Podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zostało podpisane porozumienie o współpracy z firmą Boeing dotyczące analizy możliwości przeprowadzenia przeglądów i obsługi technicznej samolotu F-15EX, w tym konserwacji, napraw i remontów podzespołów samolotu.
Porozumienie to ma na celu identyfikację przyszłych działań mających przyczynić się do wsparcia Polskich Sił Powietrznych w kraju. F-15EX mają zostać kupione przez polską armię.
Prace przy samolocie FA-50
WZL 2 podpisały porozumienie o współpracy z południowokoreańską spółką Young Poong Electronics. Celem porozumienia jest określenie obszarów potencjalnej współpracy w zakresie wsparcia eksploatacji zespołu przepustnicy samolotu FA-50.
W oparciu o zawarte porozumienie, spółki będą budowały zaufanie celem zapewnienia stabilnej eksploatacji samolotu FA-50PL.
- Zakup samolotów rodziny FA-50 przez MON rozpoczyna jednocześnie współpracę PGZ z Korean Aerospace Industries - mówi Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji społecznej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. - Jest możliwe, że w przyszłości zaowocuje to kooperacją przemysłową w obszarze rozwoju i produkcji samolotu KF-21 Boramae, gdzie naturalnym partnerem dla KAI Ltd. byłyby m.in. WZL Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, lider branży lotniczej w Polsce, posiadający już m.in. doświadczenie w obsłudze i remontach samolotów F-16 czy C-130 Hercules.
Porozumienie podpisane już wcześniej
Już w grudniu wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, WZL nr 12 i Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-technologiczne z Warszawy podpisały porozumienia z południowokoreańską spółką KAI (Korea Aerospace Industries) o ścisłej współpracy przy realizacji polskiego programu lekkich samolotów bojowych FA-50 Fighting Eagle.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. są liderem branży lotniczej w Polsce. Mają bogate doświadczenie w remontach i obsłudze bojowych samolotów myśliwsko-bombowych oraz myśliwskich o znacznym stopniu skomplikowania. Jako jedyne w kraju prowadzą serwisowanie samolotów F-16 i C-130 Herkules oraz remont i modernizację samolotów MiG-29 i Su-22. WZL Nr 2 używają najnowszych rozwiązań do projektowania i budowania części lotniczych, sprzętu i elementów infrastruktury hangarowej. Współpracują z największymi koncernami lotniczymi na świecie.
