Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elegancka secesyjna kamienica ma znów zdobić reprezentacyjną część bydgoskiego Śródmieścia

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Elegancka kamienica pełna secesyjnych form ma znów zdobić reprezentacyjną część Śródmieścia. Obecnie w charakterystycznej kamienicy trwają  prace remontowo-budowlane, które pozwolą przekształcić pomieszczenia w hotelowe apartamenty. W jej sąsiedztwie zachodzi kilka innych zmian.
Elegancka kamienica pełna secesyjnych form ma znów zdobić reprezentacyjną część Śródmieścia. Obecnie w charakterystycznej kamienicy trwają prace remontowo-budowlane, które pozwolą przekształcić pomieszczenia w hotelowe apartamenty. W jej sąsiedztwie zachodzi kilka innych zmian. Tomasz Czachorowski
Trwa kolejny etap prac przy elewacji charakterystycznego narożnego budynku u zbiegu ulic Gdańskiej i A. Mickiewicza - informuje Urząd Miasta Bydgoszczy. Inwestor zdecydował się też na konserwatorskie prace przy więźbie dachowej. Elegancka kamienica pełna secesyjnych form ma znów zdobić reprezentacyjną część Śródmieścia. W jej sąsiedztwie zachodzi kilka innych zmian.

Budynek został wzniesiony w latach 1903-04 według projektu R. Kerna, który uczynił z kamienicy swój dom. Powstał na planie litery „L”. Do kamienicy są przypisane dwa adresy: Mickiewicza 1 i Gdańska 72. Charakterystycznym elementem są wykusze wypuszczone na wysokości I, II i III piętra. Jeden z nich położony bliżej skrzyżowania zwieńczony jest hełmem z iglicą. W elewację od strony ul. Mickiewicza w części wschodniej wkomponowano potężny szczyt. W środkowej części kamienicy znalazło się miejsce na loggie. Zostały one zaprojektowane nad eleganckim portalem wejściowym z charakterystyczną secesyjną dekoracją. W osi płaskorzeźby dostrzec można maszkarona. Te rzeźbiarskie motywy w postaci stylizowanych głów wieńczą też konsole otaczające na wysokości I kondygnacji wykusze oraz loggie położone na wyższych piętrach. Od strony ul. Gdańskiej warto również zwrócić uwagę na rozbudowany ornament znajdujący się na wykuszu pomiędzy I i II piętrem. W tej części kamienicy od strony ściany szczytowej znajduje się dodatkowe wejście nad którym również umieszczono loggie. Elegancji dodają też charakterystyczne łukowe okna w strefie parteru. W latach 90. XX wieku budynek wpisano do rejestru zabytków. W tym okresie wymieniono też pokrycie dwuspadowego dachu na dachówkę karpiówkę nawiązując do rozwiązań z początku istnienia kamienicy.

W kamienicy znajdą się hotelowe apartamenty

Obecnie w charakterystycznej kamienicy trwają prace remontowo-budowlane, które pozwolą przekształcić pomieszczenia w hotelowe apartamenty. Konieczne było wcześniej zabezpieczenie i wzmocnienie fundamentów. Inwestor zdecydował się także na prace przy wzmocnieniu i konserwacji więźby dachowej. Konieczne było w tym celu zdjęcie stosunkowo nowej dachówki.

Pasy dla rowerzystów przy al. Adama Mickiewicza

Na al. A. Mickiewicza trwa również budowa zbiornika retencyjnego, który chronić ma ulice przed zalewaniem, a zebrana deszczówka pomoże nawadniać pobliski park. Po zakończeniu robót wodociągowych na jezdniach wyznaczone zostaną rowerowe pasy. Zaawansowane prace prowadzone są również przy modernizacji Teatru Polskiego.

Bydgoska historia

Remontowana kamienica to jeden z pierwszych obiektów wybudowanych przy al. Mickiewicza, którą wytyczono na początku XX wieku w ramach zagospodarowania urbanistycznego terenu położonego na wschód od ul. Gdańskiej tzw. Hempelscher Felde. W latach 90. XIX wieku miasto Bydgoszcz zakupiło teren położony między dzisiejszymi ulicami: Gdańską, Krasińskiego, Chodkiewicza i Ogińskiego oraz opracowało dla niego plany urbanistyczne według koncepcji miasta-ogrodu. Ulica Mickiewicza od razu została zaprojektowana jako aleja z dwiema jezdniami i pasem zieleni obsadzonym szpalerem drzew połączonych girlandami. Stała się ważną osią widokową, której perspektywę na początku XX wieku zamknął gmach Instytutu Rolniczego (obecnie UKW).


To może Cię zainteresować: O gwarze czasów PRL-u możemy mówić w kontekście charakterystycznych słów, które używane były po w okresie od zakończenia wojny w 1945 roku do wczesnych lat 90. ubiegłego wieku. Słownictwo PRL-u powoli zanika wraz z odchodzącym pokoleniem, coraz więcej wtedy używanych słów staje się niezrozumiałe obecnie żyjącym. W naszym artykule przypominamy 30 słów, które powstały, używane były w czasach PRL-u. Pamiętacie je? A może żyliście w tych czasach i używaliście takich słów, zwrotów i sformułowań?

Źródło informacji: bydgoszcz.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera