Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Tak egzaminatorka OKE ocenia arkusz

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W Bydgoszczy do egzaminu ósmoklasisty z matematyki przystąpiło prawie 4 tys. uczniów. Na zdjęciu egzamin w SP nr 48 z Oddziałami Specjalnymi i Sportowymi.
W Bydgoszczy do egzaminu ósmoklasisty z matematyki przystąpiło prawie 4 tys. uczniów. Na zdjęciu egzamin w SP nr 48 z Oddziałami Specjalnymi i Sportowymi. Dariusz Bloch
W środę (25 maja) ósmoklasiści zmierzyli się z królową nauk - matematyką. O ocenę stopnia trudności zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym poprosiliśmy doświadczoną nauczycielkę matematyki z Bydgoszczy, egzaminatorkę OKE.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

od 16 lat

W SP nr 32 na bydgoskich Bartodziejach do egzaminu z tego przedmiotu przystąpiło 129 uczniów. Przed matematyką wielu uczniów miało obawy i podkreślało, że to będzie ich najtrudniejszy egzamin. W tej szkole matematyki uczy Lucyna Dunst. To nauczycielka z 30-letnim stażem, która jest także wicedyrektorem SP nr 32 i doświadczoną egzaminatorką OKE. Oto, co powiedziała nasza ekspertka po rozmowach z uczniami i przejrzeniu arkusza.

- Młodzież przyznała, że egzamin był naprawdę prosty. Niektórzy zastanawiali się nawet, gdzie był haczyk - mówi Lucyna Dunst. - Po opublikowaniu arkusza egzaminacyjnego przez CKE przejrzałam go i mam takie same odczucia jak uczniowie. Żadnego haczyka nie było. Egzamin był prosty, a zadania tego samego typu, co w ubiegłym roku. Z tym arkuszem powinien sobie poradzić każdy uczeń.

Arkusz egzaminacyjny z matematyki bardzo przyjazny uczniom

Jak podkreśla nasza ekspertka, w przypadku zadań zamkniętych większość uczniów nie powinno nic zaskoczyć.

- O tym, że może pojawić się pierwiastek na przybliżenie uczniowie wiedzieli i to ćwiczyli na lekcjach - mówi Lucyna Dunst. - No może w zadaniu z potęgami, jeśli ktoś nie opanował dobrze działań na potęgach, to mógł mieć trudność z rozwiązaniem tego zadania. Reszta zamkniętych była naprawdę łatwa.

Zadań tekstowych uczniowie nie lubią, a takie się pojawiło.

- Mam tu na myśli zadanie 11, w którym na podstawie tekstu należało wybrać równanie, które opisuje sytuację w zadaniu - mówi Lucyna Dunst. - Ono też nie było trudne, chociaż w mojej ocenie takie zadania można rozwiązywać metodą prób i poprawek. Takie zadania są zdecydowanie dla osób, które lubią schematy.

Z zadań otwartych pojawiło się z kolei np. to na prędkość - drogę - czas. Brzmiało ono "Kierowca przejechał ze stałą prędkością trasę o długości 22,5 km od godz. 7.50 do godz. godz. 8.05. Oblicz prędkość, z jaką kierowca przejechał tę trasę".

- Tu też każdy uczeń powinien sobie z nim poradzić, bo praktycznie chodziło o podstawienie danych do wzoru - mówi Lucyna Dunst. - Zadanie z geometrii z rombem także było łatwe. Nawet ostatnie zadanie, w którym na rysunku przedstawiono siatkę graniastosłupa prawidłowego czworokątnego oraz zapisano niektóre wymiary tej siatki, nie powinno zaskoczyć uczniów. Ich zadaniem było obliczenie objętości tego graniastosłupa, co nie powinno sprawić kłopotu, bo to omawiane jest na lekcjach.

Po matematyce czas na język obcy nowożytny

Przypomnijmy, że za rozwiązanie zadań uczniowie mogą uzyskać maksymalnie 25 punktów, w tym: 15 punktów za zadania zamknięte, 10 pkt za zadania otwarte.

Na Kujawach i Pomorzu trzydniowy egzamin ósmoklasisty zdaje ponad 27 tys. uczniów, w samej Bydgoszczy prawie 4 tys. W czwartek (26 maja) ósmoklasiści o godz. 9 napiszą egzamin z języka obcego nowożytnego. Na rozwiązanie zadań będą mieli 90 minut. W naszym regionie - większość, bo blisko 98 proc. uczniów - przystąpi do egzaminu z języka angielskiego.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Wynik może być jednak ważny przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo