Gminy raz w roku mogą uaktualniać stawki opłat za użytkowanie wieczyste gruntów. Wzrost cen ziemi powoduje podwyżkę tych opłat, niekiedy o kilkaset procent.
Użytkownicy wieczyści mają obowiązek uiszczania opłat za korzystanie z nieruchomości - jest to 1 proc. jej wartości, kiedy przeznaczona jest na cele mieszkaniowe, oraz 3 proc., kiedy wykorzystywana jest na cele handlowe i przemysłowe.
Nieopłacalne podwyżki
Gminy raz w roku mogą zmienić wysokość powyższych opłat. Zanim jednak to uczynią, nieruchomości muszą być wycenione przez rzeczoznawców, wyłonionych w drodze przetargu i opłacanych z budżetu gminy.
<!** reklama>- Nie opłaca się coroczna aktualizacja. Za duże koszty - powiedziano nam w UG Koronowo. - Grunty nie podrożały zbyt wiele, stąd wzrost opłat za wieczyste użytkowanie w przypadku lokali mieszkalnych wyniósłby 2, może 3 złote.
W gminie Solec Kujawski także nie aktualizowano opłat. - Mamy taki zamiar, bo użytkownik płaci za mieszkanie w bloku 77 groszy rocznie. Niektórzy złoty pięćdziesiąt - mówi urzędniczka z Referatu Finansowo-Dodatkowego UG w Solcu Kujawskim. - Nawet jeśli opłaty wrosną kilkadziesiąt procent, to przecież nie będą to duże kwoty.
Drastyczne różnice w podwyżkach występują w dużych miastach, np. w Olsztynie. Tam wzrost sięgnął kilkuset procent. Użytkownicy wieczyści odwołują się od decyzji miasta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Na Osowej i Miedzyniu
W Bydgoszczy, jak nas poinformowała Beata Cybulska-Kulawik, zastępczyni dyrektora wydziału mienia i geodezji, aktualizacja przeprowadzana jest na osiedlach domów jednorodzinnych - Osowa Góra i Miedzyń - oraz komunalnych budynków wielorodzinnych w Śródmieściu.
- Wzrosty mogą być wysokie - przypuszcza Beata Cybulska-Kulawik i podkreśla, że każdą nieruchomość należy traktować indywidualnie.
Zatem największych podwyżek mogą spodziewać się ci użytkownicy, którzy dysponują nieruchomościami wycenionymi kilkanaście lat temu i położonymi w centrum miasta, gdzie ceny za grunty są najwyższe. Duże różnice mogą wystąpić w domach wielorodzinnych, w których lokale były sprzedawane. W tych nieruchomościach wyceny przeprowadzano na początku lat 90. bądź rok lub dwa lata temu.