Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura Minimalna 2020. Takie trzeba spełnić warunki, by otrzymać świadczenie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Minimalna emerytura wynosić będzie w 2020 roku 1200 złotych brutto.
Minimalna emerytura wynosić będzie w 2020 roku 1200 złotych brutto. Tomasz Hołod
Emerytura minimalna w naszym kraju nie jest gwarantowana i zapewniona wszystkim, aby ją otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Dla niektórych szokiem może być informacja, że obecnie kilkaset tysięcy osób otrzymuje emeryturę w wysokości niższej niż minimalna.

A co roku ta liczba się zwiększa. Nie jest więc tak, że każdy - przechodząc na emeryturę, zyskuje prawo do świadczenia i otrzyma jej wartość minimalną. Bo owszem, emerytura zostanie wyliczona na podstawie zgromadzonego kapitału na kontach ZUS (i OFE) i gdy okaże się, że jest zbyt niska zostanie „podciągnięta” do minimalnej. Ale nie zawsze i nie każdemu.

Jakie warunki trzeba spełnić zatem, by otrzymać emeryturę minimalną:

  • należy osiągnąć wiek emerytalny wskazany w ustawie (dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat)
  • wykazać się wymaganymi okresami składkowymi i nieskładkowymi (kobiety muszą wykazać 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a mężczyźni pięć lat więcej), przy czym okresy nieskładkowe mogą stanowić maksymalnie jedną trzecią okresów składkowych

Emerytura minimalna a okresy składkowe i nieskładkowe

Niektórzy pracownicy mają spory problem z ustaleniem swoich lat składkowych i nieskładkowych, które będą miały wpływ na wysokość emerytury (i ewentualne nabycie praw do emerytury minimalnej). Warto więc wiedzieć, że okres składkowy to każdy okres, w którym pracownik podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Do okresu składkowego zalicza się zatem czas pracy na etacie, ale również okres w którym prowadzona była działalność gospodarcza. Jako składkowy zostanie potraktowany również okres wykonywania zadań na podstawie umów-zleceń czy czas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Czytaj także na naszej stronie

Co zalicza się do okresu nieskładkowego

Za okres nieskładkowy zostanie uznany czas przebywania na bezrobociu (mimo zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy - wyjątkiem jest krótki okres wypłacania zasiłku dla bezrobotnych). Okres przebywania na zasiłku chorobowym jak i zasiłku opiekuńczym również zostanie potraktowany przez ZUS jako nieskładkowy.

Najniższa emerytura – nie każdemu przysługuje ustawowe minimum

Dlaczego monitorowanie okresów składkowych i nieskładkowych jest takie ważne? Bo właśnie w chwili wyliczania wysokości emerytury część pracowników przekonuje się, że nie warto było pracować na czarno lub pozorować pracy na etacie poprzez podpisywanie umów o dzieło (choć często nie można winić za to samych pracowników – to pracodawcy, mając przewagę na rynku, wymuszali taką formę współpracy na swoich pracownikach).

Umowa o dzieło jak i inne „śmieciówki” okazują się bowiem prostą drogą do emerytury minimalnej albo jeszcze gorzej - do wypłat świadczeń poniżej jej progu. Jeszcze w 2011 roku osób, które nie miały prawa nawet do najniższej gwarantowanej emerytury było około 24 tysięcy. Ale już w roku 2018 ta liczba zwiększyła się do niemal ćwierć miliona. I będzie rosła wraz ze wzrostem minimalnej emerytury i przechodzeniem na emerytury roczników, które dotykał już problem „śmieciówek” na rynku pracy.

Czytaj także na naszej stronie

Emerytura minimalna w 2020 roku

Najniższa emerytura w roku 2019 wyniosła 1100 złotych brutto. Jeśli zgodnie z zapowiedzią władz waloryzacja emerytur oparta będzie o zasadę kwotowo-procentową podwyżka zgodnie z obietnicami rządu wyniesie 100 złotych, a więc minimalna emerytura wynosić będzie w 2020 roku 1200 złotych brutto. Waloryzacja ma zostać przeprowadzona w marcu. Osoby uprawnione do tego świadczenia otrzymają więc w 2020 roku 1026 złotych emerytury „na rękę”.

Emerytura minimalna ma ogromne znaczenie nie tylko dla tych, którzy ją otrzymują, ale również dla wszystkich emerytów. Wszystko przez to, że to od wysokości minimalnej emerytury zależy emerytalna „trzynastka”, którą po raz pierwszy emeryci otrzymali na konta w 2019 roku. W roku 2020 wysokość „trzynastki” również będzie zależała od wysokości minimalnej emerytury co oznacza, że każdy emeryt dostanie prawdopodobnie „trzynastkę” o 100 złotych wyższą niż w roku 2019.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty