QS World University Rankings by Subject 2022. Jak wypadły polskie uczelnie?
QS World University Rankings by Subject 2022 to światowy ranking szkół wyższy, obejmujący łącznie 51 dyscyplin pogrupowanych w pięć szerokich obszarów tematycznych. Ranking ma na celu wskazanie młodym ludziom najlepszych uczelni. W tym roku odnotowano awans polskich szkół wyższych – ich liczba w rankingu zwiększyła się z 17 do 23.
Nowe uczelnie to:
- Gdański Uniwersytet Medyczny,
- Politechnika Krakowska,
- Politechnika Śląska,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski,
- Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Polskie uczelnie znalazły się w 34 rankingach „by subject” (o 3 więcej niż w roku ubiegłym). Pierwszy raz w następujących dyscyplinach: Architecture & Built Environment (PW i PG), Education & Training (UJ) oraz Pharmacy & Pharmacology (UJ).
Sukces uczelni warszawskich i Uniwersytetu Jagiellońskiego
Na szczególną pochwałę zasługują uczelnie warszawskie (UW, PW i SGGW), a także Uniwersytet Jagielloński:
- Uniwersytet Warszawski znalazł się w największej liczbie ocenianych kierunków (w 22, przed rokiem było ich 19), a w 10 z nich poprawił swoją pozycję w stosunku do ubiegłego roku). UW najwyżej wylądowało w dziedzinie Archeology.
- Uniwersytet Jagielloński jest na drugim miejscu wśród polskich uczelni. Otrzymał 20 notowań (przed rokiem było ich 14). Najwyżej oceniany był w grupie Modern Language.
- Na trzecim miejscu wśród polskich uczelni znalazła się Politechnika Warszawska (wprowadziła do rankingu 10 dyscyplin – tak samo, jak w ubiegłym roku).
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego najwyższe miejsce uzyskała w kategorii Agriculture & Forestry (awansowała z 70 na 48 miejsce).
Z kolei w 10 przypadkach polskie uczelnie zanotowały spadki. Cztery z nich dotyczą kierunku Chemistry.
– Bardzo cieszy nasza rosnąca obecność w prestiżowym rankingu QS „by subject”, gdyż pokazuje to, że w wielu dyscyplinach polskie uczelnie już z powodzeniem konkurują ze światową czołówką. Przekonuje to, że przy dodatkowym wysiłku uda się też poprawić pozycje naszych uniwersytetów w głównych globalnych rankingach uczelni – uważa Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.
Pełen raport dostępny jest na stronie Top Universities.
