Drugi etap naboru do przedszkoli publicznych w Bydgoszczy. Od 9 marca rejestracja wniosków w systemie

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W Przedszkolu nr 6  w Bydgoszczy większość, bo aż 134 maluchy będą kontynuowały naukę. W naborze na nowy rok szkolny będzie można przyjąć tu 50 dzieci.
W Przedszkolu nr 6 w Bydgoszczy większość, bo aż 134 maluchy będą kontynuowały naukę. W naborze na nowy rok szkolny będzie można przyjąć tu 50 dzieci. Dariusz Bloch
Duży nacisk na higienę rąk, apele do rodziców, by nie przyprowadzali chorych dzieci i szeroka kampania informacyjna - bydgoskie przedszkola wprowadzają środki ostrożności w obawie przed koronawirusem. Jednocześnie trwa elektroniczny nabór do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2020-2021. Od poniedziałku (9 marca) od godz. 8 można rejestrować wnioski w systemie.

- Od zawsze przypominamy dzieciom o dokładnym myciu rąk, ale teraz zwracamy na to szczególną uwagę - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor Przedszkola nr 6, które mieści w ZS nr 8. - W toaletach wywieszone są obrazkowe instrukcje, jak prawidłowo należy to robić. Każde dziecko ma swój własny ręczniczek, oczywiście w łazienkach - zresztą jak zawsze - są też papierowe ręczniki i mydło w płynie. Pościele maluchów, które jeszcze leżakują, przechowujemy w oddzielnych schowkach, by nie miały ze sobą styczności. Na razie nie organizujemy też wycieczek, a rodziców uczulamy, by dzieci przeziębione zostały w domach, choć z tym różnie bywa.

Na razie nie organizujemy też wycieczek, a rodziców uczulamy, by dzieci przeziębione zostały w domach, choć z tym różnie bywa.

Wierszyki o higienie

Kampanię informacyjną prowadzi też Przedszkole nr 43 "U Krecika Szybownika". - Dostałam z kuratorium oświaty wytyczne ministra edukacji i wysłałam maile do rodziców ze wskazówkami, które dotyczą profilaktyki zdrowotnej - mówi Iwona Olejnik, dyrektor placówki. - Te rekomendacje umieściliśmy też na naszej stronie internetowej oraz tablicy w miejscu, gdzie dzieci się przebierają, by rodzice mogli się z nimi zapoznać. Choć zawsze uczymy dzieci zasad higieny, to my także w toaletach umieściliśmy instrukcję, w jaki sposób należy myć ręce, by było to skuteczne. Nasi nauczyciele rozmawiają też o tym z dziećmi. Przygotowują dla nich wierszyki i piosenki właśnie pod tym kątem. Na każdym kroku przypominamy też, by chorych dzieci nie przyprowadzać do przedszkola.

Ponad 100 osób dziennie z zewnątrz

Podobne działania podjęły też inne bydgoskie przedszkola. - Do naszej placówki uczęszcza ponad 140 dzieci, ale dodatkowo dziennie przewija się przez nasze przedszkole około 100 osób z zewnątrz - mówi Ewa Hoppe, dyrektor Przedszkola nr 22. -To np. dziadkowie i rodzice, którzy przyprowadzają i odprowadzają dzieci, dlatego zalecenia ministra edukacji w sprawie profilaktyki związanej z koronawirusem i apel, by przeziębione dzieci zostały w domach wywiesiliśmy w szatni. Jest tam też instrukcja jak myć ręce.

W Przedszkolu nr 66 też nie brakuje takich apeli. - Higiena rąk to nie jest działanie jednorazowe. Przez cały rok przypominamy o tym dzieciom, choć teraz traktujemy to priorytetowo - zapewnia Alina Nejman, dyrektor placówki. - Prowadzimy też kampanię informacyjną dla rodziców. Poza wskazówkami, które wywiesiliśmy np. w szatni, czy przy wejściu głównym, prosimy ich, by w razie przeziębienia chore dzieci pozostawić w domu. Na dodatek trwa sezon zachorowań na grypę i infekcje, więc warto dmuchać na zimne.

Morsy z Bydgoszczy łapią ostatnie okazje do kąpieli, bo wios...

