Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

Egzamin sprawdzał: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych. Ponadto uczniowie mieli do napisania wypowiedź pisemną liczącą od 50 do 120 słów. To ostatnie zadanie jest bardzo wysoko punktowane. Można za nie zdobyć aż 10 punktów.
Beata Łoboda jest nauczycielką języka angielskiego z 25-letnim stażem. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 18 w Bydgoszczy.
- Rozmawiałam z uczniami i zdecydowana większość z nich przyznała, że egzamin był łatwy - mówi Beata Łoboda. - Wypowiedź pisemna, czyli mail do kolegi z Anglii ich nie zaskoczył. To mnie nie dziwi, bo tę formę wypowiedzi młodzież ma dobrze opanowaną i ćwiczyła na lekcjach.
Uważnie należało czytać polecenia
Nauczycielka przejrzała także arkusz egzaminacyjny.
- Zgadzam się z uczniami. Egzamin nie był trudny - mówi nasza ekspertka. - Tak jak zapowiadano zakres środków gramatycznych został ograniczony, więc teksty nie powinny sprawić uczniom kłopotu. Co ważne, polecenia sformułowano jasno, a zasób słownictwa dostosowano do jego znajomości przez uczniów. W zadaniu 6, gdzie należało uzupełnić dialogi, niektórych mógł jednak zgubić pośpiech. Należało bowiem przeczytać tekst do końca, bo w przeciwnym razie uczeń mógł wpisać odpowiedź, która nasuwała mu się w pierwszej chwili. To mogło być dla niektórych ósmoklasistów trochę podchwytliwe.
Nasza ekspertka zwróciła też uwagę na zapis w zadaniu 12, gdzie uczeń miał wypełnić luki w tekście.
- To niuans, ale zazwyczaj odpowiedzi zapisywane były w poziomie, teraz w arkuszu zrobiono to w pionie. Szata graficzna była trochę inna niż zwykle, a to mogło sprawić, że ten układ rozkojarzył ucznia - mówi Beata Łoboda.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty znane będą 1 lipca
Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 1 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki, a 8 lipca otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Na Kujawach i Pomorzu trzydniowy egzamin ósmoklasisty zdawało ponad 27 tys. uczniów, w samej Bydgoszczy prawie 4 tys.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Wynik może być jednak ważny przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.