teatralne oraz ilustrował książki dla dzieci. Na początku lat 80. powrócił do Francji. Obecnie mieszka w Manas koło Montelimar.

W Domu Leona Wyczółkowskiego
W Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7) na Wyspie Młyńskiej o godz. 20 można uczestniczyć w oprowadzaniu kuratorskim po wystawach „Twórczość Leona Wyczółkowskiego” oraz „Graficy – Mistrzowi na urodziny”.

Skarby Gdańskiej 4
Wśród atrakcji Muzeum Okręgowego jest także propozycja, by przekonać się, jakie to skarby skrywa refektarz na Gdańskiej 4 - zbiórka ogodz. 18, 19.30, 21, 22 - zapisy w kasie muzeum w trakcie wydarzenia.

Zwiedzanie, planszówki, teatrzyk cieni
Bez zapisów można też uczestniczyć w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI: inspiracje i aspiracje” albo wybrać się w Nocny Spacer Historyczny „Śladami żydowskich mieszkańców Bydgoszczy” - start obu wydarzeń o godz. 20.00, ul. Gdańska 4.
Przez całą Noc Muzeów (18.00-24.00) każdy może też poznać bliżej sztukę japońską, oglądając specjalny pokaz zabytków w sali audiowizualnej w gmachu na ulicy Gdańskiej 4.
Planszówki dla dzieci i dorosłych, teatrzyk cieni, strefa dla najmłodszych - tak zapowiada się Noc w Bibliotece i Czytelni MOB (ul. Gdańska 4) od 18.00 do 22.00.