Ekspertka w przesłanym komentarzu zwraca uwagę, że ponieważ dzieje się to pierwszy raz, Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. - Warto mieć jednak świadomość, że środowiska decydentów zauważają problem trwale wysokiej inflacji, co będzie tworzyć presję na RPP - jednocześnie, efekty podnoszenia stóp są odroczone w czasie. Tym niemniej, inflacja przekraczająca dopuszczalne poziomy w obecnych warunkach makroekonomicznych będzie bardzo szybko wpisywała się w oczekiwania pracowników, zwiększając ryzyko spirali płacowo-cenowej- uważa.
Jej zdaniem, czynnikiem Czynnikiem, który ten efekt wzmocni, będzie "propopytowy charakter Polskiego Nowego Ładu", który zostanie zaprezentowany w sobotę 15 maja. - Propopytowość oznacza w tym kontekście zwiększanie dochodu do dyspozycji gospodarstw uboższych, które wydają większe odsetki z każdej posiadanej złotówki- wyjaśnia.
Drożeje praktycznie wszystko. Ekspertka: Inflacja przekracza...
- Podobnie jak marcu, w horyzoncie rocznym silniej drożeją usługi (6,8 proc. vs. 3,6 proc., natomiast w perspektywie miesiąca - wyższą dynamikę notują towary (0,9 proc. vs. 0,3 proc.). Duży wkład do inflacji ma wzrost cen paliw (28,1 proc. r/r, 3,6 proc. m/m; tu nie należy spodziewać się w najbliższym czasie przełamania trendu) - także ten pośredni, wynikający z kosztu dostarczania produktów. Wysoka dynamika cen wywozu śmieci (27,8 r/r, 2,8 proc. m/m) to już niemal tradycja- wylicza.
Jednak Bucholtz podkreśla, że "większym problemem są wzrosty cen żywności, ponieważ one najsilniej oddziałują na uboższe gospodarstwa domowe, natomiast będą również odczuwalne dla tych konsumentów, którzy zdecydują się realizować odroczony popyt na usługi gastronomiczne".
- Globalnie drożejące materiały i surowce przy stabilnym lub wręcz rosnącym popycie przekładają się na wzrost cen dóbr konsumpcyjnych trwałych. Stąd nie powinny dziwić wzrosty cen środków transportu czy urządzeń AGD-RTV, sprzętów cyfrowych, a także materiałów budowlanych - rosnące ceny stali, energii i paliw czy niedostępność mikroprocesorów są naturalnie przenoszone na konsumentów- uważa ekspertka.
