– Kluczową rekomendacją dla rządu na 2021 r. w obszarze ochrony zdrowia jest wprowadzenie jak najszybciej, szeroko zakrojonej akcji informacyjno-promocyjnej w zakresie szczepień przeciwko COVID-19 – zwraca uwagę w przesłanym komentarzu Anna Janczewska, minister ochrony zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC. – By szczepienia spowodowały zbiorową odporność populacyjną powinno się zaszczepić minimum 70-80 proc. społeczeństwa- dodaje.
Jak wyjaśnia, przed resortem zdrowia bardzo trudne zadanie: zdobycia zaufania społeczeństwa oraz uporanie się z szumem informacyjnym dotyczącym szczepionek.
Janczewska przyznaje, że groźba kolejnej fali epidemii jest bardzo realna i zwraca uwagę, że utrudnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów pozacovidowych zagrażają bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków. Z drugiej strony przedsiębiorcy oczekują jasnych deklaracji i działań rządu ograniczających niepewność i chaos z jakim mamy do tej pory do czynienia.
– Potrzebny jest jasny i spójny program przeciwdziałania i minimalizowania skutków zdrowotnych i ekonomicznych ewentualnej trzeciej fali pandemii, aby przedsiębiorcy mogli dokonywać niezbędnych działań dostosowawczych o charakterze organizacyjnym, sanitarnym i biznesowym, minimalizując w ten sposób zagrożenie dla ich bytu i generalnie gospodarczo negatywne skutki pandemii – podkreśla.
Ponadto z zastrzeżenia Gabinetu Cieni BCC budzi polityka informacyjna Ministerstwa Zdrowia w zakresie danych dotyczących zakażeń koronawirusem. Jak wyjaśnia Janczewska, wprowadzony niedawno nowy system monitorowania epidemii ogranicza dostęp do części danych, które były dotąd jawne i podawane bezpośrednio przez stacje Sanepidu. - Brak dostępu do tych danych otwiera duże pole do szeregu wątpliwości i budzi zastrzeżenia co do ich wiarygodności. Utrudnia też pracę analitykom, którzy tworzą modele prognostyczne na bazie danych i mają teraz problemy ze zweryfikowaniem ich poprawności – tłumaczy.
- W sytuacji ogromnych potrzeb finansowych ochrony zdrowia, w tym słusznych postulatów podwyżek wynagrodzeń dla personelu medycznego, zdziwienie i sprzeciw budzi zaplanowanie w budżecie na 2021 r. 2 mld złotych na ponowne wsparcie TVP – podsumowuje ekspertka.
