Spis treści
Przelicz emeryturę na nowo
Osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 roku, mogą kwalifikować się do ponownego przeliczenia emerytury. Ich świadczenia były początkowo wyliczane na podstawie przestarzałych zasad. ZUS może je przeliczyć, jeśli dołączą one do wniosku odpowiednie dowody pracy lub otrzymywania wynagrodzenia przed przejściem na emeryturę.
Zyskać można do 500 złotych miesięcznie
ZUS podkreśla, że przeliczenie emerytury z uwzględnieniem dodatkowych dokumentów może znacząco zwiększyć miesięczne świadczenie. Zyskać można nawet do 500 złotych miesięcznie! Warto jednak pamiętać, że świadczenie nie zostanie ponownie przeliczone, jeśli przedstawione dokumenty były już wcześniej uwzględniane.
Zobacz, jak zwiększyć swoją emeryturę dzięki starym dokumentom - podajemy pełny spis potrzebnych świadectw i dokumentów: >> KLIKNIJ TUTAJ <<
Jak jeszcze można zwiększyć emeryturę?
Dostarczenie dodatkowych dokumentów to nie jedyny sposób na podwyższenie emerytury. Jak informowano wcześniej, wysokość świadczenia zależy również od momentu zgłoszenia się po emeryturę. Co roku, 1 czerwca, ZUS przeprowadza waloryzację składek, co oznacza, że osoby, które złożą wniosek o emeryturę w drugiej połowie roku, mogą otrzymać wyższe świadczenie.
Ponadto, jeśli Twoje zdrowie na to pozwala, warto rozważyć opóźnienie decyzji o przejściu na emeryturę. Każdy dodatkowy rok pracy może zwiększyć Twoje świadczenie o 10-15%.
► To może Cię zainteresować: W 2025 roku emeryci mogą spodziewać się znacznie skromniejszych podwyżek swoich świadczeń niż to miało miejsce w latach ubiegłych. Najnowsze prognozy i analizy ekonomiczne rysują niezbyt optymistyczny obraz przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W tym artykule przyglądamy się, jakie zmiany czekają seniorów oraz jak wpłyną one na ich portfele. Wyliczenia kwot emerytur po waloryzacji w 2025 r. znajdziesz w artykule.