Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia w Bydgoszczy rozwija się. Do 2025 r. powstanie źródło kogeneracyjne

Radosław Łączkowski
Radosław Łączkowski
W październiku została podpisana umowa pod budowę źródła kogeneracyjnego, a kilka dni temu PGE poinformowało o uzyskaniu decyzji środowiskowej. To kolejny krok pod realizację istotnej inwestycji na rynku energetycznym.
W październiku została podpisana umowa pod budowę źródła kogeneracyjnego, a kilka dni temu PGE poinformowało o uzyskaniu decyzji środowiskowej. To kolejny krok pod realizację istotnej inwestycji na rynku energetycznym. Arkadiusz Wojtasiewicz
PGE Energia Ciepła otrzymała decyzję środowiskową, która przybliża spółkę do rozwoju elektrociepłowni. Dzięki temu inwestorzy mogą wykonać następny krok, czyli wystąpić o kolejne dokumenty. Mowa tu przede wszystkim o pozwoleniu na budowę.

Zobacz wideo: Taxi na aplikację pod lupą bydgoskiej policji

od 16 lat

Otrzymana decyzja dotyczy środowiskowych uwarunkowań pod budowę źródła kogeneracyjnego, które pojawi się na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz II. Uruchomienie inwestycji zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 roku. Stworzenie niskoemisyjnego źródła pozwoli na zastąpienie dwóch kotłów węglowych.

– Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę niskoemisyjnego źródła kogeneracyjnego daje nam zielone światło do rozpoczęcia kolejnego etapu prac. Budowa jednostki gazowej w Elektrociepłowni Bydgoszcz II to bardzo ważna inwestycja dla miasta, gdyż zapewni produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku. Realizowane projekty w naszej elektrociepłowni zarówno na bydgoskich Jachcicach, jak i przy ulicy Energetycznej w istotny sposób wpłyną na komfort i tak ważne obecnie bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców w ciepło i ciepłą wodę – powiedział Sebastian Wasilewski, Dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Polimex Energetyka i Polimex Mostostal. Planowane źródło kogeneracyjne na paliwo gazowe powinno mieć moc minimalną 50 megawatów. W ramach budowy ma powstać między innymi gazowy kocioł wodny czy gazowa wytwornica pary. Wartość kontraktu wynosi prawie 360 milionów złotych.

Do spółki PGE Energia Ciepła należą dwie elektrociepłownie na terenie Bydgoszczy. Dostarczają one około 4,6 miliona gigdżuli energii, która trafia do prawie 90% mieszkańców korzystających z miejskich instalacji. W obliczu wzrostu cen i konieczności oszczędzania, wykonanie kolejnego kroku pod budowę nowego źródła powinno przełożyć się na komfort życia codziennego i stabilizację rynku energetycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo