Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.
W celu ochrony krajobrazu kulturowego, zabytków nieruchomych i przestrzeni publicznych historycznego układu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta oraz części Chwytowa, wpisanych do rejestru zabytków oraz części Śródmieścia obejmującej ulicę Gdańską wraz z Parkiem Kazimierza Wielkiego i Placem Wolności, tworzy się park kulturowy pod nazwą „Park Kulturowy Stare Miasto w Bydgoszczy” - postanowili w środę bydgoscy radni.
To Cię może też zainteresować
Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej która przedstawiała założenia uchwały podkreśliła, że dla rewitalizacji centrum miasta trzeba wykonać kolejne kroki. Kolejne, bo wiele w ciągu ostatnich lat już zrobiono. Wskazano tutaj odnowę Wyspy Młyńskiej i bydgoskich kamienic, odtworzenie ulicy Jatki i wiele innych.
- Przywracanie właściwego wizerunku Śródmieścia, to zasługa wielu osób. Wcześniej rewitalizowaliśmy tylko Wyspę Młyńską, ale miasto lokacyjne wyglądało tragicznie, w 2011 roku kamienice chyliły się ku upadowi, wynosili się stąd mieszkańcy i biznes. Dyskusje dotyczące ożywienia Starego Miasta ogniskowały się na odbudowie pierzei zachodniej w jej historycznym kształcie. Pojawiały się funkcje które nie są pożądane dla centrum miasta, jak sklepy z używaną odzieżą - mówiła dyrektor.
Czym będzie park kulturowy i co oznacza dla mieszkańców i przedsiębiorców? Park kulturowy jest formą ochrony zabytków, daje priorytet ochrony historycznych obiektów i historycznej przestrzeni. To piesi, a nie samochody mają czuć się na terenie parku komfortowo. Każdy nowy obiekt, który powstanie w strefie musi wpisywać się skalą i charakterem w otoczenie. Te, które się nie wpisują, będą musiały zniknąć - tak jak budki z kebabami na styku placu Kościeleckich i ulicy Długiej. Liczyć się będą szczegóły i detale - od nawierzchni chodników, przez drobne elementy architektury, po stolarkę okienną i drzwiową. Co więcej, po godzinie 22.00 - poza lokalami gastronomicznymi - nie będzie można sprzedawać alkoholu. Zredukowana do minimum możliwość stawiania reklam wielkopowierzchniowych w parku kulturowym.
Nieliczne uwagi radnych do projektu uchwały dotyczyły głównie obszaru objętego planem. Radni chcieli wiedzieć, dlaczego fragment ul. Focha, Mostowej i placu Teatralnego nie będzie elementem parku kulturowego. Obawiali się, że w tym miejscu będzie panował chaos, między innymi - reklamowy. Wątpliwości radnych starał się rozwiać prezydent miasta Rafał Bruski.
- Nie ma tam planów zagospodarowania przestrzennego w związku z tym obszar ten został wyłączony z paru kulturowego. Jednak do końca roku chcemy ogłosić konkurs na zagospodarowanie placu Teatralnego wraz z ul. Mostową. Czekaliśmy na plany rozbudowy Opery Nova, by architekci mogli zobaczyć to miejsce w kontekście m. in czwartego kręgu opery. nagrody w konkursie będą na tyle atrakcyjne, by zachęcić do wzięcia udziału w nim renomowane pracownie - mówił Rafał Bruski.
Ostatecznie radni uchwałę przyjęli. Wejdzie w życie po sześciu miesiącach od jej ogłoszenia. Z kolei właściciele nieruchomości (i nośników reklamowych) będą mieli 18 miesięcy na dostosowanie się do jej zapisów (m. in. poprzez demontaż obiektów czy dostosowanie ich do zapisów uchwały).