Trwa nabór

Choć koronawirus to obecnie temat numer 1, to jednocześnie w Bydgoszczy trwa elektroniczny nabór do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2020-2021. W miniony czwartek (5 marca) na portalu rekrutacyjnym https://naborp-kandydat.vulcan.net.pl/bydgoszcz udostępniona została oferta przedszkoli. Z kolei od dziś (9 marca) od godz. 8 do 26 marca do północy będzie możliwość rejestracji wniosków w systemie. Dotyczy to dzieci, które ubiegają się o przyjęcie do przedszkola po raz pierwszy. Wcześniej, bo od 20 do 28 lutego rodzice i opiekunowie prawni maluchów, które już uczęszczają do przedszkola, składali deklaracje o kontynuacji przez dziecko wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym.

- Kontynuacji mamy sporo, bo aż 134 - mówi Ewa Szulc, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 8, gdzie mieści się Przedszkole nr 6. - Będziemy mogli przyjąć 50 osób, w tym 45 dzieci do grupy 3-latków, 3 - do 4-latków, 1 do grupy 6-latków i 1 dziecko bez orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego do grupy integracyjnej 5-latków. W pozostałych jest komplet.

W Przedszkolu nr 66 też już wiadomo, że nie wszyscy chętni się dostaną. - Miejsc w placówce mamy ogółem 220, ale... bardzo dużo jest kontynuacji - mówi Alina Nejman, dyrektor. - W naborze przyjmiemy więc 52 osoby, z tego najwięcej 3-latków, bo 39, a poza tym 1 osobę do 4-latków, 7 do 5-latków i 5 do 6-latków.

Wielu rodziców zadeklarowało też kontynuację edukacji przedszkolnej ich dzieci w Przedszkolu nr 22. - Odchodzi nam jedna 25-osobowa grupa dzieci 6-letnich i utworzymy jedną grupę 3-latków - mówi Ewa Hoppe, dyrektor placówki. - Poza tym w naborze mamy trzy miejsca dla 4-latków i trzy dla 5-latków. Grupa 6-latków jest już skompletowana. Choć rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną, to już od stycznia br. mieliśmy pytania od rodziców w sprawie naboru. Najwięcej dotyczyło trzylatków. W przypadku starszych dzieci były to pojedyncze zapytania.

Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych opublikowane będą 17 kwietnia od godz. 12. Od 17 do 24 kwietnia rodzice będą mieli czas na potwierdzenie woli. W rekrutacji na nowy rok szkolny miasto przygotowało w przedszkolach ok. 1700 miejsc, najwięcej dla 3-latków. Jednak jak podkreśla ratusz, w pierwszej kolejności trzeba zapewnić miejsca dzieciom objętym obowiązkiem przedszkolnym.

Przypomnijmy, że na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego pod uwagę brane są kryteria ustawowe: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie i objęcie kandydata pieczą zastępczą. Wszystkie te kryteria mają jednakową wartość.

Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego pod uwagę brane są następujące kryteria uchwalone przez Radę Miasta Bydgoszczy:

  • Dziecko 6-letnie ubiegające się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej położonej w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania (50 pkt.)
  • Dziecko, którego oboje rodzice (opiekunowie prawni) pracują zawodowo lub studiują w trybie stacjonarnym (30 pkt.)
  • Dziecko, którego rodzeństwo będzie kontynuowało wychowanie przedszkolne w przedszkolu pierwszego wyboru, lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej pierwszego wyboru oraz dziecko, którego rodzeństwo ukończy edukację przedszkolną w przedszkolu pierwszego wyboru lub w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej pierwszego wyboru (10 pkt.)
  • Dziecko, którego rodzice (opiekunowie prawni) albo rodzic (opiekun prawny) mieszkają/a w Bydgoszczy i rozliczają/a podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy (5 pkt.)
  • Dziecko, którego rodzice (opiekunowie prawni) korzystają z pomocy ośrodka pomocy społecznej (2 pkt.)
  • Dziecko z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny (2 pkt.)

Podczas rekrutacji w Bydgoszczy rodzice mogą wybrać maksymalnie trzy przedszkola.

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 2

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie