MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2024 z języka polskiego. Mamy komentarz polonistki

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W całym województwie kujawsko-pomorskim do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego przystąpiło ponad 11 tys. uczniów. Na zdjęciu uczniowie z SP nr 63 w Bydgoszczy.
W całym województwie kujawsko-pomorskim do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego przystąpiło ponad 11 tys. uczniów. Na zdjęciu uczniowie z SP nr 63 w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
W pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty - we wtorek (14 maja) - uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. O ocenę stopnia trudności zadań w arkuszu poprosiliśmy doświadczoną polonistkę z Bydgoszczy i wieloletnią egzaminatorkę OKE.

Elżbieta Napora uczy języka polskiego w SP nr 35. Jest nauczycielką z 37-letnim stażem pracy. Najpierw polonistka porozmawiała ze swoimi uczniami.

- Młodzież z egzaminu wyszła zadowolona - mówi Elżbieta Napora. - Uczniowie ucieszyli się, że pisali o pomaganiu i szczęściu, bo to tematy im bliskie. Egzamin uznali za łatwy. Na wypracowaniu chętniej wybierali rozprawkę, bo ta forma wypowiedzi pisemnej jest dla nich bardziej przejrzysta, ale oba tematy spodobały się.

Nauczycielka przejrzała także arkusz opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

- Uważam, że był on przyjazny uczniom - mówi Elżbieta Napora. - Co ciekawe, "Kamienie na szaniec" to lektura obowiązkowa, którą bardzo chętnie czytają uczniowie, stąd mogli być zadowoleni. Treści w niej zawarte są przystępnie napisane i trafiają do wyobraźni młodzieży. Więcej kłopotu mógł sprawić uczniom tekst filozoficzny "O szczęściu". Mam tu na myśli zadanie 11, gdzie należało uzupełnić zdania tak, aby powstało spójne streszczenie tego tekstu. Z doświadczenia wiem, że takie uogólnienie to trudność dla uczniów.

Zdaniem polonistki tematy wypracować dawały ósmoklasistom pole do popisu.

- Były bardzo przyjazne. Nawet uczniowie słabsi powinni sobie z nimi poradzić - mówi Elżbieta Napora. - Młodzież najczęściej w przypadku rozprawki odwoływała się do "Kamieni na szaniec", "Opowieści wigilijnej" lub "Małego księcia". To, że wybierali lektury obowiązkowe nie jest zaskakujące. Niektórzy mogli bowiem mieć problem z wyborem innego utworu literackiego, bo generalnie młodzież zbyt mało czyta.

Tematy wypracowań na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego

  • Temat 1. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
  • Temat 2. Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji… Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera