Nowoczesny budynek Archiwum Państwowego w Bydgoszczy powstał przy ulicy Karłowicza - naprzeciwko Zespołu Szkół Elektronicznych.
Na działce o powierzchni 6794 m2 przy ul. Karłowicza w Bydgoszczy powstał czterokondygnacyjny budynek o całkowitej powierzchni ponad 8477 m2, przy czym powierzchnia zabudowy to 2100 m2, a kubatura to 23501 m3. Część użytkowa wyniesie 7525,19 m2. Magazyny zajmą 3854 m2. Pomieści się w nich ponad 30 kilometrów bieżących akt. Pozwoli to w przyszłości prawie trzykrotnie powiększyć dotychczasowy zasób archiwum, wynoszący ponad 11 kilometrów.
Magazyny archiwalne zostaną wyposażone w nowoczesne systemy regałowe. Część przestrzeni magazynowej zostanie wykorzystana jako pomieszczenia ze specjalnymi warunkami. Będą tam przechowywane materiały wymagające m.in. obniżonej temperatury.
Zobacz wideo: Marcin Czyżniewski, prof. UMK, rzecznik prasowy uczelni mówi o rozbudowie szpitala

Planowany koszt budowy wynosi ponad 50 milionów złotych, a całej inwestycji około 80 milionów złotych. Całość sfinansowana jest z budżetu państwa, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koniec budowy ma nastąpić w połowie tego roku. Elewacja obiektu już jest gotowa.
Utrudnienia z dostępem do akt
Na razie jednak, z powody przeprowadzki, AP nie udostępnia dokumentów - Oznacza to także, że z akt wskazanych zespołów również nie będą wykonywane kwerendy i reprodukcje - informują archiwiści. Wyłączono dostęp do dokumentacji:
- Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy,
- Starostwo Powiatowe w Chojnicach,
- Starostwo Powiatowe w Szubinie,
- Starostwo Powiatowe w Świeciu,
- Starostwo Powiatowe w Sępólnie,
- Starostwo Powiatowe w Tucholi,
- Starostwo Powiatowe w Wyrzysku,
- klasztor Karmelitów w Bydgoszczy,
- klasztor Klarysek w Bydgoszczy,
- klasztor Dominikanów w Brześciu Kujawskim,
- klasztor Augustianów w Chojnicach,
- klasztor Franciszkanów w Inowrocławiu,
- klasztor Karmelitów w Kcyni, pow. Szubin,
- klasztor Cystersów w Koronowie, pow. Bydgoszcz,
- Kuratorium Okręgu Szkolnego Pomorskiego w Toruniu,
- Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Bydgoszczy - akta budowlane,
- Izba Adwokacka w Bydgoszczy,
- Zarząd Miejski w Kamieniu Krajeńskim, pow. Sępólno Krajeńskie,
- wojewódzkie, powiatowe i miejskie komitety Frontu Narodowego w Bydgoszczy - zbiór szczątków zespołów,
- grupa szczątków zespołów towarzystw z terenu woj. bydgoskiego (pomorskiego).
"W obiekcie zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne, technologiczne i informatyczne. Budynek będzie miał postać prostopadłościennej bryły, utrzymanej w neutralnej kolorystyce. Ściany zewnętrzne zostaną wykonane w technologii elewacji wentylowanych płyt betonowych i będą wzbogacone o elementy z pogranicza architektury i grafiki. Ta technologia, poprzez łamanie światła, oprócz znaczenia kompozycyjnego, zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń" - informuje Archiwum Państwowe w Bydgoszczy.
Parkingi i zieleń
Przewidziano 26 miejsc parkingowych, z których 20 znajdzie się w parkingu podziemnym. Goście Archiwum będą mogli korzystać z akt, fotografii, map i dokumentacji technicznej, zarówno w postaci tradycyjnej jak i mikrofilmów bądź skanów. Zasób Archiwum to nie tylko archiwalia z Bydgoszczy i regionu. Zgromadzono w nim materiały z części Kujaw, Pomorza, Wielkopolski i nawet Dolnego Śląska. Dzięki nowej siedzibie goście Archiwum zyskają komfortowe warunki do korzystania z akt. Lekcje archiwalne i konferencje będą przeprowadzane w przestronnej sali przeznaczonej nawet dla 50 osób.
Większa część terenu działki, niezajęta przez nowy budynek, drogi dojazdowe i parking, została przeznaczona na tereny zielone. Z lewej strony budynku zaprojektowano ścieżkę edukacyjną, gdzie będą prezentowane wystawy z reprografiimateriałów archiwalnych. Gabloty będą zasilane energią odnawialną z paneli słonecznych. Na działce pozostawiono dużą ilość drzew, ponadto planuje się nowe nasadzenia.