Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień PIZZY. Sobota, 9.02.2019. Dlaczego tak bardzo kochamy jeść pizzę? [Międzynarodowy dzień pizzy 2019, przepis na pizzę]

sier, AIP
Międzynarodowy dzień pizzy obchodzimy 9 lutego. W tym roku wypada w sobotę
Międzynarodowy dzień pizzy obchodzimy 9 lutego. W tym roku wypada w sobotę pixabay
Dzień pizzy 2019. Wymyślona we Włoszech potrawa kochana jest na całym świecie za swoją prostotę, smak i możliwość tworzenia niezliczonych kombinacji. W sobotę, 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy dzień pizzy. Chcecie świętować i upiec ją sami? Mamy dla Was przepis.

Pizzerie w sobotę, 9 lutego, z pewnością będą miały więcej pracy niż zwykle. W ten dzień obchodzony jest bowiem międzynarodowy dzień pizzy.

Międzynarodowy dzień pizzy

Jeśli zamiast wizyty w pizzerii wolicie sami przyrządzić pyszną pizzę z okazji dnia pizzy, to mamy dla was przepis. Znajdziecie go w galerii poniżej:

Międzynarodowy Dzień Pizzy.Ten przysmak zna chyba każdy. Na cienkim cieście, na grubym, z serem, salami, sosem, oliwkami, pieczarkami, czy ananasem. Dla każdego coś miłego. Ilu jest ludzi na Ziemi, tyle istnieje wariacji na temat pizzy. A jaka jest Twoja ulubiona?

Międzynarodowy Dzień Pizzy [przepis na pizze]

Zapewne niewielu z Was wie, jak stara jest to potrawa. Jak podaje Wikipedia, płaskie, okrągłe i wypiekane placki znane są praktycznie wszystkim kulturom starożytnym, np. w dawnym Egipcie spełniały funkcję płatniczą. W starożytnym Rzymie popularne były focaccie przyprawiane ziołami i serem.

Słowo "piza" pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 997 roku. W XVII wieku mianem pizzy alla mastunicola określano wypiek przyprawiony bazylią i serem, a pizzą ai cecinelli – placek z rybą.

Dzień pizzy - historia

Po pojawieniu się we Włoszech pomidorów (przywiezionych po odkryciu Ameryki) zaczęto wykorzystywać je do przyprawiania pizzy. Lokale gastronomiczne zwane ''pizzeriami'' pojawiły się po raz pierwszy w XVIII wieku w Neapolu. Ich popularność była tak duża, że wzbudziły zainteresowanie króla Ferdynanda II Burbona, który odwiedził jeden z nich i tym samym bardzo przyczynił się do wzrostu popularności pizzy.

W 1889 roku jeden z kucharzy, Raffaelo Esposito, zadedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy: ''alla mastunicola'' (z serem i bazylią), ''marinara'' (z pomidorami) – te dwa rodzaje były już dobrze znane – oraz nową wersję: z mozzarellą. Ta trzecia pizza najbardziej przypadła do gustu królowej. Od jej imienia pizza ta do dzisiaj zwana jest ''margeritą'', chociaż wariant z mozzarellą na pewno znany był i spożywany wcześniej, nie była to więc zupełna innowacja Esposito

Flesz. Zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

Fenomen pizzy

Oryginalna pizza pochodzi zatem z Włoch, ale jest teraz popularna na całym świecie. Jej fenomen wynika przede wszystkim z niepowtarzalnego smaku, łatwości wykonania i możliwości kombinowania z różnorodnymi dodatkami. Dla jednych idealna pizza to ta, na cienkim cieście, chrupiąca i posypana ciągnącym serem. Inni nie wyobrażają sobie pizzy bez tony różnorodnych dodatków ułożonych na grubym i puszystym placku. Capriciosa, Margeritha, a może Pepperoni? Jaka jest wasza ulubiona pizza? Bez jakiego dodatku nie wyobrażacie sobie tego dania? I gdzie wybierzecie się, aby uczcić to święto?

Polskie lekkoatletki mogą pochwalić się nie tylko świetnymi wynikami, ale również nieprzeciętną urodą. ➤ Zapraszamy do obejrzenia ZDJĘĆ najpiękniejszych polskich lekkoatletek. ➤TOP SPORTOWY. Piękne partnerki kierowców F1

Piękne i piekielnie szybkie! Polskie lekkoatletki [zobaczcie ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!