Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacja na wymianę pieca węglowego - co za nią kupimy?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Jeśli zachowamy dotychczasowe tempo wymiany pieców węglowych, ostatnie z nich znikną z miasta za kilkadziesiąt lat. Tyle, że zakaz używania "kopciuchów" wejdzie w życie o wiele wcześniej.
Jeśli zachowamy dotychczasowe tempo wymiany pieców węglowych, ostatnie z nich znikną z miasta za kilkadziesiąt lat. Tyle, że zakaz używania "kopciuchów" wejdzie w życie o wiele wcześniej. Slawomir Kowalski
Wysokość dotacji na wymianę pieców węglowych dla niektórych nie jest wystarczająco silną zachętą do tego, by zainwestować w czystsze źródła ciepła. Wszystko rozbija się o pieniądze.

Zobacz wideo: Wyższa emerytura? Ostatni dzwonek na złożenie wniosku.

Trwa przyjmowanie wniosków na dotacje do wymiany pieców węglowych. Czy 5 tysięcy złotych, bo tyle maksymalnie można otrzymać, jest w stanie skusić właścicieli "kaflaków" do pozbycia się ich z domów? Są wątpliwości.

- Od początku trwania nowej wersji programu dot. wymiany pieców mieszkańcy złożyli łącznie 492 wnioski. Z czego 12 wniosków dotyczy inwestycji w budynkach wielorodzinnych – poinformował ratusz.

8 tysięcy dopiero w listopadzie

W obecnej edycji programu wnioski przyjmowane są od początku roku. Otrzymać można 5 tysięcy złotych dotacji. Teoretycznie kwota ta może zwiększyć się o kolejne 3 tysiące złotych jeśli inwestycja będzie realizowana w budynku wielorodzinnym, a w jej wyniku „znikną” wszystkie kotły węglowe w budynku. W tym wypadku jednak wnioski o dotacje będą przyjmowane dopiero po 15 listopada (do końca grudnia 2021 roku), a więc de facto już w trakcie sezonu grzewczego. Oznacza to, że efekt ekologiczny uzyskać będzie można dopiero w roku 2022.

Potężne zainteresowanie w ratuszu

- Od początku roku mamy złożonych około 50 wniosków, 60 spodziewamy się w lutym. Mieszkańcy ciągle dzwonią i dopytują o szczegóły, zainteresowanie jest spore - mówi Monika Utrutko, kierownik referatu dotacji w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Pieniędzy na pewno wystarczy, mamy na ten cel przygotowane 3 miliony złotych, gdyby okazało się zbyt mało, wystąpimy o zwiększenie środków.

Dlaczego ci, którzy chcą otrzymać wyższą dotację (8 tysięcy złotych) muszą czekać do połowy listopada ze złożeniem wniosku? - Takie kompleksowe inwestycje wymagają sporego inwestycyjnego zachodu, przygotowania dokumentów. Dlatego wnioski przyjmujemy pod koniec roku, a realizujemy dotacje w kolejnym, by mieszkańcy mogli ze wszystkim zdążyć. Tak więc teraz program dotacyjny obejmuje tych, którzy wnioski złożyli pod koniec 2020 roku - wyjaśnia urzędniczka.

To Cię może też zainteresować

Dotacja nie sfinansuje wiele

- Nasi klienci najczęściej decydują się na wymianę ogrzewania węglowego na ogrzewanie gazowe, w małych mieszkaniach zdarza się też wymiana na ogrzewanie elektryczne. To nie musi być zły wybór, kotły elektryczne są coraz bardziej energooszczędne - zauważa Bogumiła Zielińska z bydgoskiej firmy Promax. - Trzeba jednak sobie powiedzieć, że kwota dotacji nie wystarczy na wiele. Od biedy da się z nią wymienić kocioł i zrobić projekt na instalację gazową. Sporo kosztują grzejniki, rury, kotłownia, wentylacja. Szacuję, że koszt takiej inwestycji dla mieszkania w kamienicy o powierzchni 50 metrów kwadratowych to 12-15 tysięcy złotych.

Część mieszkańców takie prace prowadzi etapami, najpierw kupuje kocioł, potem rozprowadza instalację po mieszkaniu. Wszystko przez to, że dotacja wypłacana jest dopiero po zakończeniu inwestycji, a nie przed jej rozpoczęciem. Trzeba więc najpierw zainwestować, by starać się o częściowy zwrot kosztów. Dla wielu osób, które chciałyby pozbyć się pieców stanowi to spory problem.

Za trzy lata koniec z kopciuchami

Najszybciej o wymianie ogrzewania musiała pomyśleć ci bydgoszczanie, którzy korzystają z pieców bezklasowych. Ich użytkowanie, w myśl uchwały antysmogowej województwa, będzie zakazane w 2024 roku. Czasu na działanie nie zostało więc wbrew pozorom wiele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo